Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Лада Нива 1.7i - проблем с клапан

Ремонти и обслужване
Нива • 4х4 • Шеви-Нива
Потребителски аватар
Kiril
Регистриран: 18 октомври 2008

Мнение от Kiril » 15 юни 2015 11:07

http://bhv-bg.com/bg/product-view/301.html Това ли ти се счупи? Или това http://bhv-bg.com/bg/product-view/22.html (второто го има и в гумен вариант).Първото е обтегача и ако се счупи при всяка вероятност хвърляш верига и оставаш на пътя,а и се държи на един болт.Второто,успокоителя който се държи на два болта и да се счупи бял кахър,отварял съм двигатели с по 3 такива в картера,на единия собственика се усетил когато веригата прерязала болтовете и почнало да тече масло оттам,чак главата беше изпилена от веригата.

Потребителски аватар
amitko
Регистриран: 30 декември 2008
Контакти:

Мнение от amitko » 15 юни 2015 20:40

Потребителски аватар
Kiril

Мнение от Kiril » 19 юни 2015 07:39

Късмет си имал че не е прехвърлила зъби веригата.Впрочем имаш ли идея дали при новите ниви 1.7 и 1.8 има недоход и дали могат да ударят клапани?

Потребителски аватар
amitko
Регистриран: 30 декември 2008
Контакти:

Мнение от amitko » 20 юни 2015 11:00

Всъщност мисля, че зъб не може да прехвърли... дори когато е максимално отпусната пак не и стига.
За другото не знам.

Потребителски аватар
Kiril

Мнение от Kiril » 21 юни 2015 21:17

При нивата незнам как е с тези новите обтегачи при 2101 мотора може да прехвърли при счупен обтегач при здав обтегач и изтървал патрон на обтегача не може да прехвърли.Иначе на теория 1200 и 1300 моторите могат да ударят клапани,на практика не съм видял нито един крив ладов клапан или скъсана верига.

Потребителски аватар
Живков
Регистриран: 12 април 2008

Мнение от Живков » 28 юни 2015 00:37

Не знам как се чупи плъзгач (банан), чиято основа е листова стомана. Възможно е само при дефектен такъв, който се е озовал при новите резервни части. Което изобщо не е в стил на ВАЗ. Да беше Москвич, добре, ще го приема. При тях, това е метод да не се изхвърля материал брак. ,,Кротител веригу", както се изразява един мой близък, на когото не съм фен, защото е популист, може да се скъса и да падне в картера. Случва се при нередовна проверка на натягането на веригата, както и продължителна работа с хлабава верига. Проблема не е при средни об/мин., а при ниски и празен ход. Когато гърбичният механизъм принуждава разпределителния вал да колебае, при което веригата се обтяга и отпуска рязко. Което води до удари върху успокоителя. Същия се уморява и идва момент, когато се счупва. За Нива 1700i, пластмасов плъзгач (банан), не е направен от бакелит, та да се прекърши като вафла. Възможно е тази част да има дефект, който да се прояви по-късно през експлоатацията на двигателя. Допускам такъв вариянт, защото е отливка и от новото, оригинално руско производство. Тук, теории много и няма смисъл да ги развивам. Важното е да се хване повредата и да се отстрани своевременно. Дори да прескочи зъб, в което се съмнявам и то много, най-малкото двигателя ще загуби тяга. Ще се пуска трудно, ще гасне и сам ще усетиш, че нещо не е в ред. Да прескочи два зъба, отново няма да удари клапан и вече показателно няма да иска да върви. Да прескочи три, не знам. Демонтирайте капака на клапаните, ако трябва снимайте. И вече ще стане ясно, каква е повредата. Обтегача в тези двигатели е хидравличен, Кире. И не винаги си върши работата коректно. Това е от мен. Повече, без да съм видял или чул, няма как да помогна. Дано сме били полезни и да ни информирате, когато откриете повредата.

Потребителски аватар
IvO
Регистриран: 14 август 2008

Мнение от IvO » 24 фев 2018 19:25

Не съм чел назад... признавам.... но не ми се правеше нова тема.
Донесаха ми Лада Нива 1.7 за смяна на гарнитура и собственика искаше да се сменят и повдигачите. 1.7 двигател до сега не бях виждал признавам... с ладите приключих с 1.6 мотора, но нямаше как да го върна.. клиент е.. дали Лада или голф се тая все е работа...
Свалих главата и се оказа че има клапани за смяна, Занесах я на сервиз за глави, те смених клапаните напаснаха ги сменила са маслообирачи и така.. дойде време за сглабяне. Навих новите повдигачи, събрах всичко зацепих я и тая кола няма палене... Компресия на 4-те цилиндъра 0... дига масло до повдигачите свалях капака на клапаните, ама компресията не идва... голямо вътрене голямо чудо и няма... не иска да ги напълни.
Някой някакъв съвет да даде?

Потребителски аватар
bgbul
Регистриран: 17 ноември 2014
Автомобил: ВАЗ 21213
Контакти:

Мнение от bgbul » 24 фев 2018 20:57

Объркал си центровката с една четвърт оборот. Има две положения за ценровка и две ГМТ. Ти си зацепил на едната ГМТ, но на грешната.
Дали не си объркал кой цилиндър се брои за първи и кой за четвърти цилиндър. От къде си?
Или да започнем на чисто.
Инжекция ли е Нивата или карбуратор? С маслени повдигачи или с обикновените?
Колко хлабина си оставил на клапаните?
В какъв ред ги зацепи цилиндрите?
В какъв ред регулира хлабината на клапаните?
Не се притеснявай!

Потребителски аватар
IvO
Регистриран: 14 август 2008

Мнение от IvO » 24 фев 2018 21:23

Мисля, че мотора е зацепен точно както трябва и не само мисля, а съм сигурен
Не съм объркал кой цилиндър се брои за 1ви
Инжекцион е нивата с хидравлични повдигачи.
Съмнява ме че клапаните не са напаснати и няма компресия от това.. утре ще махам вала да гледам какво се случва.

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Frysco » 24 фев 2018 22:33

Не може да не са паснати всичките клапани, един да е-ок, ама и осемте... Лично аз със хидроповдигачи вземане-даване не съм си имал, но съм чувал, че трябва да се напълнят с масло предварително, иначе не може да изгони въздуха от тях.

Отговори