Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Стъклата се смъкват. Как да ги оправя?

Ремонти и обслужване
2101 • 2102 • 2103 • 2104 • 2105 • 2106 • 2107
Потребителски аватар
VAZ 2103
Регистриран: 08 март 2008

Мнение от VAZ 2103 » 08 мар 2008 23:11

SOLUTION

От известно време забелязвам,че като я карам колата след не много голям пробег всичките ми стъкла се смъкват по малко. Вдигам ги, покарвам малко и те пак падат надолу. Малко е, не се получава отвор, ама все пак. Мога ли по някакъв начин да понатегна жилата или трябва да купувам нови? :(

miroman

Хе хе, на мен ми падат по половин-един сантиметър, ама когато спра ги вдигам... и честно казано и на мен не ми е ясно от какво се получава, но ще е добре някой компетентен да каже какво е решението нa този проблем.

SOLUTION

Значи и ти имаш същият проблем. Аз преди карах Жигула, беше производство 1981 и нямаше такъв проблем. Също така смея да твърдя, че съм се возил в доста превозни средства с марката ВАЗ и такова нещо почти не съм срещал. Сега карам 2106 производство 1976. Много странна работа.

SOLUTION

Грешка колата е производство края на 1977. 8)

miroman

Абе то и моята жижула е 77 и не знам какво е, ама скоро ще и слага ел. стъкла и предполагам, че може да изчезне... по-точно ще се постарая да изчезне този проблем.

Alexanderbb

По принцип водещите ролки на жилото имат известен ход за регулиране, но според мен ако ти се занимава по-добре да си поиграеш с макарата и механизма за навиване на жилото. Най-вероятно проблема е в тях.

Марто

Да долу едната ролка (към долния преден ръб на вратата) служи за регулиране на обтягането на въжето - при малки хлабини може до известна степен да се коригира ефекта с падането на стъклото - ако от там не стане значи механизма е за смяна.

SCRAPHEAP

Причините за такова падане са точно две.
Ако можеш да свалиш стъклото на ръка с бутане надолу, значи е отишла контричката в машинката за стъклото. Има вероятност да се оправи с WD40, но ми се струва трудна работа и ще стане само в случай на запичане. Ако самата контричка е износена, няма да помогне. Най-добре смяна на цялата машинка. Струва между 7,50 и 8 лева. Има и по-евтини, но са пълен боклук! Ако не си сменял машинка - пиши ПРЕДИ да се опиташ, защото има особености.

Втората причина вече колегите я описаха - хлабаво въже. Ако стъклото слиза 0,5-1 см и повече и да се насереш не можеш да го смъкнеш на ръка, значи трябва да се натегне въжето. Става лесно. с ролката в долния ъгъл на вратата откъм пантата. Само трябва да се внимава да не се изметне въжето от най-горната ролка (тя не се вижда зад една ламарина), защото въжето е жилаво.

SOLUTION

Стъклото пада около 1 см надолу и спира. Според вашите обяснения трябва само да натегна жилото. Утре или в други ден ще я отворя и ще ви дам отговор до каде съм стигнал.
Мерси!

2103_
Регистриран: 04 март 2018
Автомобил: ВАЗ 2103

Мнение от 2103_ » 04 мар 2018 01:56

Имах на 1 стъкло същия проблем и го оправих, само че искам да ви питам нещо. Другото се сваля много тежко и после със сила трябва да го вдигна и ми е интересно от какво се получава това... Да смажа релсата където се движи стъклото (ако да става ли с грес?) или да сменя стъклоподемника
Благодаря.

Потребителски аватар
teon
Регистриран: 27 юни 2010

Мнение от teon » 04 мар 2018 11:51

...на първо време разкачи въжето от стъклото...предвижи с ръка стъклото нагоре/надолу по релсите за да локализираш с точност от къде е проблемът...развърти и машинката за да видиш дали се върти леко...релсите не е препоръчително да се мажат...

2103_

Мнение от 2103_ » 08 мар 2018 20:27

оказа се че по релсите не се движи... даже се отчупи от стъклото тая част която държи въжето :oops: може ли да се капне с телоподаващото на почивки без да се спука стъклото и как да ремонтирам релсите...

buckstabu0
Регистриран: 19 октомври 2017
Автомобил: ВАЗ 2101

Мнение от buckstabu0 » 08 мар 2018 21:02

Мисля че няма да се спука ако правиш по 1 точка и почиваш :? С телоподаващото не се нагрява много метала..., но може и да не съм прав
Последна промяна от buckstabu0 на 10 мар 2018 01:41, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Kiril
Регистриран: 18 октомври 2008

Мнение от Kiril » 09 мар 2018 01:42

Няма да се спука,но карай много внимателно,голям провар не ти трябва,цели се в ръба на профила,който държи стъклото.Покрий стъклото с някакъв памучен парцал,за да не се окраси от пръските на телоподаващото.

2103_

Мнение от 2103_ » 10 мар 2018 02:01

Това за пръските нямаше да се сетя ... нещо за релсата/водач? Видях че има гайка да се регулира, не съм я пипал, но възможно ли е да е прибрана релсата към стъклото и за това да се движи трудно? Първо питам, защото колата е стара - направиш нещо и до него се чупи друго

Потребителски аватар
Kiril
Регистриран: 18 октомври 2008

Мнение от Kiril » 10 мар 2018 18:50

Свали стъклото до долу и тогава регулирай релсите,трябва да се движат свободно.Моите ги пръснах с силиконова смазка,добре попива и не цапа,след като се смажат стъклата вървят значително по-лесно.

Отговори