Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

ВАЗ 2108 - LADA-2107

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

ВАЗ 2108 - LADA-2107

Мнение от Frysco » 09 авг 2017 22:19

Здравейте,

Днес се сдобих с едно малко чудо. Малкото чудо е наречено Самара 1300С с четири предавки, от реколта 1989. Накратко как стана историята... в неделя нямах и идея да си купувам още една кола. В понеделник си пия кафе и един колега ми изпраща скрииншот от пост във фейсбук на човек, който отначало не знаех кой е: Здравейте, моята наемодателка продава Лада Самара на 54 000, много е запазена и жената иска да попадне в сигурни ръце, да се кара, да се обгрижва...
Викам си, да бе да, знам ги аз тея запазени. Очукани, очупени, зла подръжка и така нататък. Кой я знае каква е... но викам си, що пък да не звънна и ако ми е някъде попътно, да ида да я видя. Поисках от колегата телефон, получавам втори скрииншот, вече на съобщение в месинджъра, с номера на собственичката. Да кажа че Димитър ми го е дал... звъня:
-Добър ден, Димитър ми даде вашия номер, каза че продавате Лада Самара...
-Ами да, тя Самарата е 1300, много е запазена, но вие за да я карате ли я искате?
-Ами викам, нека първо я видя... къде се намира?
-В Редута.
Бре, аз работя в Слатина, това е съседния квартал.
-Добре, довечера ще мина да я видя.
Хванах колегата и на прибиране минахме. Отвори ми гаража, извадих телефона, пуснах му фенерчето и почнах патешкото ходене около колата. Обиколих я.... погледнах вътре. Погледнах под капака... погледнах и багажника. Бре, мааму стара - находка! Звъня на колегата, който ме чака в колата на улицата:
-Я ела да видиш, какво чудо има тук.
Дойде той... и остана безмълвен. Жената ми обясни, че след престои пали трудно и са и казали да налива в карбуратора бензин. Отвори умело филтърната кутия (филтъра си седи с транспортния дунапрен, хихи) и като се засили с едно шише бензин... още на първите две капки и викам "стига".А тя, "ама мислите ли, че е достатъчно, е аз не знам колко трябва...". Казвам и - дайте на мен, аз ще я запаля. Зер, Лада рядко не иска да пали в моите ръце, а и в повечето случаи собствениците не дърпат докрай смукача, а помпат на газта и я давят. Не ми се довери... оказа се че са и сменили бензиновата помпа, щото старата не искала да подкачва. Ама и новата не искала... замълчах си, как ще иска, повреден е възвратния клапан... те и от нови рядко работят.
Качи се тя, виу виу, после мълчание и се чува настойчиво помпане върху педала на газта... а така, сега ще видим след почерпка и удавяне, ако запали значи не е толкова зле. Запали... на третия опит, неуверено, но задържа празен ход, леко увеличен от дръпнатия смукач. Изкара я от гаража и бързо направих втори оглед. Няма грешка, чиста находка.
-Добре, колко и искате?
-Ами гледах в интернет... 1500 лв.
-Хм, множко са, склонни ли сте на отстъпка.
-Ооо, не знам.... трябва да питам дъщерята.
Продължава огледа. Сядам вътре, леко дръпвам прекалено върнатия смукач и я оставям да загрява. Междувременно гледам вътре - таблото няма не пукнатина, ами и драскотина. Е, пантата на жабката е счупена, но това са бели кахъри. Мирише силно на лекарства - обясняват ми че йода в аптечката се е разлял. Ми то затова йод в автоаптечка няма място. Има едни постелки върху седалките, които усилено се разпадат и цапат иначе идеалния плат. Хиляди постелки, от магазина и рязани от балатум. Задните колани си седят незакачени, просто се въргалят на седалката...
-Каква цена ще предложите вие?
-Ами, на 1200 ще се съгласите ли?
-О да, няма проблем, само и дъщерята да потвърди, но мисля, че е добра.
Аха, значи са очаквали да предложа 500... е сигурно и 1000 щяха да са достатъчни, но пък колата си заслужава всяка стотинка от тези 1200 лв. А и ако не се бяха съгласили, щях да дам и 1500. Но така по добре, има нужда от нови гуми, пясък и боя за джантите и разни дребни нови части, тея 300 лв ще отидат така или иначе за нея.
Вчера събираха нужните документи - застрахователна оценка, данък МПС, отрязъци за платената ГО... Днес отидохме сабалем при нотариус и той изповяда сделката. Оценката беше излишна, оценили я на 500, а ние писахме реалната сума. Стори ми се, че нотариуса направи компромис за честноста и не ни повиши нотариалната такса, спрямо посочената сума.
Днес вечерта си я прибрах. Обещаха ми да намерят всички документи свързани с колата, вече получих инструкцията за експлоатация и сервизната книжка, от която е взета само една страничка.. другите манипулации не са вписвани. Очаквам с нетърпение да видя фактурата от ДСО "Мототехника и автосервизи", а вероятно ще ми сканират и стари снимки с нейно участие. Това ще е чудесно, тъй като обичам да си имам историята на колата.
От първото каране, добих някакви впечатления. Очаквано, съединителя е зле - на първите самари карат много малко, та тресе, педала е неинформативен и отделя височко. Има и бучене от лагер, което се увеличава с колата - вероятно някой от лагерите на главините е отдавна пресъхнал за грес. Тресе леко при спиране, но не във волана, значи задни накладки или барабан. А и гумите са зле, задните две са Сделано в СССР, предните са някакви дребен размер и ниски матадорки-ще се сменят. Не работи помпа на чистачките. Вандалски е счупено рамото на задната чистачка, наркоманско изпълнение и то пред очите на собственичката, дъщеря и внучето... има малка трапчинка на преден капак, отлюпено парчеце боя на пластмасата около фаровете и две трапчинки на задния капак, около оста на чистачката, за спомен от амфетамините на някой идиот. Вентилатора на радиатора вибрира ненормално много. Извън това, колата е стегната, кара се леко и приятно.
IMG_20170809_184120.jpg
IMG_20170809_184132.jpg
IMG_20170809_184151.jpg
IMG_20170809_184203.jpg
IMG_20170809_184208.jpg
IMG_20170809_184215.jpg
П.С.А Димитър се оказа Митко Загоров, върл шкодаджия и приятел на нашия клуб, с който естествено се познавахме... но това го изяснихме чак после.

Потребителски аватар
BaiLamarin
Регистриран: 25 юли 2008
Контакти:

ВАЗ 2108 - Frysco

Мнение от BaiLamarin » 09 авг 2017 23:21

А честито! :cheers:
Може би паметта ми изневерява, но не се сещам кога за последно видях здрава Самара. (victory)
Мненията са като задниците всички ги имаме ,но не ги показваме. :whistle:Преди да се мъчите с тюнинг и да гледате клипчета теория на ДВС си припомнете това:http://www1.znam.bg/zmonres/edu/himia%2 ... text6.html :cheers:

Потребителски аватар
tojaga
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 23 февруари 2008
Автомобил: ВАЗ 21083

ВАЗ 2108 - Frysco

Мнение от tojaga » 09 авг 2017 23:27

Еха, айде честито! Кола слънце! Опредено, радва много окото. Мисля, че имам рамо за задната чистачка. Ако го намеря ще ти е подарък за новата придобивка.

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Контакти:

ВАЗ 2108 - Frysco

Мнение от Frysco » 09 авг 2017 23:34

Ще съм благодарен... само не ми предлагай дясно огледало и радио-няма да ги сложа. Колата за мен така е по-уникална... някой път липсата на части е по-интересно от имането им. В общи линии, Самара само с ляво огледало, аз досега никога не бях виждал, а и съм свикнал от шестицата да карам без него.

xm_net
Регистриран: 19 декември 2009

ВАЗ 2108 - Frysco

Мнение от xm_net » 10 авг 2017 14:52

Бре, да му се не види! Че тя Самара-та много добра стойка има! Честито!

Потребителски аватар
Nelly
Дама
Регистриран: 14 април 2008
Контакти:

ВАЗ 2108 - Frysco

Мнение от Nelly » 10 авг 2017 15:18

Супер е!
Честито, милион километри безаварийно

Ще дадеш едно кръгче, нали?
Владимир, Станимир, Любомир и Красимир Преди имах 4 теории как се гледат деца, сега имам 4 деца и нито една теория как да ги гледам!!!

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Контакти:

ВАЗ 2108 - Frysco

Мнение от Frysco » 10 авг 2017 21:49

Разбира се..
Благодаря ви. :)

Потребителски аватар
tojaga
Регистриран: 23 февруари 2008
Автомобил: ВАЗ 21083

ВАЗ 2108 - Frysco

Мнение от tojaga » 11 авг 2017 11:29

Айде да и сложим една 5-степенна кутия.

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Контакти:

ВАЗ 2108 - Frysco

Мнение от Frysco » 11 авг 2017 12:56

Чакай първо да я покарам малко, свикнал съм с 4, може и да ми се окаже достатъчна.

Потребителски аватар
v_gelinski
Регистриран: 15 септември 2011
Контакти:

ВАЗ 2108 - Frysco

Мнение от v_gelinski » 11 авг 2017 14:36

Честито, страхотна Самара! Имам някакви уплътнения (неизползвани), които може би са за Самара, ако е така са твои.
Тогда нажмут водители стартеры И по лесам, по сопкам, по воде....

Отговори