Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Мащабния моделизъм - Хоби и на "Лада"-джии!

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
ivelin71
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 03 юни 2010

Мащабния моделизъм - Хоби и на "Лада"-джии!

Мнение от ivelin71 » 03 дек 2010 22:18

Здравейте! Тъй като не мога да пускам лични съобщения/поне не разбрах как да се свържа по друг начин с Вас!/,се пробвам така .Става въпрос за следното.В темата ми за моделистката изложба,Frysco прояви интерес към някои въпроси относно моделизма ,а също и ме помоли да покажа процеса на изработка на някой мой модел.Няколко месеца аз нямах техническа възможност/GSM-а, който ползвах като фотоапарат ми беше откраднат/,а после претърпях и трудова злополука и не съм се занимавал с хобито ми.Сега вече имам възможност да изпълня това,но не съм сигурен как да постъпя!Знам ,че този форум не е моделистки и за да изпълня подобно желание се двоумя между две възможности:
- да пусна тема тук за това ,но вместо снимки и обяснения да копирам адреса на "същата" тема от моделисткия форум
-да пусна тема тук и ако модераторите я пуснат ще я има
Понеже съм нов,не познавам лично почти никого/с изключение на Пламил/,не знам има ли сред Вас такива, които биха проявили интерес да има такава тема -"Моделизъм" и т.н. и въобще има ли място такава тема в този форум?Не бих искал да разводнявам форума с теми ,ако няма да има интерес към тях/или нямат място в него/ и да създавам излишна работа на Вас-администратори и модератори да ги преглеждате!Как бихте ме посъветвали да постъпя ,без да "развалям дисциплината" на форума? Моля Ви приемете тази тема като "лично съобщение" към Вас -ръководството на форума! (victory)
Последна промяна от ivelin71 на 09 дек 2010 23:58, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ivelin71

Re: Молба за съвет от ръководството на форума!

Мнение от ivelin71 » 04 дек 2010 00:32

Здравейте! Да си призная,направо съм приятно изненадан! Ами, щом имам "Да" за темата и се оказа че има интерес ,тогава може би трябва да помоля модераторите да я преименуват на - "Мащабни модели-копия" или"Моделизъм".Ще Ви представя първо един самолетен модел на фирмата "Пластикарт",който е от 70-те години като изработка на матрицата на модела/т.е. от детските ми години/,но с този специално се сдобих преди няколко месеца от приятел.Модела е на пътническия лайнер "DC-8" в мащаб 1:100/в момента не е стандартен/.Реших да го направя без да се "вманиачавам" в особена копийност/моделчето си има недостатъци откъм копийност!/,а най вече за да си упражня боядисване със спрей-бои,докато се сдобия с аерограф и някои техники на сглобяване и т.н.Ето няколко снимки на кутията и съдържаниего:
Изображение
Изображение
Изображение
Снимки на частите по платките с детайли нямам ,защото забравих да ги снимам.Понеже се оказа ,че един голям детайл/горната част на дясното крило/ липсва,наложими се да си направя такъв от парче листова пластмаса с подходящи размери:
Изображение
При сглобяването на частите ,стиковката беше на добро ниво и особени проблеми не съм имал.
Изображение
Изображение
В този си вид,боядисах модела първо с бялгланцов спрей на "Вери Уел" и след това с алуминий на "Космос лак".
Изображение
Изображение
Горната половина на модела е предвидена да е "боядисана" с ваденките и реших въпреки че са на доста годинки ,все пак да пробвам и ако се разпаднат-тогава с боя.Оказа се че не се разпаднаха,но трябваше да ги понапасна с кърпене на някои места.
Изображение
Изображение
Изображение
Сега предстои,в събота или неделя да го пръсна целия с безцветен гланцов лак и да му сложа колесниците, и малка "фотосесия" на готовия модел.Имам направен картонен модел на състезателен електромобил на Харковския техн. университет, но него- в другия пост.
Като за начало,това от мен! Ако мога да отговоря на Ваши въпроси по отношение на модели и техники на изработка- казвайте?

Потребителски аватар
ivelin71

Мнение от ivelin71 » 05 дек 2010 17:05

Здравейте! Модела е завършен и ето и финалната му "фотосесия":
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Модела е пръснат с няколко ръце безцветен, гланцов ,спрей-лак на "Very Well".
Продължавам с представянето на един картонен модел.Става въпрос за модел на скоростен електромобил,студентска разработка във Харковския Авто-пътен Институт от 70-те години.При картонените модели има няколко допълнителни етапа в сравнение с пластмасовите китове/набори детайли/,а именно направа на самите детайли,които или са готови оцветени и върху подходящата дебелина хартия/при новите модели/,или както при този конкретно-налага се прехвърляне на разгъвките върху избраната дебелина хартия/картон.Ето малко снимки:
Изображение
След сглобяване на "шасито и купето":
Изображение
Изображение
Последва използване на кит на някои места и пръскане със спрей-бои.Тъй като не успях да намеря информация за схемата на оцветяване/беше указано само ,че е в жълто и синьо/,боядисах я почти произволно,но запазих два от цветовете ,които е имала.Ето и как изглежда:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
След тези модели ми предстои донаправа на картонен модел на ледоразбивача "Арктика" в мащаб 1:400 и пластмасов модел на "Ми-17" в мащаб 1:72.До,скоро!

Потребителски аватар
Москвич 412
Регистриран: 01 април 2010
Автомобил: ВАЗ 2103

Мнение от Москвич 412 » 05 дек 2010 18:39

Колега,какви лепила използваш за моделчетата правени от онази бялата пластмаса?

Потребителски аватар
ivelin71

Мнение от ivelin71 » 05 дек 2010 20:47

Здравейте,колеги! Благодаря за добрите думи и се радвам ,че между Вас има и почитатели на "малките машини"!На въпросите Ви,бих могъл да отговоря следното.В различните градове в страната предлагането на пластмасови модели-макети е различно като разнообразие и количество.Разбира се ,най-много има в София.Там има няколко специализирани моделистки магазина.Във Варна остана само един,в Пловдив има ,но не знам адресите/знам за два/им.Като цяло,освен в тези магазини,в специализираните интернет-магазини, модели се продават и на щандовете за детски играчки във веригите "Бонжур",различните "МОЛ"-ове, в борсите за детски играчки/макар,че моделите не са играчки/.Бои,лакове,кит и четки има както в моделистките магазини, така и там където се продават материали и консумативи за художници.Лепилата,които ползваме са както фирмените/на моделистките фирми "REVELL","TAMYA","HUMBROL" и др.,които са и ацетонови и на друга основа/тип "Канаконлит",универсални на "Пеликан" и др./,а така също и на други производители стига да са подходящи за лепене на пластмаса.За картонените модели,нещата стоят малко по-различно.Съвременните картонени модели са оформени като книжки-албуми с готови разпечатани и оцветени разгъвки и инструкция за слепване на детайлите.За съжаление не мога да кажа дали в София се предлагат някъде за продан модели на водещите полски/"Моделик","Мали моделяж" и др./ и руски/"Бумажное моделирование" и р./ фирми/а и не само от тях/,но във Варна в нашия магазин има от фирми ,чиито модели не са от най-богато детайлираните, а и са от преди години.Знам обаче интернет сайтове ,от които може да се свалят безплатно, сканирани книжките не само на официално безплатни модели но и такива ,които са платени и в този смисъл някои от тези сайтове се водят - "пиратски".В списание "ЮТ-для умелых рук",имаше рубрика за картонени модели,но при тях разгъвките трябва да се прехвърлят върху картона с който ще се правят.Това списание получавах между 1982г и 1990г чрез абонамент.Запазил съм си почти всички броеве с няколко изключения.
Ще се радвам да отговоря и на други Ваши въпроси/и конкретни и не само/ свързани с това хубаво хоби!
До,скоро! (victory)

П.П. Моделите на фирмата"Пластикарт",чийто модел беше "DC-8",вече не могат да се намерят по магазините, защото тази фирма вече не съществува.Ако все пак някой от Вас търси точно техен модел,шанса е или някой да продава свой запазен досега модел или в интернет магазините,но избора не е голям и цените не са "народни",или да ги откриете на някой от битпазарите/мой приятел намерил горепоказания от мен модел на Варненския битак и ми го предложи на приятелска цена (victory) :cheers: /.
А ,и забравих да Ви кажа,че от 15 ноември вече имаме официално регистриран/със седалище Варна/ клуб на моделисти и колекционери с име : Модел Клуб "Варна"!Всички които желаят, са поканени да станат членове на клуба,без значение от местожителството!Така,че ако има желаещи- заповядайте!

Потребителски аватар
1300
Регистриран: 27 април 2009
Автомобил: ВАЗ 21011

Мнение от 1300 » 09 дек 2010 19:58

Много интересна тема,колега.Радва ме това хоби.Аз лично се занимавам с колекциониране на модели на автомобили зад Желязната завеса в мащаб 1:43.

П.П. Сега чакам да дядо Коледа да ми донесе един модел за сглобяване на легендарната БМ 13-16 „Катюша“.Да видя какви ще ги натворя със сглобяването.
"1300" since 1979

Потребителски аватар
ivelin71

Re: Мащабния моделизъм - Хоби и на "Лада"-джии!

Мнение от ivelin71 » 10 дек 2010 12:08

Здравейте,колеги! Благодаря за подкрепата от ръководството на форума и за добрите думи (victory) !Надявам се, това което Ви показвам да е интересно ! Ами, продължавам със следващия модел - много известен представител на въртолетите "Ми"/едни от любимите ми/ и по специално "Ми-17".Модела е на чешката фирма "KP Kopro".Понеже го бях започнал лятото и бях стигнал до етап боядисване преди злополуката с ръката ми,"ревюто" ще почне от средата нататък :lol: .И така ,първо кутията:
Изображение
И на модела заедно с някои части след първоначално боядисване:
Изображение
Изображение
На снимката долу се виждат двете опаковки/в синьо/ на лепилата/на немската фирма "Ревел"/ ,които ползвам основно,а до тях в бяло са тубичките с акрилни бои на испанската фирма "Valejo"/"Валехо"/,от които съм много доволен:
Изображение
Изображение
В момента продължавам с боядисването на двата винта,въоръжението от блокове с НУРС/НеУправляеми Ракетни Снаряди/,колелата и..Когато съм готов,ще покажа снимките.

П.С. Един въпрос,искате ли повече обяснения за етапите на сглобяване и довършване на моделите или засега не е нужно?

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Frysco » 10 дек 2010 12:36

Да, всички сме технически люде и подробностите ще са ни интересни...

Потребителски аватар
ivelin71

Мнение от ivelin71 » 11 дек 2010 00:21

Здравейте,колеги! Продължавам с хеликоптерния "проект".Днес успях да боядисам в основните цветове тялото/фюзелажа/,носещия и опашния винт/ротор/, а също "обувките" му и контейнерите НУРС.Хубавото на акрилните бои/ползвах "Валехо"/ е ,че не миришат и бързо съхнат и затова успях да "обуя","накича" и поставя на "крака" малкия хубавец ;) .Ето го и него:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Той все още не е довършен,предстои поставяне на дребни детайли/антени/,преди поставяне на ваденките трябва да го пръсна с безцветен лак и....
Тъй като не го показвам от началото на сглобяването ,ще поясня някои стъпки в началото.Преди да започна да отделям детайлите от платките,първо всички платки се измиват с обезмаслител/препарат за измиване на чинии и дом. съдове/, за да може в последствие да хване не само лепилото, но и боята.Естествено,преглеждам инструкцията за сглобяване,изяснявам си кои от дребните детайли е удобно да се оцветят още докато са на платките с детайли.В повечето случаи,при сглобяването на самолети,танкове и автотехника,се започва от вътрешните към външните части-т.е. от вътрешността на кабините към външните обшивки.При отделянето на детайлите оглеждам за следи от леяци и ги премахвам с нокът,пиличка или ножче .След слепването на части се премахват следите от лепилния шев с горепосочените инструменти.Естествено,налага се да изчаквам технологично време да хване здраво лепилото/поне половин час/,когато съм използвал кит за да запълня "дупки" също изчаквам и така ....,абе понякога ми се "изчаква чакането" (hiro) докато мина от един на друг етап.Същото се отнася и когато боядисвам.На колегите,които са начинаещи в хобито,ще се радвам ако мога да отговоря и на конкретни въпроси,които ги интересуват! (victory)
Колега 1300,пожелавам ти Дядо Коледа и Дядо Мраз да се отчетат не само с "Катюшата" :D ! Надявам се когато я "почнеш",да покажеш/тук в тази тема/ как върви "производствения процес".Ако имаш нужда от помощ -казвай ще помагам ! В този дух,предлагам на всички ,които сглобявате нещо/без значение дали стендов ,самоходен или радио-управляем модел/ да си показваме тук,кой докъде е стигнал!

П.С. Колеги ,правя застраховки ГО към ЗК"Уника".За водачи над 30г и при еднократно плащане на полицата,ако не се нуждаете от Зелена Карта,цените са:
-от 1000 до 1400 куб.см. - 135лв
- от 1400 до 1700 куб.см.- 140лв
-от 1700 до 2000 куб.см. - 170лв
Ако проявявате интерес ,може да се чуем на тел.0887-722-115.
Следва продължение.....

Потребителски аватар
ivelin71

Мнение от ivelin71 » 12 дек 2010 23:53

Здравейте,колеги!Заедно със завършването на хеликоптера ,ще продължа започнатия края на зимата картонен модел на атомния ледоразбивач "АРКТИКА".Правя го по разгъвките в сп."ЮТ-для умелых рук" №7-1978г.
Изображение
Изображение
Изображение
Разгъвките на всички картонени модели от това списание ,трябва предварително да се прехвърлят на картона или хартията ,от която ще се правят/за разлика от съвременните карт. модели ,при които всичко е подготвено от самото издателство/ със съответната дебелина.Корпуса на модела се прави по класическия "скелетен способ" от кил и ребра.За тях избрах микровелпапе, а обшивката на корпуса е от 1мм картон.За повечето палуби ще използвам и 1,5-2мм летвички от балса.След като обшия целия корпус,смятам да го китосам с акрилен кит за дърво,после шкурене за да загладя и прикрия следите от отделните разгъвки на обшивката.Ето докъде съм стигнал:
Изображение
Изображение
Изображение
До сега,лепилото което използвам е Ц-200.
Следва продължение...

Отговори