Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Покупка на нов акумулатор в София

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
BaiLamarin
Регистриран: 25 юли 2008
Контакти:

Re: Покупка на нов акумулатор в София

Мнение от BaiLamarin » 26 мар 2014 19:25

:) Това ми е последния пост. С кеф може да ме затапиш, явно трудно може да не си морален победител. Макар да не е ясно в какво.. :)
На кратко- НЕ . Няма как да експлоатираш правилно прекалено голям акумулатор на малък алтернатор без допълнително дозареждане редовно. Прочети тоя линк, както и другите дадени на тази страница. С аудиото гледам сериозно си се задълбал, тука нещата са по- прости- химия. :) :cheers:
http://www.zxz-battery.eu/bg/index.php/ ... nen-period" onclick="window.open(this.href);return false;
Мненията са като задниците всички ги имаме ,но не ги показваме. :whistle:Преди да се мъчите с тюнинг и да гледате клипчета теория на ДВС си припомнете това:http://www1.znam.bg/zmonres/edu/himia%2 ... text6.html :cheers:

Потребителски аватар
Дрон
Регистриран: 12 март 2009
Автомобил: Volvo 945
Контакти:

Мнение от Дрон » 26 мар 2014 23:01

Ква е разликата между туба 10литра и бидон 100 литра, ако и в двете пълниш по литър на час... е с бидона ще имаш винаги доста повече.

100% подкрепям Филип, най-голямата батерия която се събира в коша!
После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

Потребителски аватар
Дрон
Контакти:

Мнение от Дрон » 26 мар 2014 23:27

Стандартен стартер ВАЗ 2101 - 3КВ мощност около 215 Ампера
Стандартен генератор ВАЗ 2101 - 42А

Смятаме, че изправна система работи на 14 В

Акумулатор 1 - 100 А
Акумулатор 2 - 50 А

Консумация - Фарове - 2 х 55В - 8 А
Други светлини - 8 А (стопове, габарити мигачи)
Други консуматори -
- ел. перка 25А, работи 50% от времето - 12А
- музика - 8А
- чистачки - 8 А

Време за палене (Въртене на стартер 5 секунди)

Сметката:
палене 5/360*215 = 3 А

А1 - губи 3% от капацитета си
А2 - губи 6% от капацитета си

Имаме консумация от 44 А и зареждане от 42 А. Пътуваме 3 часа. Имаме загуба от 2 Ампера на час
А1 -> 100 - 3 - 3*2 = 91А ( 9%)
А2 -> 50 - 3 - 3*2 = 41 (18%)

На връщане не вали, не ползваме чистачки, или намаляме музиката, или пък не включваме перка. Да речем имаме излишък от 3А

А1 - > 91А - 3(палене) + 3*3 = 98А ( зареден на 98%)
А2 - > 41А - 3 + 3*3 = 48А (зареден на 96%)

Кой е хронично недозареден?
Последна промяна от Дрон на 26 мар 2014 23:55, променено общо 1 път.

sataN
Регистриран: 05 април 2009

Мнение от sataN » 26 мар 2014 23:49

:o не знам какво искаше да постигнеш с тоя пост ама написа 20 реда глупости

Потребителски аватар
Дрон
Контакти:

Мнение от Дрон » 26 мар 2014 23:54

И кое точно е глупост, давай твоята логика... всъщност трябва да е А/ч а не А. Айде пишем го грешка. И да стойностите са приблизителни и сметката е без доста променливи. Друго, кво не те кефи?

sataN
Регистриран: 05 април 2009

Мнение от sataN » 27 мар 2014 00:28

Стартера далеч не е 3кв и много лесно му сметна консумацията.
Перката 25А? Я виж колко ти е предпазителя за перката.
8ампера музика ~100w със cd за кола непостижимо.
Ако имаше нужда тая кола от по-голям генератор щяха да и сложат. 30-40 години карали колите с тоя генератор вие сега решихте че не и стигал.

Като си тръгнал да смяташ консумация що не сложи и консумацията на запалителната система?

Потребителски аватар
Дрон
Контакти:

Мнение от Дрон » 27 мар 2014 00:36

Взел съм за пример 2106 (като най-ощетена откъм зареждане)
16 А е предпазителя на перката. Вярно грешка.
Сложил съм там 8А допълнителни консуматори, нека да се включи запалителната система.
Умишлено съм сложил по-голяма консумация, така че да има недозареждане, защото за това е спора. Факт е че така или иначе 2106 си страда от тоци доста.

п.с. Може да сложиш нагревател на заден джам, парно, задръстване - перка + стопове. Определено 42А алтернатор не е достатъчен за 2106 с нейните консуматори (сменя се със самаров 55А и се сменя само едно реле). Не това е обаче темата, а въпроса е голяма или малка батерия?

п.с. Стартера верно не е 3кв а е 1,3.

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 27 мар 2014 23:10

Я колко изписано има вече. :P Да допълним писаното от колегите. :)
Пускам пак това дето съм го пускал вече много пъти:
http://batteryuniversity.com/learn/arti ... id_battery" onclick="window.open(this.href);return false;

Всичко щеше да е прекрасно с генераторите, но максимален ток те вадят при максималните си обороти... при празен ход на мотора е по друго малко. Едно документче описващо въпроса и примери с основните видове класически ВАЗ генератори:
ED449.pdf
(523.14 KиБ) Свален 36 пъти
Не забравяйте при сметките че има шайба която коригира оборотите на генератора спрямо тия на мотора. (hiro)
Консуматори като електромотори консумираната енергия зависи и от товара, както има и пикова мощност която се достига при стартиране... стига акумулатора да го може (hiro) , пример със стартер Самара:
Номинальная мощность, кВт 1,3
Потребляемая сила тока при максимальной мощности, А, не более 260
Потребляемая сила тока в заторможенном состоянии, А, не более 500
Потребляемая сила тока на холостом ходу, без реле, А, не более 60
На кола която се кара градско, дори извънградско, и на къси разстояния няма как да се зареди акумулатора на максимум, дори някъде близо до него, още повече зимата като човек е напускал де що има копче. (hiro) Както и при такива условия не се достига номинално напрежение за "topping charge". Първия закон на Кирхоф важи дори в тази извънземна материя. :D Но това не е причина параноично да си дозареждаме акумулатора през ден. (victory)
Който иска да чете... все от толкова пускане на тоя линк, някой ще го прочете. (victory)

Потребителски аватар
Jiguli
Регистриран: 14 юли 2010
Автомобил: ВАЗ 2101

Мнение от Jiguli » 27 апр 2015 21:24

Виждам, че тук са обсъждани акумулатори и за да не пускам нова тема да попитам тук. Акумулатора ми сдаде багажа - 9 годишен Exide (60Ah). Интересното е, че се скапа изведнъж. След каране около 45 км. през, които акумулатора би трябвало да зареди оставих колата пред блока. След час престой отидох да я прибера в гаража, въртя и няма никой. Отначало се чуваше леко "цък" като завъртя, след 4-5 опита и цъкането спря. Лампите на таблото едва мъждукат ... При опит за зареждане не вдига повече от 11,5V. Явно си е заминал.

Та въпросите ми са:

1. Запалих с кабели от приятел и тръгнах да търся акумулатор. Оказа се, че е проблем да намеря акумулатор с ляв + (търся Exide или Varta). Докато обикалях магазините мислех без да гася колата да попитам само дали имат такива акумулатори. Понеже колата работи и вдигам ръчната, когато я пусна обаче колата гасне. Защо се получава така? С читав акумулатор не се е случвало.
2. Когато намеря акумулатор така или иначе трябва да отида с колата, та мисля да закача зарядното към клемите и да запаля. Има ли опастност да скапя зарядното по този начин?
3. Предложиха ми някакви акумулатори (не запомних марката) били дъщерна фирма на Varta, чували ли сте за тях добри отзиви? Ако някой се сети изобщо за марката де ... Уви и от тях нямаше с ляв + ... :)
ВАЗ 2101 Жигули - 1973г.

Потребителски аватар
Дрон
Контакти:

Мнение от Дрон » 27 апр 2015 23:01

Мога да ти предложа Starline, за цена на лично утре ако те интересува. Правят ги в заводите на Варта

Отговори