Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Гражданска отговорност 101

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
johny_x3m
Представител на ЛКБ
Регистриран: 12 октомври 2008
Автомобил: ВАЗ 21061
Контакти:

Мнение от johny_x3m » 21 яну 2018 15:11

Излъгал те е, гражданската не се прекратява. Просто се издава анекс към нея с данните на новия собственик.

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Frysco » 21 яну 2018 19:44

Излъгал те е, аз си купих кола миналата седмица. Нейната застраховка вече е за мен-с анекс (добавък).

Mitko_21061
Регистриран: 14 октомври 2015

Мнение от Mitko_21061 » 24 яну 2018 18:31

Здравейте, днес бях участник в ПТП и според контролните органи - ВИНОВЕН :D . Интересуваме дали сбърках някъде.

Тънкият момент е, че колата, която ме удари беше Учебна и в момента на удара на шофьорското място беше курсистът. Направих ли грешка като позволих той да си тръгне и да се занимаваме с инструктура? Аз така доста весело и спокойно приех нещата първоначално, даже му викам "е колегата направи бойното кръщение", така с усмивка, сега станало станало за една ламарина няма се ядосвам. Предложи ми да пишем двустранен протокол и викам, добре няма проблем и следващата реплика към мен беше, "пиши се виновен, няма какво да чакаме КАТ". И аз, шок.

Ситуацията е малко скандална. Искам да спра пред Учебната кола, успоредно на пътя. Подминавам го вече с калника и периферното зрение, при което усещам и чувам удар. Първоначалното обяснение на инструктура беше, че курсиста при гасене на колата я изтървал и подскочила ама аз защо съм бил минал само на 20-30 см от него и това ми била вината...пред полицаите се закле, че колата му не е мърдала. Да не споменавам, че като я премести 3 метра напред и я изтърва и той да подскочи като я загаси :D . Такива хора обучават новите водачи, да не се чудим защо се трепят по улиците. Та:

- направих ли грешка, че не задържах курсиста, който беше зад волана?
- на акта си написах възражение, че не съм съгласен и не съм виновен, защото спрелият автомобил е предприел маневра. Има ли някакво значение това възражение?
- според обяснението на КАТаджиите, колата ми явно се движи като рак, настрани и седят и ми обесняват като на малоумен аз как съм го забърсал. Вратата ми е 10 санта навътре. Има ли експертна оценка, някой с малко повече мозък от тези двамата, който да разгледа щетите по колата ми и да напише становище дали е засуркана по посока на движение или е указана напречна сила от другия автомобил и за това е хлътнала?
- има ли смисъл да подавам жалби в КАТ и да си търся справедливост?
- не намерих свидетели и камери. Само евентуалната 360ка на банката отсреща, но отрекоха да имат такава. Какъв е редът за установяване наличие на видеонаблюдение и евентуално предоставяне на запис?

В крайна сметка според полицая са ми написали най-лекият възможен акт според закона, но много ме подразни тяхното отношение и как ме разгледаха като малоумен. Явно с Лада и поомазан анцунг, толкова. Ако бях с БМВто и риза малко по-добре щеше да е сигурно. Както и да е. Искам да си потърся правата и не съм съгласен, че съм малоумен, има ли смисъл да се боря или да пия една ракия за здраве после и да си ги прекарам през псувните един по един и толкоз.

Поста малко дълъг излезна, но може би на някой ще му е полезно някога.

Edit: Ако приемем, че в скоро време почнат да взимат предвид предишни нарушения и ПТПта при калкулиране на стойността на ГО, тази глупост може да ми окаже сериозно влияние, та май ще се напъна малко.

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Frysco » 24 яну 2018 20:54

Да, курсиста ако беше там, вероятно щеше да обърка сметките на инструктора, като си признае вината. За съжаление, органите, в лицето на двойката катаджии е божията сила според закона. Тоест, какво е станало, те изясняват (или направо решават). Следващото ниво са сектор "Тежки ПТП", който идват когато някой е пострадал. Третото и последно ниво, това е автотехническа експертиза от вещи лица, назначени от съда. Второто ниво няма място в твоя случай, а до третото няма да стигнеш, защото няма съд който да се съгласи да праща експертиза за такава дреболия.
Без свидетели, просто е твоята дума, срещу тази на двама катаджии. В КАТ няма да се трогнат от жалбата ти. Тяхната практика така или иначе е при съмнение, просто да намалят глобата, а твоята е по чл.20, тоест най-ниската възможна.
Инструктора е бил печен. Запазил е хладнокръвие и е знаел много добре как да постъпи.

Скоро видях абсолютно същата ситуация в София. Едната кола захожда да паркира пред втората, която първо потегля леко и в следващия момент кове спирачките. Да, но първата не забелязва промяната в ситуацията (вече се мушкаше в мястото пред втората и тя не се виждаше в огледалото), при което вече нямаше място да мине, без да я закачи. Поразсъждавах малко и стигнах до извода, че ако втория не си признае, няма шанс първия да излезе невинен в тая ситуация.
Това е същото, като колата пред теб да даде заден и да те удари на кръстовището, а после да заяви че ти си го надънил отзад. Нямаш ли някой друг свидетел, няма шанс.

Потребителски аватар
teon
Регистриран: 27 юни 2010
Автомобил: ВАЗ 2103

Мнение от teon » 24 яну 2018 21:28

Mitko_21061 написа:
24 яну 2018 18:31
колата, която ме удари беше Учебна и в момента на удара на шофьорското място беше курсистът. Направих ли грешка като позволих той да си тръгне и да се занимаваме с инструктура?
...ем ти там в качеството си на какъв се разпореждаш кой кога да си тръгва?..да предположим хипотетично,че курсиста в момента е бил под въздействието на алкохол или друго?...

Mitko_21061

Мнение от Mitko_21061 » 24 яну 2018 22:19

В качеството на такъв, че ако бях решил да остане, щеше. Майтапа настрана, въобще не се замислих да имам претенции към курсиста, при положение, че не може да търсим отговорност от него при инструктор в колата. Другото, което се сещам е за документ, който се подписва след всеки час и на него трябва да си пише кой кога е бил в колата и т.н. Тези дни съм вечерни смени и през деня съм свободен та ще си опитам късмета. Чувал съм, че стигне ли се до съд, почти винаги полицаите не се явяват като свидетели и акта отпада, но не знам дали не беше за акт при нарушение, а не ПТП. Като цяло ме подразни инструкторът, който се закле пред полицаите, че колата му не е мърдала, на мен ми се обесняваше като пу*ка как изпуснал съединителя ала бала и да съм се признаел за виновен в двустранния. При положение, че 100% колата му е с каско можеше да си спестим цялата драма и да си пусне щетата.

А в крайна сметка докато курсистът кара, кой носи отговорност? Ако го хванат с превишена?

Потребителски аватар
v_gelinski
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 15 септември 2011
Контакти:

Мнение от v_gelinski » 24 яну 2018 22:35

Може да привлечеш курсиста като свидетел, но той вече може да е получил указания/заплахи от инструктора.
Тогда нажмут водители стартеры И по лесам, по сопкам, по воде....

Mitko_21061

Мнение от Mitko_21061 » 24 яну 2018 22:44

Отписал съм го него. Като му каже, че ще го скъса на вътрешен 2 3 пъти и ще пее каквото се налага. Най-ми стана смешно на инструктора като му подскочи колата...трагик.

Потребителски аватар
Денис И.
Председател на ЛКБ
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 21099
Контакти:

Мнение от Денис И. » 24 яну 2018 23:00

Вальо има опит с оспорване на актове пред съда и то успешен :P
http://www.ladaclub-bg.com - новини, статии, полезна информация, рекламни материали

Потребителски аватар
v_gelinski
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 15 септември 2011
Контакти:

Мнение от v_gelinski » 25 яну 2018 02:25

Ама аз имах и свидетел.
Тогда нажмут водители стартеры И по лесам, по сопкам, по воде....

Отговори