Борбата с науката

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Ясен
Регистриран: 09 март 2008

Борбата с науката

Мнение от Ясен » 14 авг 2015 17:23

Ама сте се впрегнали всички, ...

Проблем няма. Има естествен отбор и ако си мислите че той важи само за вълците в гората - ми бъркате. Важи и за хората в обществото. Никой не е казал че той е непосредствено и незабавно действащ, или "справедлив". Просто работи и постепенно хората с ниски умствени качества остават с по-малко пари, с по-лошо здраве и - благодарение на напредъка на обществото - с по-малко жизнеспособни деца.

п.п.
който е ревнал за книжарниците да види цените на книгите и после трафик-данните на читанката. Общо взето колкото е чел народът преди 25 години, толкова и сега. Просто начините са вече различни. Това че няма държавна политика е само положително - държавата ни където се е намесила, все е осрала нещо. И не само нашата, те държавите са си така.

За обедняването на населението също мога много да разкажа ама само ще вметна че не може да става дума за абсолютно никакво обедняване (с изключение на 1991-96 година когато се озовахме в едно небрано лозе ама се ориентирахме бързо). Без никакво съмнение, някои хора са обедняли ама твърдо мога да заявя че благата в днешно време у нас са по-справедливо и по-ефективно разпределени, отколкото през 1980-те години. Не казвам че изобщо е справедливо (то няма такова нещо) а само че е ПО-справедливо.

Потребителски аватар
amitko
Регистриран: 30 декември 2008
Контакти:

Борбата с науката

Мнение от amitko » 14 авг 2015 18:51

И това е така. Само дето преди държавата някакси налагаше, понякога и силово, едно минимално ниво на образованост или по-скоро просветеност. Сега няма такова нещо. Има деца на 4-5 години които никога не са виждали книга (книжно тяло като цяло, дори списание), също и нещо за писане (молив, хилималка, флумастер и т.н). Колко образовани могат да станат в последстве?

Ясен
Регистриран: 09 март 2008

Борбата с науката

Мнение от Ясен » 14 авг 2015 19:03

За преди - заблуждаваш се. Колкото неграмотни имаше преди, толкова са и сега. Единствената разлика е че тогава хората които бяха неграмотни много-много не се бутаха напред поради което не правеха впечатление. Но си ги имаше. Сега нямат спиране.

Това си е световен процес и в него България даже благоприятно закъснява с приноса си.

Потребителски аватар
amitko
Регистриран: 30 декември 2008
Контакти:

Борбата с науката

Мнение от amitko » 14 авг 2015 21:24

Не е така...живял съм там, където прибираха децата с милиция за да ходят на училище.
От друга срана имаще стройна система за ограмотяване, например строителни войски....

От съвсем друга гледан точка тогава беше общо взето достатъчно да можеш да четеш за да се наречеш грамотен. Сега май не е достатъчно.

Потребителски аватар
Jiguli
Регистриран: 14 юли 2010
Автомобил: ВАЗ 2101

Борбата с науката

Мнение от Jiguli » 17 авг 2015 10:53

Ясен написа:Ама сте се впрегнали всички, ...

Проблем няма. Има естествен отбор и ако си мислите че той важи само за вълците в гората - ми бъркате. Важи и за хората в обществото. Никой не е казал че той е непосредствено и незабавно действащ, или "справедлив". Просто работи и постепенно хората с ниски умствени качества остават с по-малко пари, с по-лошо здраве и - благодарение на напредъка на обществото - с по-малко жизнеспособни деца.
...
Интересно кое ни определя тогава като хора? По твоята логика дай да изоставим болните и недъгави хора - понеже те в природата шанс нямат! Аз познавам както казваш хора с "ниски умствени качества", но същевременно с пари! Как са се сдобили с тях е отделен въпрос, но е факт, че във времена като тези, в които живеем точно те преуспяват. Било като партийни функционери, било като престъпници (бизнесмени), било като корумпирани държавни чиновници и т.н. Интелигентните хора отдавна или са се изнесли от България, а останалите са се затворили в себе си и отказват да приемат тази вече 25 годишна простотия. Ако си мислиш, че това, което се случва в момента в България е демокрация ... за съжаление дори и "демо"- то вече липсва, а остана само тоталната идиотщина!
Ясен написа: ...
п.п.
който е ревнал за книжарниците да види цените на книгите и после трафик-данните на читанката. Общо взето колкото е чел народът преди 25 години, толкова и сега. Просто начините са вече различни. Това че няма държавна политика е само положително - държавата ни където се е намесила, все е осрала нещо. И не само нашата, те държавите са си така.
...
Чел, ама друг път! Ако беше чел нямаше да допуска елементарни правописни грешки като оспех, претенций (това иначе звучи като знатен римски император), колтурен и т.н. Погледни и тук във форума - акумолатор, бубина и т.н. И това ти се струва нормално? Струва ти се нормално да има над 3 хил. двойки на матурата по български език след 12 клас?

http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo ... as-6037283

Ако децата четяха нямаше да допускат елементарни правописни грешки! Четенето (не това в интернет, а на книги) спомага за ограмотяването, ако четеш ти визуално запомняш правилно изписаната дума и няма да я сбъркаш в последствие. Простотията започна с разбиването на образованието, неграмотността е масова при родените след 1990г. Погледни постове във форум, в който пишат 35-40 годишни хора и такъв в който пишат тийнейджъри - разликата е очевадна!
Не знам от къде имаш "трафик-данните" на читанката, но не разбрах какво общо има това с темата. Ако визираш електронните книги - да бъдещето е на там. България обаче в сравнение със западните държави е много назад в това отношение. Погледни какви книги се качват в Читанката - стари от соц-а, за които никой не реве, че авторските им права са "нарушени"! Къде са новите книги, къде е актуалната литература в нет-а? Няма ги! И няма да се появят скоро, понеже търсейки максимална печалба издателствата стопират процеса.
Ясен написа: ...
За обедняването на населението също мога много да разкажа ама само ще вметна че не може да става дума за абсолютно никакво обедняване (с изключение на 1991-96 година когато се озовахме в едно небрано лозе ама се ориентирахме бързо). Без никакво съмнение, някои хора са обедняли ама твърдо мога да заявя че благата в днешно време у нас са по-справедливо и по-ефективно разпределени, отколкото през 1980-те години. Не казвам че изобщо е справедливо (то няма такова нещо) а само че е ПО-справедливо.
Аха и обедняване казваш нямало. Тази картинка виждал ли си я:

Изображение

Казваш благата били по - справедливо и и по-ефективно разпределени. Значи за теб е нормално една шепа бивши партийни величия и генерали от ДС да заграбят по престъпен начин средствата за производство на цялата държава, сградния фонд и съоръженията? Нормално бе да съсипят всичко, като същевременно с усмивка на уста ти повтарят, че си некадърник, не работиш достатъчно и за това живееш зле. Нормално е тези олигарси да са монополисти на пазара и те да диктуват цени на основните храни, горива, да определят минимална работна заплата и т.н. Нормално е казваш да държат хората в мизерия като постоянно наблюдават границата на социално недоволство и когато положението стане нетърпимо да тушират напрежението с поредното "вдигане на заплати и пенсии", което не покрива инфлацията и дори не е индексация.

Да съгласен съм, нормално е! - за латиноамериканска държава ...

София не е България, върви да поживееш малко в провинцията. Поработи една година в някой провинциален град (в село ще те хване страх), върви да видиш как се експлоатира нечовешки труда на шивачките в някое цехче, как се работи по 12 часа за минимална работна заплата без трудов договор, как "шефа" не търпи никакви санкции за това понеже "бута" на проверяващите от инспекцията по труда. Поработи и поживей една година - после пак ще говорим ...
ВАЗ 2101 Жигули - 1973г.

Потребителски аватар
Viper
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 09 август 2012
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Борбата с науката

Мнение от Viper » 17 авг 2015 13:58

Истината е че нещата ще се оправят когато си замине поколението живяло главно през комунизма.
Газ до ламарината.... и т'ва е!

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Регистриран: 21 март 2008

Борбата с науката

Мнение от kiril_bulgaria » 17 авг 2015 15:21

Da,когато ние си заминем, вече няма да има кой да казва какво е били "едно време". Както се вижда от учебниците, историята се подменя.
Например, яхтата на Тодор Живков (която си е на народа, а беше представителна за държавният глава на НРБ) съпоставима с яхтите на сегашните богаташи, е като спасителна лодка пред тях.
Напред към… 1989 г.
http://socbg.com/2015/08/%D0%BD%D0%B0%D ... D0%B3.html

В момента в България има контролирана мизерия.

Потребителски аватар
Viper
Контакти:

Борбата с науката

Мнение от Viper » 17 авг 2015 17:00

Цените представени в днешно време са силно завишени...
бира стъкло има и по 60 ст. А Бг бирата никога не надвишава 1.10
Краве сирене има и по 5-6 лв. (при това хубаво, не говоря за имитационни продукти, аз за 7 лв си вземам прясно козе сирене, домашно производство)
Баничките са по 80 ст. (даже има и по евтини)
Яйца са средно по 20 ст.
Луканката рядко минава 10 лв.
Банани и по 2 лв. има, зависи какъв сезон е, по скъп банан от 2.70 не съм си купувал.

Това са реални цени от магазините.
Пазарната икономика предразполага някои неща да поскъпнат, други да поевтинеят.
Вярно сега бензина е 2.30-40, а преди 15 години беше лев и нещо, ама тогава минималната заплата беше 75 лв. а сега е 380.

Народът мизерства по собствено желание. Който има желание, намира начин.
И даже не мизерства, говорите за беднотия и нисък стандарт, днес излизам по центъра на Русе, всеки 2ри си кара някоя по-нова количка, я тойота, я фолксвагенче, или някоя по-старо БМВ или мерцедес, а е редовна гледка да на всяка пресечка по една нова S-Klasse. Заведенията се пръскат по шевовете, хората се разхождат, всеки забил носа в смартфона. Някакъв парадокс ми се получава.

ПП. И сетете се как сте чакали по 2 часа на опашки за банани и от коя част на Русия са били внос :)

ПП2. Като сме много бедни, всеки вече има по 2 и по 3 коли в семейството, по 2-3 телефона, таблета, лаптопа.

Да кажеш че тогава стандарта е бил по-висок е просто абсурд.

Потребителски аватар
Viper
Контакти:

Борбата с науката

Мнение от Viper » 17 авг 2015 17:26

Понеже предишното ми мнение е малко офтипик, да кажа и по оригиналната тема... факт е че хората откачат по всичките бабини деветини.

Разни билки, чайове и т.н. много могат да помогнат за тонуса и здравето (когато го има), но когато стане беля, си има човек със съответните познания за всичко, иначе като цяло не сме толкова зле на фона на румъния, там примерно е съвсем нормално да си правят магии, дори имат закон за това като професия, ние пък въртим кучета над реки :D
Хората винаги са си били малко чалнати и са имали страх от това което не познават, това е моето обяснение, защото е много по-лесно да поставиш под съмнение авторитета на научния работник, от колкото на "висшите сили".

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Регистриран: 21 март 2008

Борбата с науката

Мнение от kiril_bulgaria » 17 авг 2015 18:54

Наистина мнението ми не беше по темата.
Беше продиктуваноо от това, че се чака ние да умрем, и тогава благоденствието на България ще бъде пълно.

Имам внуче и в Австрия наблюдаващият лекар е препоръчал специален билков чай, за увеличаване на кърмата.
Аз за себе си считам, че ако се разболея, мнението на лекарите ще бъде закон за мене. И сина, и дъщерята, и зетя са лекари. Като ги гледам как четат, ми е жал за тях. На сина вече гърбица му е излязла за да е наведен на операционната маса.

Магийте нямат място в моят живот. Колко пъти са ми правили "джуджу", ама не ме лови.

Но. Имам и друг пример. 1998 или 99г, в джунглата. Един от работниците се разболя. Ден, два - ще мре. Лошо времето, хеликоптер не може да дойде. Доктора вдигна ръце, момчето ще мре. Е, дойдоха при мене трима работника, да искат лодка, да извикали "джуджото" от селото. Аз им дадох лодката. Не затова, че си мислих, че някой може да му помогне, той вече беше бял. Но поне за успокоение на хората. Е, джуджото дойде, какво му говори, какво си тананика, какво му наливаше в устата, незнам. Но след половин час, това момче, мъртвеца стана, здрав, но нищо не помни. И искаше да тръгва на работа.
Така, че си имам и едно наум. Аз си мисля, че антибиотиците заработиха, и голяма доза внушение. Те вярват на такива неща.

Отговори

Върни се в “Общи приказки”