Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Смяна на талона на колите с АГУ - въпроси и отговори

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
viktor marchev
Регистриран: 23 април 2008

Re: Смяна на талона на колите с АГУ - въпроси и отговори

Мнение от viktor marchev » 26 ное 2013 08:35

Сега се оказва май че това е за автомобили на които е поставена уредба след март 2014г. ?

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 26 ное 2013 09:12

Днес, сутринта, по НОВА ТВ казаха, че вчера, само в София, са минали над 400 автомобила за смяна на талона бензин/газ.

Което си означава, че трябва един ден за тази работа.

philipp
Регистриран: 10 юли 2012
Контакти:

Мнение от philipp » 26 ное 2013 09:22

А колко е за цялата страна знае ли се?

Защото ако хипотетично се сменят само и единствено в КАТ София ще са нужни 7 години с това темпо :)

Потребителски аватар
viktor marchev
Регистриран: 23 април 2008

Мнение от viktor marchev » 26 ное 2013 09:40

Ама също цитираха и вестник труд в който пишело че няма да има нужда от смяна .

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 26 ное 2013 09:49

Аз си мисля че понеже хазната е празна сега събират пари за коледни бонуси на държавните чиновници. :lol: Затова почакайте до след нова година.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 26 ное 2013 10:12

Това е мнение от форум Пежо, на човек, на когото вярвам (човека е вътре в кухнята). А всеки да си прави изводите.

"До 01 март 2014 никой няма да прави проблем за талоните. Тогава влиза в сила наредбата.
След това, има 12 месеца гратисен период за изпълнение на изискванията, но талона трябва да е сменен до следващия ГТП на автомобила след влизане на наредбата в сила.

Едва след това ще стане трудно :).
Талона трябва да е сменен до следващия ГТП след влизане на наредбата в сила.
Коли с валиден ГТП няма да се глобяват, дори и талона да не е сменен.
Сега още не искат документ от газаджия, но след 03.2014 ще трябва такъв.
А след 03.2015 инсталиране на АГУ ще става след изрично разрешение и колата ще минава на комисия за проверка доколко инсталацията отговаря на изискванията.

По ТВ нещо не ми харесва как представят нещата. Четете наредбата и питайте направо в КАТ. По мои лични наблюдения досега не съм видял газова да отговаря напълно на изискванията, освен ако не е слагана в западна Европа. Особено що се отнася за ел. монтажа и прокарването на тръбите. Така, че не чакайте да минавате през комисия, не е във Ваша полза!" Край на цитата.

Аз отново апелирам - който има газова/метанова уредба, всички документи по автомобила му са в ред, нека загуби един ден и 20лв сега. И да не забрави, след вземането на новият талон да декларира тази промяна в данъчните служби, преди 01.декември, защото ако има облекчение за данъците през 2014, да ги използва!
:cheers:

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 26 ное 2013 10:30

А и друго ми е интресно, това минаване през комисия колко пари ще е. Защото човек си купува кола, слага уредба и после... това увеличава цената на инсталацията. А няма какво да се лъжем, масово народа кара нов внос коли пред разпад с обичайна цена до 2000лв +/-. Та разход от няколко стотин лева е смъртоносен в случая, пари за бензин няма. То вярно трябва да има контрол, ама ние не сме и бананова държава, някак да въвеждаш контрол в такава мизерия е нереално. Доста вратични за корупция се отварят така и така ще стане, ще видите... :) Ефекта ще е още повече нередовни коли по улиците.
Належащия проблем на тая държава си остава съживяване на икономиката, реалната икономика, не на стъкмистиката, другото ще си дойде донякъде само.

philipp
Контакти:

Мнение от philipp » 26 ное 2013 11:11

Кирил - а аз какво говорих по-рано? Нееднократно ви казах - смяната на талона има отношение само към минаване на ГТП.

Теоретично пунктовете за ГТП са едни лицензирани и изрядни фирми, които не се интересуват от печалбата си чак толкова много и поради тази причина държат всичко на преглежданата кола да е изрядно, включително трите буквички в талона.

На практика - в пунктовете за ГТП не им пука, че не ви работят спирачките (примерно ако нямате ръчна ви казват да натиснете крачната за да помогнете, а даже са ми се "хвалели" хора за минали коли изобщо без задни спирачки - връщат колата и регистрират натиска с предните гуми). Е представете си как ще бъдат изрядни към наличието или отсъствието на няколко буквички в големия талон! Просто ще ви вземат парите - иначе отивате в друг пункт на ГТП, където ще са по-лабави.

Сега остава моралният въпрос - искате ли да сте изрядни или искате да се правите на тарикати? Първото е лесно - плащаш и чао. Второто е по-трудно - изисква известни усилия и не гарантира, че в крайна сметка няма да си платиш. Изводът е само един: и в двата случая сте прецакани!!!

curse_m - 50 лева по стара информация от медиите. Пълна пародия ще е и това. Ще започнат да раздават "лицензи" на фирми (първоначално свои) , които да могат да извършват тези прегледи. В тези фирми първоначално ще се завърти далаверата "ооо, тук е много кофти монтажааа... и ко праим са коуега?". Постепенно ще се завихри масово недоволство и тогава (след като "който трябва" е направил парите "които е трябвало") ще се "охлаби" режима - ще започнат да лицензират и други фирмички. Така ще спрат и "и ко праим са коуега", защото хората бързо ще намерят "тарикатските пунктове", в които се прави прегледа "хей така". И хората "ще са доволни", че са открили такива... Яко нали?

Ето ви схемата за събиране на нови таксички. От древността е позната - нагнетяваш напрежението повече, отколкото трябва, после отпускаш каиша... робите са доволни от отпуснатия каиш.

Ако някой все още смята, че не съм прав - да погледне историята. Нали когато въведоха паспортите на газовите уредби се създадоха и специализирани технически прегледи на коли с газова уредба? Аз съм минавал два, ако не и три пъти през такъв. Първоначално почти нямаше пунктове - и тея които ги имаше се правиха на важни и гледаха как да те изнудят да ти вземат левчето. После се нароиха повече - прегледа стана проформа. Накрая ги преляха напълно към действащите ГТП.

Схемата сега ще е същата. Просто начин да вземат още едни пари без да направят НИЩО смислено! Докато хората са заети да висят по опашки да си сменят талоните (да платят една "глоба" от 20 лева, за да не им лепнат хипотетична по-голяма истинска глоба), онези си редят пъзела за следващата стъпка напълно необезпокоявани. За мен това е мафия!

Потребителски аватар
BaiLamarin
Регистриран: 25 юли 2008
Контакти:

Мнение от BaiLamarin » 26 ное 2013 11:43

Здрасти. :D
Филип това е схемата. Но защо в другите си мнения твърдиш, че държавата ни е просперираща индустриална демокрация? :) Поредния рекет. Ще се отложи, че в момента народа е настръхнал от мизерията. Лошия Орешарски иска да свиват раздутите си щатове и бюджети и те си правят схемичките.
И живота си върви... Я споко. Поста на чичо Киро ясно дава какво трябва да се направи. Аз и талона не бих си сменил. Но нямам газ в момента. И да имах щях да им покажа една комбинация от 3 пръста по разбираеми причини.. (banned)
Имам предвид комбинацията Ш. Шъ съ опраим... (tease)
Мненията са като задниците всички ги имаме ,но не ги показваме. :whistle:Преди да се мъчите с тюнинг и да гледате клипчета теория на ДВС си припомнете това:http://www1.znam.bg/zmonres/edu/himia%2 ... text6.html :cheers:

philipp
Контакти:

Мнение от philipp » 26 ное 2013 13:28

BaiLamarin написа:Но защо в другите си мнения твърдиш, че държавата ни е просперираща индустриална демокрация?
Или не разбираш какво пиша, или нарочно се правиш, че не разбираш какво пиша. Ще кажа за пореден и този път надявам се последен път - НЕ казвам, че България е "просперираща индустриална демокрация", НЕ казвам, че "държавата е цъфнала и вързала", НЕ казвам, че живеем в Рай и изобщо НЕ твърдя такива неща.

Това, което съм казал, и ще продължавам да го твърдя, е че в момента тук в тази държава има достатъчно много добре платена работа в ИТ сектора, но за съжаление все още няма достатъчно добре квалифицирани кадри за него. Мнението не е просто мое, то се тръби от всички собственици на фирми, казва се нееднократно и по телевизията.

Второто, което съм казал, и ще продължавам да го твърдя, е че в последните години държавата ни има растеж и с всеки изминал икономически период се живее по-добре спрямо предишния, като в това число включвам дори периода на криза (в него нямаше пад, а просто застой/по-нисък темп на растеж - ето ти едно мнение на самиот Орешарски от 2009г.). Дебело подчертавам, че това НЕ означава, че се развиваме с темповете, с които можем - ако не се крадеше и нямаше корупция, щеше да е много по-добре. Затова в другата тема казах, че ние имаме растеж въпреки държавата, а не заради нея! Мнението не е просто мое, то може да се потвърди от всички макроикономически показатели, които съществуват.

Сега ще го перефразирам и по елементарен начин, за да не остана пак неразбран:

1. Ако си размърдате задниците, работа с достойни заплати има;
2. Не е вярно, че "затъваме", "пропадаме", "фалираме", "стигнахме дъното" и т.н. - напротив, колкото и да изглежда зле политическата ни сцена, ние все пак вървим напред, благодаря за което на партньорите ни от ЕС, а не на българския държавен апарат.

Комбинацията от горните две не означава, че "сме добре". Не, не сме "добре". Само сме малко по-добре, отколкото сме били преди - това е!
BaiLamarin написа:Лошия Орешарски иска да свиват раздутите си щатове и бюджети...
Е това пък къде го видя, от кое изказване го прочете и с какви факти се подкрепи? Да си чул някъде за "съкращения"? Нещо за "намаляване на щатните бройки"? Нещо за "закриване на неефективна институция"?

Аз лично не. Може да не съм слушал добре. Това, което виждам е още по-голямо надуване на балона на администрацията и нищо повече. Създават работни места на чантаджии, които си прехвърлят бележки. Това само и само, за да получават социалната си помощ във вид на заплата и да не са на улицата. Безсмислено преливане на вода от една кофа в друга.

Отговори