Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Смяна на талона на колите с АГУ - въпроси и отговори

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
2101
Регистриран: 13 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2101

Re: Смяна на талона на колите с АГУ - въпроси и отговори

Мнение от 2101 » 26 ное 2013 23:40

philipp написа:Я се спри с това обвинение - те просто отразиха безпомощността на КАТ да обяснят какво означава собствената им наредба. Забележи колко време мина (тази тема е от 05.11.2013) преди да излезе прессъобщение на МВР.
Я хубаво прочети и изгледай това видео : http://novanews.bg/news/view/2013/11/22 ... ign=accent" onclick="window.open(this.href);return false;
Цитирам: "А според Закона за движение по пътищата за всяко конструктивно изменение, което не е направено по установения ред, собственикът на колата ще бъде наказан с глоба от 2 000 до 7 000 лева." Така... не след дълго в BTV ( http://btvnews.bg/article/bulgaria/maso ... v-kat.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) дадоха репортаж в който хората се редят на опашка и цитират гореспоменатите суми ;) Един ден плашат народа, а след още 2 видиш ли то не било така.... ами не е правилно медиите да стряскат така народа :!:

п.п. Имам доста опит с медиите и знам колко са маниполативни, не спори повече, приеми че 1 път не си прав!
Последна промяна от 2101 на 27 ное 2013 01:28, променено общо 1 път.

philipp
Регистриран: 10 юли 2012
Контакти:

Мнение от philipp » 27 ное 2013 00:26

Добре, не съм прав. От КАТ са едни мили и невинни хора. Медиите, които отразяваха цирка, явно са виновни за всички глупости, включително и за глупавите наредби :)

Лека нощ.

Потребителски аватар
2101

Мнение от 2101 » 27 ное 2013 01:37

Колега не искам да се караме и т.н. Просто ти показвам съпоставката от една медия и от друга, не е редно така. Хубаво е да отразяват новините в държавата, но не по начин по който зрителя чува само частта със ( от 2 до 7 хил. лв глоба ) "Смяна на талона очаква всички, които карат на метан и газ" и после "Масова истерия около регистрацията на газови уредби в КАТ. От пътна полиция са категорични - краен срок и санкции няма " Спокойно могат да кажат в края на видеото, че това е не на 100% крайното решение на КАТ и че до няколко дни ще стане ясно кой,какво и как. След точно 3 дни става ясно, че цялата гюрултия е за нищо. На края какво стана "На гражданите, монтирали газови уредби на автомобилите си преди 2 март 2014 година, не се налага подмяна на свидетелството за регистрация на МПС. " :cheers: ( 26.11.2013 ) само за 4 дни медиите направиха така, че да подлудят всички шофьори на газ и те да се набутат за нови талони (banned)

philipp
Контакти:

Мнение от philipp » 27 ное 2013 14:26

Добре бе приятел, това е едната страна на въпроса и да - прав си, ако гледаме само нея е точно така както казваш ти.

Ама нали знаеш, че всяка монета си има две страни. Ето ти и моята история, пък ти прецени. Разбрах за проблемът от този форум. Реших да се направя на зевзек и се обадих на един от телефоните на сайта. Мисля, че е бил 029823433 (на тоя съм звънял последно, иначе и други съм набирал - сега го извадих от GSM-а). Дама мило ми обясни, че "да, трябва да се отрази в талона" и споко "става само по документи". Отидох до КАТ - от там историята я знаете (написах я в предишен коментар).

Значи аз като звънях - трябва. Сега - не трябва. Какво да отразяват медиите? Ами ако хипотетично те са звъннали и са им казали "да трябва" - те каква новина трябва да пуснат?

В крайна сметка може не КАТ, не медиите, а ЛИЧНО АЗ да се окажа виновен. Защото примерно накарах Стефан (мой съсед) да каже на Владо Йончев да пуснат статия в ОффНюз по въпроса. Значи медията заради мен е "манипулирала" хората? В крайна сметка да не се окажат виновни всички минали през КАТ и сменили талона си - да вземем да им сложим глоби, че са го направили, а?

За да се знае кой е виновен, трябва да се знае кой е отговорен!

Потребителски аватар
2101

Мнение от 2101 » 27 ное 2013 16:03

И ти си прав до някъде, но след прочетеното от тук : http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=2485525" onclick="window.open(this.href);return false; съм на 100% убеден, че 1 година преди да влезе някоя наредба или закон, от КАТ ще ти кажат по телефона, че вече е в сила и трябва да отидеш да им кихнеш парички. Не си знаем правата, масово хората не знаят, че не трябва да се вярва на телефонни обаждания. Ровиш се в ДВ или преглеждаш всички промени по дадения закон и тогава си връзваш гащите. За да ти прибера пари, аз мога да потвърдя слуховете, че света ще свърши през 2015г. и ще ти продам билети за космически кораб... примерно. Когато една лъжа е казана не 100, а 10 пъти, тя става истина, това е реалността в момента ;)

philipp
Контакти:

Мнение от philipp » 27 ное 2013 16:48

В наредбата ясно е записано, че слагането на газова уредба Е изменение в конструкцията на ППС. Което на този етап от развитието ни означава нужда от Технотест - затова и медиите разтръбиха, че ще ни одрусат с много пари. Освен това ясно е записано, че изменението на конструкцията трябва да е отразено в свидетелството за регистрация (талона). Колкото до "гратисния период" за хората в заварено положение - аз не видях да е част от наредбата, по-скоро е излязло от устата на някой от КАТ. Първоизточникът не ми е ясен.

Ето цитирам максимално сбито:

Чл. 3. (1) Изменение в конструкцията на ППС е:
1. всяка процедура по промяна в техническите данни на ППС, посочени в свидетелството му за регистрация или в конструктивни или технически характеристики на ППС, които са заложени от производителя по време на неговото производство или които са били одобрени по реда на наредбата;
2. добавянето на системи, компоненти, отделни технически възли и оборудване.
(2) Не е изменение в конструкцията на ППС:
1. промяната на цвета му;
2. смяната на двигателя му с двигател от
същия тип, марка, модел и код – когато има
и неизменено окачване.

Чл. 20. (1) При дооборудване на ППС с уредби, които позволяват работата на двигателя с втечнен нефтен газ (LPG) или сгъстен природен газ (CNG), се спазват изискванията на приложение № 1.

// в приложението е записано на какви изисквания трябва да отговаря газовата уредба - препоръчвам на всички самодейци да го прочетат.

(2) Лицата, извършили дооборудването на ППС с уредби за LPG или CNG, издават протокол за монтиране на уредби за LPG или CNG в два екземпляра.
(3) Лицата по ал. 2 създават и поддържат база с данни с информация за издадените протоколи за монтиране на уредби за LPG или CNG.

// Това са паспортите на газовата уредба

Раздел II
Процедура за изменение в конструкцията на регистрирани пътни превозни средства

Това е за нови монтажи (пускам го, за да има - може на някой да му е интересно, въпреки че не е актуално - скоро ще има нова наредба):

чл 26. (6) Лицата, извършили първоначалната проверка на монтираните на ППС уредби, които позволяват работата на двигателя с LPG или CNG, издават протокол за първоначална
проверка на уредби за LPG или CNG в два екземпляра.
(7) Лицата по ал. 6 създават и поддържат база с данни с информация за издадените протоколи за първоначална проверка на уредби за LPG или CNG.

Чл. 27. (1) Собственикът на ППС или упълномощен негов представител подава заявление до техническа служба по чл. 26, ал. 1 за проверка на възможността за изменение в конструкцията на ППС.
(2) Заявлението по ал. 1 се придружава от:
1. подробно описание на ППС;
2. подробно описание на исканото изменение в конструкцията на ППС, параметрите и характеристиките на ППС след изменението в конструкцията, сравнени с тези, зададени от производителя за конкретното ППС;
3. копие на документ за регистрация на ППС.
(3) Заявлението по ал. 1 се подава преди началото на изменението в конструкцията на ППС.

// Нататък са описани процедурите в самия КАТ

Чл. 35. Когато изменението в конструкцията на ППС води до промяна в данните, посочени в свидетелството за регистрация, се прилагат изискванията на глава втора, раздел II от Наредба № I-45 от 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркетата, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (обн., ДВ, бр. 31 от 2000 г.; посл. изм., бр. 67 от 2012 г.).

Последното казано набързо, за да не ровим в другия документ - отидете в КАТ да ви го сменят.

Ха сега си представи, че си журналист и трябва да напишеш статия. Написано е за новите монтажи какво трябва да се прави, но нищо не е казано за старите (те не могат да изпълнят новите изисквания => логиката ги води до Технотест), написано е, че трябва да се смени и талона, някой (вероятно от КАТ, откъде другаде може?) е подшушнал, че до влизането в сила на наредбата старите монтажи имат гратисен период и отърват само със смяна на талона. Каква статия ще напишеш?

Последните сведения - че се отнася само до нови монтажи - е просто интерпретация на наредбата. Тя просто не е разписана ясно - в нея никъде не се споменава "монтаж преди дата Х и след дата Х"! Аз твърдя, че НАРОЧНО е разписана по този неясен начин, за да търпи интерпретации.

Поправи ме ако греша.
Прикачени файлове
21_13.zip
(1.55 MиБ) Свален 8 пъти

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Frysco » 27 ное 2013 22:20

Не грешиш, според наредбите-е и все още е промяна на конструкцията, изискваща удостоверение за техническа годност, която към момента може да се издаде само от фирма "Декра". Промяната се отразява в талона на МПС-то.
Това което КАТ може да променят, е да дадат тълкуване на "заварено положение". Наредбата не посочва, как се разглежда въпроса, когато имаш "газово", но това не е отразено в талона.Едното тълкуване е, уредбите да се броят всички за нови, което значи-всички в "Декра", по немски ценоразпис.После КАТ.Второто тълкуване е-нищо, заварените уредби си остават неотразени в талоните.Който успял, успял, отсега нататък-на коленее...

philipp
Контакти:

Мнение от philipp » 27 ное 2013 22:37

Относно новите монтажи - не ми става ясно дали с долния текст се бетонира Декра/Технотест (бях написал коментар, че не, но го изтрих). Както и да е - нали готвят нова наредба, с която ще разпишат изрично, че ще раздават "лицензи за първичен преглед". Тоест следващия рекет, но това е друга тема.

Цитат:

(3) Първоначалната проверка на монтираните на ППС уредби, които позволяват работата на двигателя с LPG и CNG, се извършва от лица, които:
1. притежават необходимите капацитет, специализирани технически познания и доказан
опит в специфичните области, определени със:
а) Правило № 67 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации – Единни предписания относно:
I. Одобряване на специфично оборудване на моторни превозни средства, използващи втечнени нефтени газове в тяхната система на задвижване, II. Одобряване на превозно
средство, снабдено със специфично оборудване за използване на втечнени нефтени газове като гориво в техните двигатели, по отношение на монтажа на такова оборудване – Правило
№ 67 на ИКЕ – ООН, и/или
б) Правило № 110 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации – Единни предписания относно добрението на: I. Специалните компоненти на моторните превозни средства със системи за задвижване, работещи със сгъстен природен газ, II. Превозните средства, по отношение на СТР. 4 2 Д Ъ РЖА В Е Н В Е С Т Н И К БРОЙ 2 1
монтирането на специални компоненти, чийто тип е одобрен, за системи за задвижване,
работещи със сгъстен природен газ – Правило № 110 на ИКЕ – ООН;
2. са акредитирани по стандарт БДС EN
ISO/IEC 17020 „Общи критерии за дейността на различните видове органи за контрол“ (ЕN
ISO/IEC 17020).
(4) Сертификатът за акредитация по стандарта, посочен в ал. 3, т. 2, следва да е издаден
от един от следните органи:
1. изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“;
2. национален орган по акредитация на държава – членка на Европейския съюз.
(5) В обхвата на сертификата за акредитация по ал. 4 следва да са включени Правило
№ 67 на ИКЕ – ООН и/или Правило № 110 на ИКЕ – ООН.
(6) Лицата, извършили първоначалната проверка на монтираните на ППС уредби, които позволяват работата на двигателя с LPG или CNG, издават протокол за първоначална
проверка на уредби за LPG или CNG в два екземпляра.
(7) Лицата по ал. 6 създават и поддържат база с данни с информация за издадените про-
токоли за първоначална проверка на уредби за LPG или CNG.

Потребителски аватар
Москвич 412
Регистриран: 01 април 2010
Автомобил: ВАЗ 2103

Мнение от Москвич 412 » 28 ное 2013 00:14

Така:Внесе се яснота,уж.Аз слагах на Москвича АГУ-то 2011г. Уредбата има паспорт,който е на мое име,в него са вписани данните на танка,както и моите данни.Талонът ми е сив,като тези от соца.Трябва ли да ходя и да сменям талона?Защото от внесената "яснота" не се разбира дали не подлежиш на смяна,ако имаш узаконена с малкото бяло техническо паспортче АГУ,или ако в талона ти е било вписано преди години,че колата се движи и на газ...

Потребителски аватар
Москвич 412
Регистриран: 01 април 2010
Автомобил: ВАЗ 2103

Мнение от Москвич 412 » 28 ное 2013 20:01

Ето отговор на моя въпрос,за всички,които са изпаднали в същата дилема:Собствениците на автомобили с газови уредби, монтирани до март 2014 г., не е нужно да сменят талоните си. Промяната в техните талони ще бъде отразена при смяна на регистрационни номера или на собственост, което ще става само с паспорта на газовата уредба. Това обяви бившият министър на транспорта и депутат от БСП Петър Мутафчиев и зам.-председателят на парламентарната транспортна комисия пред журналисти в парламента.

Не ходете да им давате пари на тези долни педерасти!

Отговори