Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Нова НИВА - читави ли са, заслужава ли си?

Ремонти и обслужване
Нива • 4х4 • Шеви-Нива
curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 06 фев 2015 09:31

В крайна сметка Нивата е кола от 70-те години която се произвежда защото има кой да я купува. Както и има нужда от подобни добичета, много хора обаче си правят обратните илюзии. Света остава скоро без още едно легендарно добиче и ще се прехвърлят на Нива: :D
http://fakti.bg/avto/130291-britanski-f ... der-s-niva
Най ще умра от смях ако май месец Автоваз наистина докарат мотора на нивата 1.7 до Евро 6. :D
Само за сведение, от 2013-та година Нива вече минава същата антикорозионна обработка като другите нови модели. Само дето на другите нови това е от 15 години вече и е променяно също няколко пъти за това време, като до колкото знам по кардинално е след 2004-та и началото на Калина.

curse_m

Мнение от curse_m » 06 фев 2015 09:48

Ето статийка:
«АвтоВАЗ» сделает Lada 4x4 в пять раз более стойкой к коррозии
Та който иска да си купува дърти Ниви с мотор 1.6 и да си прави илюзии. :D

коко келеша
Регистриран: 15 януари 2015

Мнение от коко келеша » 06 фев 2015 12:35

Ключовата дума е "сделает" - бъдеще необозримо време :). В момента Ниви се правят и в Казахстан, та никой не може да каже откъде се внасят. Сигурен съм в едно - за да се внасят у нас , значи има огромна далавера :):)!

curse_m

Мнение от curse_m » 06 фев 2015 15:13

Аз разчитам че както сме в ЕС вече се получава естествен филтър и си мисля че външните фабрики не извършват доработки до изискванията на ЕС. Поне една полза да има от ЕС. :) А за обработката и на поточната линия за Нивите вече е реалност, не е бъдеще.
http://www.autostat.ru/news/view/16253/

Потребителски аватар
Дрон
Регистриран: 12 март 2009
Автомобил: Volvo 945
Контакти:

Мнение от Дрон » 07 фев 2015 02:48

Curse_M може да хвалиш колкото си искаш новите лади, но реално най-добре произведените са между 70-80г и малко след това. Именно класиките и първите ниви - адекватна сглобка и добра антикоризионна обработка!

1991-2000 е пълна скръб! Ама пълна, дори и някой кадет може да завиди на ръждата по ладите в тия години. Нива след 1991 няма нищо общо със старите, като качество на обработка и сглобка! Сори, ако си купиш нова нива трябва да прекараш няколко дни в гаража да я сглобиш разглобиш за да поличиш здрав автомобил - като замисъл ок, но изпълнението зле!

И 10, и Калини и Приори са комерс, за съжаление ВАЗ е част от рено и маркетинговата им стратегия е да ги държат под Дачия като цена, респективно качество.

Ладата винаги е била автомобил по който да си човъркаш и в това и е чара, ако човъркаш редовно е безпроблемна, за да не гние, на всеки 2 (реално преди всяка зима) трябва да се пълни с парафин. Ръждата да се третира правилно и веднага, малар, че ладата гние кофти и то обикнвенно отвътре навън, поради кофти обработка в завода! Примерно и Голф3 гние яко, ама отвън навътре, вътре е пълен с 2 пръста парафин.

И последно, не гниещи коли е ясно как се правят - показвам волво 940 на 18г. без ръжда. Ама там ламарината е горещо поцинкована, след това щампована , ел.поцинкована, грундирана и боядисана...
После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

Потребителски аватар
Дрон
Регистриран: 12 март 2009
Автомобил: Volvo 945
Контакти:

Мнение от Дрон » 07 фев 2015 02:52

По темата, читава Нива за малко пари няма да намериш. Хубавите са старите, ама те се умрели отдавна. Нивата е евтин джип, проходим, лек, лесен за ремонт, сравнително комфортен (за проходимостта си) но не е дълговечен - липсва му рама и от там купето страда от усуквания, пука се къса се по шевовете и гние повече.
Нива в гараж не седи, тя ходи по гората или е служебна, значи запазена няма от къде! Ама няма! Имаш вариянт да вземеш някоя и да дадеш 3-4хил.лв в ремонти ида я спретнеш (като направиш компромис с боята)
По-добрия вариант е Нива за 5-6хил.лв сравнително нова година (може и фейс лифта последния) да не е започнала да гние много. Да си я разчоплиш и да си я направиш. Абе при всички случаи не виждам как под 10хил. може да караш хубава Нива. Съжалявам, може би критериите са ми твърде високи....
После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

curse_m

Мнение от curse_m » 07 фев 2015 09:05

Изображение

Потребителски аватар
bgbul
Регистриран: 17 ноември 2014
Автомобил: ВАЗ 21213
Контакти:

Мнение от bgbul » 07 фев 2015 10:20

bgbul написа:Пишат се какви ли не глупости за Нивата. Всеки който знае и не знае има ясно и точно мнение за Нивата.
Всеки познава нивите в детайли и знае дето се вика и "тайните" работи. А аз като говоря с притежатели на джипове и конкретно на Нива се хващам за главата.
Всичко е казано. Написах го за да си спестим глупостите в тази тема, ама ....не става.
Последна промяна от bgbul на 07 фев 2015 11:41, променено общо 2 пъти.

коко келеша
Регистриран: 15 януари 2015

Мнение от коко келеша » 07 фев 2015 11:32

bgbul, oт всичко написано не ми стана ясно дали си готов да дадеш 20к лева за нова Нива, щото аз не съм :).

Потребителски аватар
bgbul
Регистриран: 17 ноември 2014
Автомобил: ВАЗ 21213
Контакти:

Мнение от bgbul » 07 фев 2015 11:58

Аз- НЕ. Нито 130 000 лв. за друг нов джип. Също НЕ.
Никой не те кара да даваш 20 ооо за нова Нива. Купи си стара Тойота. Каква е разликата.
Кола се купува не по цената, а по нуждата и по възможностите. Нямаш нужда от нова Нива- не си купуваш. Ако искаш поне 5 години да не сменяш джипа - тогава може.
Нивата е средна по големина в купето. По-широка от японските малки модели.
Тя е по-лека и лесна за техническа поддръжка. Всеки я познава и части във всеки магазин без заявка и чакане.
Нива е по-икономична и пригодна за ГАЗ. Няма по-евтино движение на джип.
Тя е проходима колкото всички джипове. Нито повече, нито по-малко. Зависи от магарето зад волана все пак и от гуми.При всички модели коли, но най-вече при джиповете има огромна зависимост между тегло и мощност. При Нива това отношение е почти идеалното. Около 85-90 коня при 1300-1400 кг. При ТЛК дизеловите прехвалени джипове имаме 85-90 коня при 1700-1800 кг.
Нивата има най-бавен диференциал- 43/11 т.е 3.9 предавателно число. Всички след 95-96 са такива.
Тя има багажник по-голям от другите малки модели - Фероза, Витара, Пинин и Фронтера (къси бази).
Има много минуси - но те са точно толкова, колкото и другите джипове. Нито повече, нито по-малко.
Ако карам Нивата 10 хил. км за два месеца (купих я на 139.. хил. сега е на 149..), а колега кара ТЛК 3.0 дизел по 1000 км на ГОДИНА (последния случай с който говорих). Коя кола е с повече поддръжка, ремонти и части за година.
Не искайте повече отговори от мен. Моля ви! Наспорил съм се. Просто споделих мое лично мнение. Не ангажирам друг с това мнение. Успех в избора!

Отговори