Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Пътешествия и хобита с Лада

Обсъждане на срещите между членовете и феновете на клуба.
Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Re: Пътешествия и хобита с Лада

Мнение от kiril_bulgaria » 09 яну 2014 08:03

Тази информация съм я събирал от форума nariba.com, изпробвани рецепти с вкусотии за улов на попче. Писали са различни колеги, аз само съм събирал и обобщил тяхният опит. С всичко написано съм съгласен. Всичко съм пробвал. И затова съм ги разделил на два деликатеса за попче (лихнус). За мене, лихнуса е голямо попче, и кълве на същата стръв. Хубава и лакома риба.

Сръв за попчета и лихнус
Класика, нещо, на което попчето няма да откаже целогодишно:
● Мърмър (Астахоса). Деликатес за лятото, в горещите дни. И умряло попче ще се събуди да кълве!
● Пресни миди. Деликатес за попчетата. Там е истината. Това е част от обкръжаващата го среда.
● Скаридата, това е Класика

Друга стръв за попчета, която се използва с успех:
● Сардина за стръв, филетирана. Защо? Леко е червено и има дълготрайна рибешка миризма.
● Рапан
● Градински охлюви, по-малки, от белите. Както са живи, леко счупени и сложени да мърдат на куката.
● Патешки воденички от kaufland
● Бяла мида.
Значи исках да кажа,че тук на астахоса по-старите му викат мърмър,или магарешка скарида (за последното малко не съм сигурен де)

Сега напролет като излезе грацата, между нея е и астахоса.Събирам ги и в камерата в пакетчета по 100гр.
Понякога и на борсата ги продават за 5лв/кг.
По-късно вече не могат да се намерят за стръв,а Мънцата е прав,че е може би най-добрата стръв през лятото.От многото проби които съм правил,в най-горещите дни само него го уважава попа,друго не иска да яде.
:cheers:

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Re: Пътешествия и хобита с Лада

Мнение от kiril_bulgaria » 13 апр 2014 21:07

От понеделник /14 април/ се забранява любителският риболов. Това гласи заповед на министъра на земеделието и храните проф. Димитър Греков.

Забраната е за 40-дневен период и е в сила до 23 май

Потребителски аватар
{REDNIKA}
Регистриран: 27 април 2008
Автомобил: 2110 и 2104
Контакти:

Мнение от {REDNIKA} » 08 мар 2016 22:02

Колеги коя неделя преди Сбирката ще си направим разходка на някъде :)

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 30 май 2017 13:55

Почва сезона, надявам се всички да го прочетат написаното от мене. Все някой, като дойде на морето, ще вземе една китайска въдица и макара, за около 20лв комплекта, едно чепаре 2.50лв и ще помята за кеф.

И така, миналата година ме удари дракон. Как премина това премеждие при мене?

Първоначално ме заболя, но нищо, което да плаши душите наши! Казвам си: да не съм луд да излизам, нищо ми няма. Сега влязох в морето, а толкова рядко вече имам свободно време! Но след 4-5 минути започна да ме боли. Казах си: айде, Кирчо, прибирай се. Нищо ти няма, ама бях чел във рибарският форум за разни случай. Звъннах по телефона на сина, докторче е. Бях пред църквата на Царево, след около 5-10 минути бях на пристанището.

Бре, започнах да се изпотявам, а и болка голяма. Ама голяма! Боли, че ми идва да викам! Завързах лодката, той ме чакаше, в колата и в болницата. Сина ми казва: Баща ми, АЗ знам какво трябва да се прави в такива случай, ама тук, в Царево, лекарите от бърза помощ, по-добре знаят. Всяка година имат поне по няколко случая. Да, ама не! Неделя е, има само един екип и той е помежду Варвара и Ахтопол на катастрофа. Само санитарката е в Бърза помощ.

Отиваме отсреща в аптеката, взема инжекции и една система.

Ситуацията при мене, около 25 минути след удара на дракона: БОЛИ, БОЛИ!, че се не трае. Изпотен и пребледнял. Ръката леко надута, изтръпнала. Увеличен лимфен възел под мишницата.

Отиваме вкъщи, а там вече 7 доктори ме чакат, дъщерята и зетя: УНГ, коремна хирургия, педиатри 2, кардиолог, акушер-гениколог и джипи. Казвам си: Е, Кирчо, като умреш, поне с грижите на доктори ще умреш! Продължава да боли, ама много! АМА МНОГО БОЛИ! Легнах аз на леглото, климатика включен, веднага включена система и инжекции. Мерене на кръвното. А те, въртят се около мене и си говорят глупости. Хилят се и си разказват случаи от практиката. Сякаш аз не съществувам. (след това ми казаха, че това е част от обучението - да не покажеш на пациента, че е много болен и с поведението си да показваш, че е лек случай, за да не създадеш в него паника)

Помежду другото сина звънна на колеги и в Токсологията в София. Това, което е взел от аптеката е нормалната терапия в този случай. Споко.

Боли, ама боли! Разбирате ли, боли!

Само дъщерята остана при мене, и тя е докторка. Другите слязоха долу на двора и почнаха да играят карти.

А аз лежа и се потя, въпреки климатика. И боли! Е, след около 30 минути започна да намаля болката, пооправих се. След системата, още 10 минути в леглото , и аз на двора с тях.

Резултат няколко дни: Пръста подут. И съпругата ми да казва, че съм бил пребледнял като смъртник.

Тогава се сетих, че имах в компютъра имам едно мнение на лекар от рибарският форум, дадох им да го четат. И тяхното мнение беше, че колегата им е написал точно и ясно какво се прави и това е ПРАВИЛНАТА процедура.

Моят съвет: удари ли те дракон, бегом към брега, един телефон на 112 и там, където ще излезеш с лодката да те чака бърза помощ. Всички лекари знаят какво да предприемат в такива случай, обучавани са.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 30 май 2017 13:58

ЕЙ това си бях запазил в компютъра, ама се сетих след като всичко премина.

Здравейте колеги.
Тъй като ни обвинихте, нас, докторирите, че сме безучастни към проблема "убождане от дракон", реших да напиша. Лекар съм, в момента, анестезиолог-реаниматор, но по-голяма част от трудовия стажа съм бил в спешна помощ. Така относно отровата, не съм чувал за противоотрова, поне не в Бг.

Прилага се обща дезинтоксикационна терапия.
Тя е интравенозни вливания и стимулиране на диурезата (пикаенето). Що се касае за в лодката на два-три километра в морето и вероятна алергична реакция или настъпваща(настъпила) такава, трябва веднага да се започне лечение. То включва:

(1) Урбазон-прилага се от 0,5мг до 10-15мг на кг тегло пр. за 75кг около 100мг има ампули от 125мг една обикновенно е достатъчна при и.в. приложение при и.м. съмнителен ефект относно времето(бързината) на действие. В ампулата е в прахообразно състояние така че трябва разтворител 2-3 амп. дестилирана вода или същото количество физ.серум, прави се шприц.

(2) Алергозан прилага се 20-40мг(1-2амп) и.в. или и.м. почти няма значение как. При и.в. приложение по силен седативен ефект и опасност от заспиване апликацията е бавно за окло5-10мин,така че по-добре и.м. ВНИМ!!!! само при нормално или по- високо кр. налягане.

При ниско кр. нал.

(3)Адреналин 0,2-0,5 най-добре подкожно след 3 мин ако няма ефект отново. Има амп. 1мл-1мг за една апликация 0,2 до 0,5мл ВНИМ!!!! при високо кр.налягане. Реда на приложение се определя от състоянието. При ниско кр.налягане (зачервена и/или изпотена кожа, свето въртеж, задух, мек едва доловим пулс)първо Адреналин

ВНИМ!!!Тези дозировки са за възрастни, за деца са други!!!!!За това ви е необходимо:

1спр 10куб.см 1спр. 2куб.см. 2игли с черен накраиник по-тънки са и е по-лесно за неопитни.

По-голямата спр. е за Урбазона и Алергозана, малката е за адреналина.

1шише Йодасепт разтвор, не маз и един пакет марли 5/5 за почистване на убоденото място и местата на апликация на медикаментите,есмарх за пристяганена крайника на който ще правите венозната инжекция за по добро открояване на вените и пристягане на убодения крайник с цел да не се разпространява отровата в организма.

Пристегнатия краиник се отхлабва за1-2мин на всеки 30мин.
Не се гори, изсмуква или изстисква убоденото или ухапано място.
Тези мероприятия се правят и при ухапване от змии, скорпиони, оси, пчели и др. Желателно е да ги прави квалифициран медицински персонал или обучени хора по първа долекарска мед помощ. Всеки може да помоли личния си лекар да му обясни или да се обърне към БЧК и да изкара такъв курс.

Медикаментите да се прилагат само ако се намирате далече, имали сте алергични прояви(напр. обриви от храна и тн.). За незнаещите какво е есмарх, това обикновенно е гумена лента, но става и моркуч, въже, колан, тел и тн. подръчни материали. Ако нещо не ви е ясно-питайте.

Наслука и със здраве!

Потребителски аватар
fenomena6909
Регистриран: 09 март 2011
Автомобил: ВАЗ 21011
Контакти:

Мнение от fenomena6909 » 15 юни 2018 10:05

Кирчо кога става тая случка с дракона, след като се видяхме ли?

Изпратено от моят SM-N950F с помощта на Tapatalk

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 15 юни 2018 14:50

Да

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 15 юни 2018 15:16

Да.

И запомнете, че почти всяка година има случай, с близък до фатален край или фатален. И не знам защо не го обявяват по новините..

Моят съвет: удари ли те дракон, бегом към брега, един телефон на 112 и там, където ще излезеш с лодката да те чака бърза помощ. Всички лекари знаят какво да предприемат в такива случай, обучавани са.

И запомнете, МНОГО БОЛИ! ама МНОГО! Първите минути няма болка, не се заблуждавайте, че ще Ви се размине!

Незнам, какво би станало, ако е малко дете. Затова наблюдавайте какво хваща Вашето дете (внуче). Вие откачате рибата! Очите на четири!

Дракона му се смачква главата, хваща се с клещите и много, много внимателно се откача.

И да се похваля, с новата ми лодка, аз си я правих, аз си я формовах. Досега 2 пъти съм влязъл с нея в морето. Нямам време, в момента боядисвам вратитите на къщата.

20180513_095334 (Small).jpg
20180513_095334 (Small).jpg (140.03 KиБ) Видяна 901 пъти

Отговори