Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

ВАЗ 2101 - LADA-2107

Теми за автомобили запазени или възстановени в автентично състояние.
Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

ВАЗ 2101 - LADA-2107

Мнение от LADA-2107 » 11 юни 2014 10:33

И така колеги, след дълго лутане из различни бараки преди около 9 месеца реших да отделя малкo време за да стегна колата която най-много обичам, уважавам и признавам, тази която ме научи да карам, но и за съжаление най-много пострада от моята простотия, тази която е била насреща винаги когато е имало нужда и никога не ме е предавала или оставяла на път.
Историята на колата започва през далечната 1975-та година, когато е закупена от дядо ми Бог да го прости. По това време той живеел с баба ми в гр. Нова Загора и ходил няколко пъти до Бургас (там са ги карали с кораби или нещо такова, не помня) за да вземе кола с желания от него цвят. Накрая поради липса на този цвят се принудил да вземе тази (синя) и направо му прилошало когато баща ми (в 6-ти клас) го посрещнал на вратата с думите: „Какво стана бе тате, нали щеше да е бяла?“. В първите години дядо ми не е имал гараж в Нова Загора и затова държал колата на село заключена в една селскостопанска постройка. Всяка събота си ходел с автобуса (14 км) да я припалва, да поработи и да позареди акумулатора: „Колата си работеше,аз си пиех винцето.“. После построил гараж в града и си я прибрал при него. Тука е момента да отбележа, че дядо ми както и всеки друг възрастен човек който на времето си е купил нова кола, много си обичаше ЖИГУЛИТО, и се надяваше някой от нас двамата с брат ми да го „наследи“, то хубаво, че брата нямаше такива мераци иначе не знам.... До около 1990-та година колата се кара само от дядо ми, а след това когато баща ми взема книжка започват да я карат и ползват заедно. Около 1999 дядо ми и баба ми се оттеглиха на село и колата остана изцяло на грижите и ползването на баща ми. През 2001 на село заедно с баща ми бяха първите ми опити за каране именно на това ЖИГУЛИ. Трябва да се отбележе, че това бяха доста неуспешни опити , свързани с много проблеми с потеглянето, но постепенно нещата се изгладиха с времето и започнахме да караме с баща ми по селските пътища (аз пилот, той навигатор). През 2002-ра година се преместихме в Срара Загора и дойде един от най-лошите моменти за колата - за първи път в „живота си“ трябваше да остане да спи на улицата. 2006-та година на края взех дългоочакваната и бленувана шофьрска книжка и двамата с баща ми започнахме да позваме колата заедно. Разбира се имаше и известни дразги (основно за това кой налял, кой карал), но то без такива неща в едно семейство не може. Април месец 2007-ма година, малко преди да завърша 12-ти клас баща ми си взе Пежо 406, което тогава минаваше за голям автомобил и струваше 10 000 лв, а сега едвам 3000 не може да стигне. След това ЖИГУЛИТО остана изцяло за мен. Тук започна втория труден период за колата, за около две години понесе доста неща – навлизане в канавката зимно време на хлъзгав завой вследствие на което имаше крив праг, криви дъна, крив ауспух и други; остъргвания по други коли вследствие от което смачкване по веждата на задния десен калнк; челен удар в дърво, отпред отдвсно точно срещу рога - заминаха бронята, радиатора, перката, и други неща, рога беше набит назад, но за моя радост след голямо мърморене и мрънкане от моя страна баща ми пати ремонта (щото аз тогава още не работех) и нямах никакви пари. От около 3-4 години колицата пак си спи спокойна в гараж, не знам тя колко е спокойна, но поне аз съм по-спокоен от колкото когато беше пред блока.

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Re: ВАЗ 2101 - LADA-2107

Мнение от LADA-2107 » 11 юни 2014 10:54

Но стига с подробностите, да споделя малко техническа информация какво съм правил по колата. От начало малко ме беше страх да пипам, но с времето придобих смелост . Едно от първите неща беше смна на оригиналните рефлектори с такива от НИВА, е нямаше такъв кеф, такова светене. После ключа къси – дълги взе да се е*ава и монтирах релета. Смених хидравличната система на съединителя, задните пружини и тампоните на щангите на задния мост, ревизирах карбуиратора, запалителната система и засякох разход 5 на 100 със супер пенсионерско каране. Това + още някои дреболии беше още когато карах колата актовно.
Миналата есен реших, че вече трябва малко да я стегна. Смених диференциала, че нещо виеше, смених и полуоските, че лагерите нещо ме съмняваха, предните главини също бяха сменени, ревизирах спирачната система – 3 нови спирачни маркуча, нови спирачни цилиндърчета отзад саморегулиращи от 2105 (такива ми подариха за рождения ден), но съм доволен, педала има доста по къс ход, нови жила на ръчната и нови накладки. Монтирах 5-степенна скоростна кутия, която не ми харесва много как работи, но за сега ще кара, смених маховика (с оригинален шлайфан), съединител комплект ЛуК (за НИВА). Дали от различните предавателни числа на кутията или от по-лекия съединител усетих, че колата сякаш върви малко повече.
Купил съм нови предни пружини и селенови втулки, чакам всеки момент да пристигнат 4 нови шарнира и 4 накрайника Лемфьодер + щангата под двигателя Моог (Лемфьодер нямаше). 4 броя нови газови, двойндействащи Закс-а от едно време (с надпис ФРГ) чакат в гаража. И се надявам всичката тази карантия да бъде монтирана на колата преди събора и да имам време да мина преден мост.
Боядисах задния десен калник и задна дясна врата, че бяха повредени, както споменах от остъргване по една корса. Не съм се престаравал много, тя колата така или иначе ще се боядисва. А забравих да спомена, че веднъж е боядисвана - лятото точно преди да започна да я карам аз.

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 11 юни 2014 10:58

Ето и малко снимки да се запознаете с автомобила (тези от вас които не го познават)
Прикачени файлове
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 11 юни 2014 11:00

Още малко...
Прикачени файлове
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg

Потребителски аватар
vaz_21013
Регистриран: 12 декември 2010
Автомобил: ВАЗ 2105

Мнение от vaz_21013 » 11 юни 2014 22:10

Като цяло Жигулито изглежда доста добре,има какво да му се пипне,но това е напълно нормално.А защо е с Сливенски номера?

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 11 юни 2014 22:41

То си пише по-нагоре, преди живеехме в Нова Загора, а там колите са със сливенски номера. Просто не е пререгистрирана.

Потребителски аватар
duf
Регистриран: 22 май 2008

Мнение от duf » 12 юни 2014 10:47

Саше, мислил ли си да реставрираш челната емблема на Жигулито ? (victory)

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 13 юни 2014 00:06

Не съм, щото имам 2-3 горе-долу читави и една или две дето са като нови. Тази е потрошена вследствие от сблъсък с опел вектра. Интересно как от цялата кола пострада само емблемата.....

Всички които не харесват колата или виждат забележки нека да пишат! Повечето забележки са ми ясни, но може да има и такива които не забелязвам.

Между другото вчера и днес си "строших ръцете" от работа и като резултат колата е с изцяло нова предница - всичко!

Потребителски аватар
Лада-2104
Регистриран: 14 април 2008
Контакти:

Мнение от Лада-2104 » 14 юни 2014 21:48

75г. явно са продължавали да слагат рингове на воланите. А от къде е дошла гумената лайстна на вратите и калниците ?

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 18 юни 2014 01:07

Гумената лайсна, както и правоъгълните огледала (че даже и от двете страни) са свободни съчинения на майстора който я боядисва преди 6-7-8 години.

Всичко по предницата е сменено, както и 4-те амортисьора, които са Закс - газови, двойно действащи, купувани нови, но преди много години. Двата предни изтърваха, моля кажете ми дали са боклуци или нещо име станало от стоянето, направо съм болен.

Какво значи жълта маркировка на пружините, става въпрос за новите предни пружини - черни с жълта маркировка?

Отговори