Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Теми за автомобили запазени или възстановени в автентично състояние.
Потребителски аватар
v_gelinski
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 15 септември 2011
Контакти:

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от v_gelinski » 23 апр 2015 01:54

Както някои от вас вече разбраха, от днес притежавам лек автомобил ВАЗ 2102 (жигула комби). Реших да пусна тема, защото това е вече рядък модел, а екземплярът който имам е сравнително запазен.

Накратко за колата - първа регистрация февруари 1974-та. Историята не е много ясна - това което знам е следното: Предишният собственик я е взел с цел селскотопански автомобил (което си личи по калта), но я ползвал сравнително кратко. Преди това е била притежание на един дядо, който като цяло се е грижил добре за нея - личи си по таблото :D. Колата никога не е имала газ. Километражът отчита "15320", но не знам колко пъти е превъртан.

От моя гледна точка, филмът тепърва започва. Днес се занимавах предимно с документи и не съм имал възможност да я покарам много. Първите ми впечатления са, че колата е стегната. Като я взех я докарах до нас по един черен път (не ми се рискуваше да карам без преглед, гражданска и винетка) и не усетих проблеми в окачването.
Двигател - Карбуратора има нужда от ревизия - някои неща са прихванати с тел. Освен това като я взех нямаше празен ход, което бе оправено докато чаках да свърши обедната почивка на КАТ :D Има нужда от нови кабели като за начало (3ти цилиндър "прехвърля"), свещите не съм гледал в какво състояние са. Мисля и да сменя маслото (10W40 полусинтетика).

Ламарини - праговете са сменявани (няма ги лайсните и дупките са китнати), дъната също са кърпени. Мисля си, че колата е боядисвана някога, но не съм достатъчно компетентен да кажа със сигурност. Наблюдават се язвички на ръжда по традиционните места.

Купе - механизмите на някои от вратите не работят много добре. Едната от пантите на багажника трябва да се оправи.

Интериор - като цяло си е оригиналния. Коланите са двуточкови (Не знам на този модел какви трябва да са), има радио "Pioner" и някакво барче, които смятам да махна. Тавана е прокъсан на едно място. Топката на скоростния лост е със зарче, но е много "измъчена", смятам да я заменя. По таблото не видях пукнатини, което много ме учуди. В събота пак ще го гледам и ако отново се убедя че не е напукано въобще, ще омотая цялата кола с червена прежда против уруки :D

Смятам да се придържам към оригиналната визия на автомобила. Качвам няколко снимки за обща представа, в събота мога да нащракам още.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Отворен съм към мнения/идеи/препоръки (tease)

Потребителски аватар
vaz_21013
Регистриран: 12 декември 2010
Автомобил: ВАЗ 2105

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от vaz_21013 » 23 апр 2015 10:55

Много добра колица колега!Честито и много безаварийни километри :cheers:

Потребителски аватар
Очката
Регистриран: 15 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2103
Контакти:

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от Очката » 23 апр 2015 21:14

Валка със здраве да си я караш и с много кеф да си я правиш. С 5-цата какво става?

Потребителски аватар
LADA-2107
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от LADA-2107 » 24 апр 2015 00:44

Честито Вальо, много ме радва, че се повишава бройката на класическите коли във форума! Жив и здрав, дълги години да я караш и поддържаш.

Идеи и предложения - придържай се към оригиналния вид, може да и забучиш един мотор и 5 скорости, абе нещо като Момчил, но да не бягаш от оригиналния вид. Барчето го изхвърляй. Айде, че на някоя среща ще си ги премерим... Колите де.

Потребителски аватар
v_gelinski
Контакти:

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от v_gelinski » 24 апр 2015 11:34

Благодаря. Петицата продължава да си е ежедневка, в скоро време се очаква да влезе в бокса за изправяне на калник. Продължаваме напред :D

Потребителски аватар
v_gelinski
Контакти:

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от v_gelinski » 28 апр 2015 00:50

През изминалите дни, освен да се възползвам от хубавото време и да се разходя малко, намерих време за ладата. Смених предни спирачни маркучи, масло и кабели на свещите. Исках и да направя ревизия на делко/свещи/карбуратор, но не остана време. В момента гасне чат-пат на кръстовищата, но поне може да се кара. Освен тях имам да си регулирам фаровете (единия свети ниско), смяна на крушка на километража и още някои дреболии. Събота ми подариха оригиналната топка за скоростния лост, предстои да бъде монтирана.

Изображение
Изображение

Неделя - ден за баня :D

В понеделник сутринта тръгнах за София с нея. По пътя нямах проблеми, жигулката върви много приятно. Бях забравил какво е да си отвориш триъгълното прозорче, да ти мирише на жигула и гърнето да издава специфичния жужащ звук. Вечерта пък се сдобих с още части за комби и направихме едно подобаващо посрещане с много весели емоции, за което благодаря на колегите :cheers:

Потребителски аватар
Москвич 412
Регистриран: 01 април 2010

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от Москвич 412 » 29 апр 2015 02:05

Днес видях колата, много ми хареса. Със здраве.

Потребителски аватар
Очката
Регистриран: 15 април 2008
Контакти:

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от Очката » 01 май 2015 18:36

За малко да кажа, какво прави мойта кола на снимката :) сестричката на мойта :)

Потребителски аватар
Crazzy_Lada
Официален фотограф на ЛКБ
Регистриран: 30 декември 2011
Автомобил: ВАЗ 21051
Контакти:

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от Crazzy_Lada » 07 май 2015 15:16

Уникална кола, с удоволствие да си я караш и да натискаш клаксона, че много радва звука ! :D (tease) :police: :D
Лудите нямат спирачки!

Потребителски аватар
v_gelinski
Контакти:

ВАЗ 2102 - v_gelinski

Мнение от v_gelinski » 02 май 2016 01:34

Скоро не съм писал в темата. Това е така до някъде, защото не са се случили драстични промени по автомобила, но като дръпна чертата от тогава до сега се случиха доста неща. За една година се придвижих 6000км в пространството и 40 години във времето. С нея отидох на националния събор, на море (ретро парада в Созопол), на клубните разходки и още много, като колата не е създавала проблеми. Снимаха 2-3 кадъра за филма радиограмофон https://www.youtube.com/watch?v=xYbu7gPLYRM ,
чакам да излезе за да си я видя на голям екран :D. С една дума останах очарован от нея.

Технически се случиха по-скоро козметични промени по колата. Бе подменена скъсаната тапицерия на тавана в Революшън воркшоп, закупена от колегата m_g. Сложих нови тасове и пръснах набързо джантите, колкото да не личи от 20 метра че са ръждиви. Меко казано не уцелих цвета, но като гледам време им е за ново боядисване, така че мога да се поправя. Смених стоповете и подфарниците. В началото сложих плоски, защото само такива намерих, но сега съм с триъгълни.

В началото на тази година се фокусирах върху ел. инсталацията. Сложих релета на фаровете и се заех да оправям куп дребни проблеми, сред които плафоните, осветлението на жабката и си смених единият счупен мигач, че получих много заплахи във връзка с него (tease) . За напред планирам да оправя осветлението в багажника (там нямам кората и плафона, така че ще почака малко)) и да си сменя чукчето. Искам да разграфя един стар палец и да пробвам да го настроя по-точно, затова изчаквам. Искам също така да скрия радиото някъде (може би в жабката), че да не осъвременява вида в купето. И за да не става постът твърде скучен, ето малко снимки:

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

https://www.youtube.com/watch?v=XNjfVfZfres

Отговори