Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Нова НИВА - читави ли са, заслужава ли си?

Ремонти и обслужване
Нива • 4х4 • Шеви-Нива
Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 04 фев 2015 12:47

Поради все по-трудното намиране на читави класиките започнах да се оглеждам за Самара или НИВА. За Самара пуснах тема в съответния раздел. Сега искам тук да питам за НИВА. Имайки предвид, че повечето НИВИ втора ЗЛОупотреба са ползвани или като служебни или от ловци (като евтина алтернатива) съм се насочил към закупуването на нова от магазин. Въпроса е читави ли са или правят много проблеми. То е ясно, че "За толкова пари - толкова кола!", но все пак... Дали си заслужава? Ако си я карам с любов и я пазя дали ще имам сериозни проблеми? Какво най-често и не толкова често им се разваля на тези "джипки"?

И не на последно място от къде може и от къде не трябва да си купя НИВА? Чувал съм лоши работи за НАР. В София имало и друг вносител на Лада, но не съм запознат.

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 04 фев 2015 13:44

Не казваш най-важното - за какво ще се ползва.
Ако ще е да си ходиш на работа и караш из града и по магистралите - не, не си заслужава. Особено ако ще да купуваш нова Нива, то тогава ако не е фатално нужно 4х4 и не ходи в гората всеки друг нов модел Лада е в пъти по-добре по какъвто се сетиш показател. Единствено Нивата има предимство в наличието на части под път и над път, нови разбира се.
Интересните Ниви в момента за втора ръка са след 2009-та година и се водят Лада 4х4М. Стига да успееш да намериш продаваща се такава, и цената няма да ти хареса.(Във форума има вече отдавна информация за 4х4М)

Има една приказка че най-добрата кола е новата, още по-добрата служебната. :)

Между другото в София има още трима вносители освен НАР. По мое мнение оцеляващи са все още само НАР, другите са на командно дишане.
Едно време имаше един филм дето все викаха - Накрая трябва да остане само един.... в случая по скоро нито един. :D :D :D

Потребителски аватар
bgbul
Регистриран: 17 ноември 2014
Автомобил: ВАЗ 21213
Контакти:

Мнение от bgbul » 04 фев 2015 14:37

Пишат се какви ли не глупости за Нивата. Всеки който знае и не знае има ясно и точно мнение за Нивата.
Всеки познава нивите в детайли и знае дето се вика и "тайните" работи. А аз като говоря с притежатели на джипове и конкретно на Нива се хващам за главата.
Половината не знаят кога да включат 4х4 (то е постоянно включено).
Други още с покупката включват блокажа (малкото лостче) да го пробват дали работи и то с яка газ и с навит волан. Естествено в такъв случай нещо се чупи и така е на всеки джип. Просто на скъпите джипове не ги пробват веднага. Блокаж НЕ СЕ ВКЛЮЧВА на асфалта или когато имаме добро сцепление на гумите. АКО се включи поради нужда не се навива волан нито се дава рязко газ. Работи се плавно и внимателно.
На дълъг път пета предавка се включва след 80 км/ч. Нивата не е предвидена да се кара на ниски обороти (под 2000 оборота).
Вероятно мога още много неща да говоря, но не е нужно. Тези редове са достатъчни за да не счупите бързо колата.
Извън гореизложеното Нивата е прекрасен автомобил. Ако е нова е още по-прекрасен. Трябва и стопанин с акъл и елементарни знания.
Нивата е като добър, интелигентен и беззащитен човек. Върши си работата, знае си възможностите и не се обижда от ниско интелигентни човеци, които говорят глупости по неин адрес. И най-важното:
Нивата в нормални и интелигентни стопани е незаменима и като автомобил, и като емоции. Непретенциозна, скромна и с непредсказуеми възможности.

curse_m

Мнение от curse_m » 04 фев 2015 14:57

В модерните "джипове" електрониката се грижи предимно да не счупиш нещо, затъпяването е заразно. :D

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 04 фев 2015 15:48

Причината да се насоча към НИВА е защото има и задно предаване (аз съм фен на задното). Освен това е джип, аз никога не съм имал джип и за мен ще е нещо ново и интересно. Да за всекидневна кола я искам, не смятам да ходя по магистрали и да вдигам космически скорости. Въпросът дали си заслужава беше свързан не толкова с това за какво ще се ползва, а дали си заслужава парите качеството или примерно в сравнение с НИВА втора ръка. При положение, че за същите пари ще взема БМВ 5-ца от 2004-та нататък, но на старо и над 200 000 км срещу нова НИВА.

Потребителски аватар
bgbul
Контакти:

Мнение от bgbul » 04 фев 2015 16:03

Като идваш в Пловдив се обади. Няма по-показателно и за лошото, и за хубавото от Нива ''на живо''. Ще я видиш от всички страни.
И по-интересното. Може да видиш и БМВ-то "на живо" Е-39, 540- 293 коня, 4,4 бензин . Понеже споменаваш и него. :x

curse_m

Мнение от curse_m » 04 фев 2015 16:23

Сравнението ти с БМВ 5-ца и Нива е абсолютно нереалистично. Двете нямат нищо общо като допирна точна за сравнение и употреба.
Купуването на такива коли е лесната част, интересното е карането им после и е директно свързано с доходите и километрите. Както и компромисите които си готов да приемеш в подръжката и загубата на време и нерви, и eBay. :)

Потребителски аватар
bgbul
Контакти:

Мнение от bgbul » 04 фев 2015 17:02

Не.. не грешно ме разбрахте. Аз не ги сравнявам. Те бяха споменати като алтернативен избор. Просто ги имам и двете и знам кое какво може. Дълго е за обясняване и невъзможно за сравняване. И поддръжката им я знам до болка. Лично ги поддържам от години, а настройките, електрониката я поддържа синът ми. Имам скромен опит и щом съм доволен вероятно не са лоши коли.
Карат се ежедневно. Но това е вече друга тема. Компромисите ги правиш с всяка кола. Ако е нова- губиш пари още първата година около 50%, ако е втора ръка - наливаш още пари за да стане както искаш. Ако искаш икономия- газифицираш (Нивата е лесна) но губиш коне, ако искаш конете - висок разход. Ако държиш да е лъскава= далече от калта и гората. Ако искаш силни емоции - няма да е лъскава. И т.н......
Аз съм направил своя избор след много експерименти и загуби. Една кола за дългите пътувания, друга за гората. Често двете се припокриват и имам избор, който зависи кое преобладава.

curse_m

Мнение от curse_m » 04 фев 2015 17:08

LADA-2107 написа:Причината да се насоча към НИВА е защото има и задно предаване (аз съм фен на задното). Освен това е джип, аз никога не съм имал джип и за мен ще е нещо ново и интересно. Да за всекидневна кола я искам, не смятам да ходя по магистрали и да вдигам космически скорости. Въпросът дали си заслужава беше свързан не толкова с това за какво ще се ползва, а дали си заслужава парите качеството или примерно в сравнение с НИВА втора ръка. При положение, че за същите пари ще взема БМВ 5-ца от 2004-та нататък, но на старо и над 200 000 км срещу нова НИВА.
То това беше за LADA-2107, ама как и да е. :)

коко келеша
Регистриран: 15 януари 2015

Мнение от коко келеша » 05 фев 2015 16:42

Купуваш една Нива 1.7 карбуратор на старо, отваряш руските сайтове и почваш да твориш. Това двойни лагери на раздатката, ШРУС-ови кардани, нерегулируеми лагери на предните главини и каквото друго ти хареса. Газифицираш я при кадърен газаджия, който има желание за работа, като вкарвате бутилката(около 50 литра) под багажника с леко преправяне на изпускателната система, и си джиткаш с песен на уста. Купуваш и джанти от Витара за гъзария и по-евтини 15"гуми за шосе и сняг. Ако ще караш в гората едни Ласса 144 ОК ще ти вършат работа на оригиналните 16" джанти, ако заобикаляш екстремните участъци и те така :). И ще ти останат едни 5-6 хиляди лева за гориво и почерпка.

Отговори