Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Lada Vesta - xm_net

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
xm_net
Регистриран: 19 декември 2009

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 05 апр 2018 17:41

Така, километрите вече подминаха 18000 и междувременно дойде време за смяна на гумите ;)! Използвах момента при смяната да поогледам внимателно какво се случва отдолу и определено останах доволен от това, което видях. Естествено след последните зимни пътувания направих една хубава автомивка, за да падне солта и другите гадории останали "за спомен" от отминалия сезон. С две думи - предницата е чук! Кормилни накрайници, шарнири, биалетки, реактивна щанга - никакви луфтове и хлабини. Всички гумени маншони и спирачните маркучета са като нови, меки, гъвкави и без следи от напукване. По двигателя погледнато отдолу няма никакви течове от масло или от гориво. Така, както си бях отдолу обаче за пореден път не ми хареса силно изрязаната ламарина под мотора, картера на практика си е открит. Обадих се на хората от НАР и говорих с тях, да поръчам една такава "защита для картера" и се оказа, че вече имат предвидена доставка на такива, така че директно запазих една и след Великденските празници ще се чуем, за да видя, дали вече е в наличност. Всъщност не е точно "кора", защото е направена от стомана с дебелина 2 мм., но още по-добре - като дойде и я монтирам ще споделя впечатления, а ако не забравя ще я снимам, за да се види как стои. Засега толкова, продължаваме към кота 20000 км. :whistle:! Хубави празници на всички!
Последна промяна от xm_net на 10 май 2018 12:45, променено общо 1 път.

sataN
Регистриран: 05 април 2009

Lada Vesta - xm_net

Мнение от sataN » 09 апр 2018 23:05

Понеже не ми се отваря нова тема...
Аз си взех веста с всичките глезотии и ръчна кутия. Подгрева на предното стъкло...няма такъв кеф, най много 5 минути при големите студове -15 леда се втечнява. В комбинация с подгрева автоматично се включва климатика (предполагам за сушене). Данъка за София за 2018 г с 5% отстъпка 286.32лв. Навигацията съм я пробвал 2-3 пъти работи добре, супер бързо се свързва със спътниците, картата е много подробна. Обновленията на навигацията са безплатни от тук. Според мен камерата за задно виждане е голям плюс, видимостта през задното стъкло е силно ограничена. Парктроника е само заден. Мултимедийната система чете може би всичко дори .flac, има опция за гледане на видео и картинки (не съм го пробвал) Круиз контрола работи чудесно, доста икономично (90% от извънградското го карам на круиз контрол). В момета моята кола е на ~9000км разхода варира извънградско 6-7 според стила на шофиране. С темпомат настроен на 95км/ч разхода е около 6.4, най-ниския разход който успях да постигна е 6.0 без круиз. В градски условия (не софийски) варира между 8-9 зависи на колко къси разстояние се кара, на равно с 50км/ч може да се кара на 5та с много галене на газта или круиз :). Бордовия компютър има склонноста да завишава показанията за разход, при 45 реално изразходени литра гориво (от една и съща колонка) отчетеното беше около 48.
Моята е с 16" джанти размера на гумите е 195/55/16 леко нестандартен и цените на гумите са малко високи. Спирачките са брутални, абс-а коригира повече от веднъж в секунда. Друго много полезно нещо, което при другите макри се доплаща Hill hold assist (асистент за потегляне в наклон) задържа колата колата около 2 секунди или до подаването на газ, работи както при изкчване така и при спускане. Отсносно фаровете, след първото каране през ноща разбрах, че заводски не са настроени правилно та претърпяха лека корекция (може да се извърши без никакъв инструмент) и смених заводските крушки с osram nightbreaker unlimited > осезаема разлика.
Не на последно място! Колата я получих без куката която се завива отпред за да се тегли колата, от НАР обещаха, че ще ми пратят такава, когато дойде доставката уж...та така 3ти месец още я чакам.

xm_net

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 10 апр 2018 16:18

Ха, като спомена за подгрев на предното стъкло, та се сетих...! Има една "хитринка", която е зададена фабрично, като "сервизен режим" на чистачките и позволява те да застанат във вертикално положение върху стъклото, което улеснява почистването им от сняг и лед през зимата. При изгасен двигател, лостчето за управление се поставя в крайно долно положение и хоп - чистачките се изправят вертикално и така си остават!

xm_net

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 04 май 2018 23:02

IMG_20180504_132816.jpg
И така, да се отбележим за пореден път - около две седмици преди колата да направи една година от закупуването (19-ти май) вече закръглих пробега на 20000 километра! Може би е време за някаква по-обширна равносметка, но като се замисля май всичко вече съм го споделил в мненията си дотук. Междувременно не издържах и смених чистачките, като замених оригиналните с комплект на HELLA. Не се наемам да давам оценка, дали тези с които колата дойде са толкова калпави или HELLA-та са толкова добри, но разликата не е просто разлика - тя е фрапираща! Направих си труда да огледам старите, ами няма никакви външни забележки - здрави, прави, меки, няма закъсано, няма напукано и все пак... няма никой, като стане дума за чистене! Позволих си малка "модификация", като увеличих размера на пасажерската чистачка от 45 см. по стандарт до 48 см. и така "спечелих" още малко чисто пространство на предното стъкло.
В момента компютърът показва среден разход точно 7.0 л. на 100 км. пробег, като се има предвид, че съм го нулирал на показания на километража от 5000 км. т. е. това е разходът ми за последните 15000 км., като включва всичко - и градско, и извънградско (предимно), и лятно, и зимно със съответната работа на място за размразяване, почистване и т. н. Държа да подчертая, че колата се кара кротко, като дори и на магистрала обикновено съм под 120 км/ч, така че не бих желал да давам моя разход за пример или за сравнение!
До тук за почти година (не знам, дали да се похваля или да си замълча) нямам никакви забележки към автомобила - всичко работи безупречно, като се почне от халогените и се стигне до подгрева на задното стъкло (това, че според мен е слабичък е друга тема)! Никакво скърцане на пластмаси в купето, никакви странични шумове (за втулките на стабилизиращата щанга вече стана дума, но това е "сезонен" проблем) или нещо от сорта. Както и преди съм споделял, някои мои впечатления са продиктувани от опита ми с предишни автомобили и знам, че са достатъчно субективни, за да бъдат вземани за пример или за еднозначно мнение. Все пак съм длъжен да си кажа - недостатъчно добри фарове (доколкото разбирам този проблем е решен при Vesta SW и SW Cross), моторът с тази мощност иска сръчна работа с предавките в определени моменти, особено ако колата е натоварена, окачването носи една идея по-мека настройка и ... май това е всичко, като се замисля сериозно!
През тази почти година от време на време хвърлях едно око на конкурентите, за да видя как се движат нещата и без да се впускам в подробности ще кажа - никой на пазара не предлага за такава цена такъв набор от оборудване, факт! За мен лично и качеството до момента напълно удовлетворява, все пак не трябва да се забравя, че става дума за автомобил с ценови диапазон 20-25к лв. грубо с ДДС, а за такива пари чудеса не могат да се очакват.
Така, засега толкова, продължаваме напред (victory)!

xm_net

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 18 май 2018 22:32

И така, нека да продължим! Вместо утре да се похваля с първата годишнина на моята Лада Веста, днес на магистрала "Хемус" ми се случи ето това:
IMG_20180518_145723.jpg
Около 15.00 часа в посока Варна на 31-ви километър (малко преди тунел "Витиня") се беше образувалата нормалната вече опашка с оглед на това, че тръбата в посока София е затворена за ремонт. Намалих отдалеч, както е редно, включих аварийни светлини, за да дам сигнал на тези след мен и спрях на разстояние почти 50 метра от последната кола в колоната. В този момент товарен бус Peugeot Boxer връхлетя върху мен без дори да се опита да спре, после видяхме, че нямаше даже сантиметър спирачен път! Впоследствие се оказа, че бусът е пълен с терикот и баки с латекс (имах чувството че ме удари БТР), колата отлетя напред и спирачките отказаха, добре че бях оставил дистанция и успях да навия волана вдясно, за да избегна удар в колата пред мен! Колата спря сама след като загуби скорост след около 50-60 метра. Ударът беше толкова силен, че чак дръжката на жабката изхвръкна навън и вратичката й почти се откачи от едната страна, а моята облегалка остана в почти легнало положение. Колата не може да се движи, имам усещането, че има откачено нещо по задния мост отдясно, задните врати са направили белези в предните и май е усукано цялото купе. Иначе Лада-та се представи на ниво - системата ГЛОНАСС (която според хората от НАР не функционира за България) изпрати мигновено съобщение до телефон 112 и само след няколко минути получих обаждане от оператор, че е отчетена аварийна ситуация с автомобила! И така, домъкнахме се в официалния сервиз и сега следва ходенето по мъките - огледи, оценка на щети, уточнявания и т. н. пък да видим ще стане ли кола от това или не! Искам специално да изкажа благодарността си на хората от НАР ООД за тяхната отзивчивост и съпричастност - дълго е, за да изброявам всичко подробно, просто им казвам едно голямо: БЛАГОДАРЯ!!!

strupi
Регистриран: 03 май 2010
Автомобил: vesta

Lada Vesta - xm_net

Мнение от strupi » 19 май 2018 12:06

ужас, изключително неприятна ситуация-добре че вестата има греда отзад че тя е поела удара, ти да си здрав другото ще се оправи

xm_net

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 19 май 2018 12:41

Да, и аз така се успокоявам, ама си ме е яд и то много - опитваш се да си точен, да си коректен на пътя и изведнъж се появява някой, който с безумните си действия превръща живота ти за доста време напред в ходене по мъките! Днес заведох щетата и от идния понеделник ще чакам огледи, оценки и всичките там съпътстващи процедури.

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Lada Vesta - xm_net

Мнение от Frysco » 19 май 2018 22:23

Доста неприятно, но от друга страна, колата е свършила една от най-важните си функции, а същевременно всичките пари които ти си дал за нея, не бива да ги пишеш загуба, защото рязко са ти се изплатили до стотинка. Тя просто ти е спасила живота, така че каква загуба може да е това? Стара кола, нещо от 90-те, щеше да се размаже от предните до задните фарове, а ти едва ли можеше да ни напишеш този пост.
Що се отнася до ситуацията с бусове, летящи, пълни с теракот и завеяни служители с телефони в едната ръка, цигара в другата и кафе в третата, не можем да им избягаме, но и е важно да не сме всички като тях.
Реакцията на НАР ме впечатли и мен, те реално те издириха от снимка във фейсбук.
За състоянието на купето и възможностите му да се възстанови, компетентен във форума е колегата "Дрон". В подфорум "Полезна информация" има една негова тема "Тенекиджийски въпроси и отговори".

xm_net

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 20 май 2018 17:50

Така е колега, колкото повече време минава, толкова по-ясна сметка си давам, че трябва да се радвам на възможността изобщо да пиша все още в този форум! От удара колата беше изхвърлена на около 50-60 метра и ако не бях спрял достатъчно далеч от последния автомобил в колоната, щях да се врежа в него, а тогава какво щеше да стане един Господ само знае...! С възстановяването не знам как ще се случат нещата, днес главният механик на сервиза в София е гледал колата и според него автомобилът е тотална щета с това деформирано купе. Все пак предстоят огледи от страна на застрахователя и ще видим оттам какво ще кажат. Притеснява ме факта, че в който и да е доверен сервиз едва ли някой ще обърне нужното внимание на една кола за 20к лева при наличие за ремонт на такива с цени х 5 и нагоре. Ще сменят ламарините, това е ясно, само че аз имам нужда от наистина надежден автомобил (затова и се спрях на чисто нов такъв, па макар и бил той Лада) и не знам как после мога да бъда сигурен, че всичко е направено точно така, както трябва да бъде. Лично за мен колата никога няма да стане каквато беше и никой не може да ме убеди в обратното. Поживем - увидем, както казват братушките!
IMG_20180518_191608_1.jpg

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Lada Vesta - xm_net

Мнение от Frysco » 20 май 2018 17:58

Ами ако си я взел на изплащане, тогава май щетата си я взима Интерлииз, а ти може да си вземеш друга от НАР. Ако е платена в брой, остава варианта щетата да ти бъде съфинансиране за лизингова схема по договоряне.

Отговори