ВАЗ на 25 години - класически автомобил или не?

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
maxim10
Регистриран: 06 март 2010
Автомобил: ВАЗ 21083

Мнение от maxim10 » 23 юни 2016 20:00

Здравейте!
Въпроса може да бъде и по-общ. Как възприемате колите си? Като ретро/класически автомобили или все още не. Една 25 годишна Лада по дефиниция си е Youngtimer. Но как ние собствениците и околните гледаме на това. Принципно сега повечето деца гледат на тези коли, като нещо неактуално. Явно всеки има своя гледна точка, моята като собственик на такова возило е ясна. Ще ми е интересно да споделите мнения, а също и на хората около Вас, а също и на най-малките децата. Знам за деца на приятели, които много се радват на колите ни, други не чак толкова.
Последна промяна от maxim10 на 23 юни 2016 21:28, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

ВАЗ на 25 години - ретро или не?

Мнение от Frysco » 23 юни 2016 20:59

Как си възприемам ладата... ами става да си возя прасето до ветеринаря, а багажника е удобен да си забърквам варо-циментов разтвор...

Потребителски аватар
v_gelinski
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 15 септември 2011
Контакти:

Мнение от v_gelinski » 23 юни 2016 21:06

На мен децата от квартала ми казваха "трабантката ти е много смешна", но след като ги возих веднъж почнаха да казват, че е хубава. Даже вече научиха, че е жигула, а не трабантка :D. Иначе всеки път като ме видят ме карат да свиря с тромбите.
Тогда нажмут водители стартеры И по лесам, по сопкам, по воде....

Потребителски аватар
0gn
Регистриран: 11 април 2008
Автомобил: ВАЗ 21013

Мнение от 0gn » 23 юни 2016 21:09

Класически автомобил. 2101 2103 2106. Как ги възприемат? Братле, не трябва да търсиш мнение от хора, които нямат ниво, които не знаят какво виждат.

maxim10
Регистриран: 06 март 2010
Автомобил: ВАЗ 21083

Мнение от maxim10 » 23 юни 2016 21:25

Въпросът може и да не го формулирах по най-добрия начин, което пролича и от коментарите Ви.
Ако кажем, че колите ни на възраст над 25-30 години са класически, тогава не би следвало да ги ползваме в ежедневието, а да ги изкарваме само по мероприятия, нали така? Въпроса е, че аз още ползвам моята в ежедневието. Време ли е да се замисля, за друга основна кола? Как е при Вас, темата се припокрива с друга една тема тук, какъв е другия Ви автомобил, освен Лада, но погледнато от друг ъгъл. Ако Ви е забавно може да поразмишляваме.
А пък за децата, така е те всичко го броят за трабант и москвича и жигулата, и вартбурга. :)

Потребителски аватар
auto_forum
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от auto_forum » 23 юни 2016 23:03

Все по-малко стават соц колите. В моя квартал на пръсти се броят и то на едната ръка, броейки и моята. Но пък за сметка на това са поддържани и гледани.

Потребителски аватар
Crazzy_Lada
Официален фотограф на ЛКБ
Регистриран: 30 декември 2011
Автомобил: ВАЗ 21051
Контакти:

Мнение от Crazzy_Lada » 24 юни 2016 12:07

Наистина доста позачезнаха соц. возилата, жигулки се срещат от време на време по улиците, но повечето не са в движение и изглеждат доста зле, чак ми става жал за тях. Иначе моята Жужка на 22.06. чукна 24 и още не и достигат 6 годинки, за да влезе в графа "ретро". Аз лично се усещам като горд собственик на изключително красив ретро автомобил. Децата и останалите хора обикновено оглеждат колата с кеф, някои дори се снимат с нея. В общи линии събира погледите и симпатиите по улиците :) Иначе червената седмица с която дойдох на събора е производство 2005 година(една от последно произведените класики), така че за мен, тя определено е млад автомобил, въпреки, че хората по улицата мислят, че просто е гаражна например, и я причисляват към съветския автопром.
Лудите нямат спирачки!

Потребителски аватар
LADA-2107
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 24 юни 2016 13:52

Аз лично не мога да определя. Първото ми ЖИГУЛИ, което е и наследствено стои в гараж. Не карам колата активно от около 5-6 години, но плащам всички данъци и такси и я поддържам изправна. Използвам я за паради и събори, но също така и като резервен автомобил и не бих се поколебал и за миг да тръгна на дълъг път с нея първо защото и имам пълно доветие и до сега не ме е предавала на път и второ защото имам пълно "бойно" снаражение части и инструменти в багажника + познания за ползването им.

След като престанах да карам тази кола за всекидневна съм имал още 4-5 ЛАДИ и ЖИГУЛИТА. Отношението на хората е различно, някои се подиграват, други се радват, та дори де кефят.

Дали е всекидневна, работна или ретро зависи от състоянието. Ако е с перфектен външен и вътрешен вид и техническо състояние, значи е достойна за ретро парад. Ако вън и вътре е захабена, но технически е изправна, тогава е перфектна всекидневна и работна кола.

Друг е въпроса обаче, че в БЪЛГАРИЯ и ретро парадите са ни като всичко друго - игра на пари. Някакви чичковци/дядковци с пари изкарват някакви скъпарски ретро коли които никога не са били внасяни или покзвани в БЪЛГАРИЯ когато са били нови. Коли които са купили готови направени или са си платили да им ги направят. Точно тия си раздават награди помежду си, а момчетата с малко пари които са се утрепали от работа да възстановят някоя Лада или Москвич остават на заден план и получават някакви награди които са останали в кашина. Внушавам ли си или не, но усещам пренебрежително отношение към съветските коли, което е жалко, защото точно те са карани и продължават да се карат в БЪЛГАРИЯ. Те са част от нашата история, от нашето детство, не някакви аметикански бараки и други.

Потребителски аватар
butaloto.
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 2103
Контакти:

Мнение от butaloto. » 26 юни 2016 02:26

Попринцип за ретро се възприема автомобил прехвърлил 30 г. от датата на производство. По нормалните държави се освобождават от данъци и някои такси... но в България това е ташак.
По темата конкретно - на мен ми доставя удоволствия да изляза и да се разходя с ладата по улиците, да направя някои 'пергел'.. винаги се намира някой да се захапе се мен, винаги става интересно макар да се вижда отдалеч, че се движа по републиканската пътна мрежа на ръба на закона :)
Две неща никога няма да забравят сетивата ми - уханието на хубавата жена и мириса от старата Лада.

Потребителски аватар
Лада-2104
Регистриран: 14 април 2008
Контакти:

Мнение от Лада-2104 » 26 юни 2016 08:56

Зависи в кое населено место живееш например в Рпдопите има още Газ 69 които са в перфектно състояние и движат всеки ден. В района на Своге също е пълно.

Обаче !

Ако си по Софията и околните "вилни зони" притежател ли си на Соц. возило независимо от външния вид и тех. съсъояние Ти си кретен, селянин, финансово занулен, тъп и прочие.

А и тези коли нестават за ежедневки. Дори Самара и Алеко. Просто са със слаби мотори. Най големия минус им е това. Следващия е бруталния разход от 15л. и повече газ или 12л. бензин градско особено в голям град. Все пак това е 4 цилиндров мотор със смешна кубатура нали ? Трети голям минус е че са много тесни като цяло. Дори и икомбитата несътруват. Може би Алеко е направен най кадърно за товар.

Като цяло сме възприемани на подигравки и някаква изкривена носталгия от сорта "имах Лада 1500с малр как си пълнеше километража" и некво мълчание седейки в Форда ули Астрата. После като му обясниш че за 400лв може да си купи Лада 1500с която нестава и за колиба седи и мига на парцали.

То е ясно. Колите са ни за събота и неделя. Не за фукане и постоянно каране. За фукане е някой с американски мускол.

Отговори