Защита при неизбежна самоотбрана

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
kinggod
Регистриран: 25 декември 2015
Автомобил: ВАЗ 2104

Мнение от kinggod » 21 мар 2018 17:08

Не трябва да се отнема правото на човек да се защитава. Много сложна тема е, но все пак в природата ни е заложено!
Не трябва да сте велик, когато започвате нещо, но ще трябва да започнете, ако искате да станете велик

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 13 май 2019 16:41

Ако те минат и на второ четене в Народното събрание, вече няма да се счита за превишаване пределите на неизбежната отбрана, когато:
•когато е извършено от две или повече лица
•когато е извършено от въоръжен човек или нощем
•нападението е извършено чрез противозаконно влизане в жилище
•когато е насочено срещу живота, здравето, половата неприкосновеност на отбраняващия се

Правят ме по-глупав, отколкото съм, предизборна пропаганда.
Прах в очите на овцете (разбирай българският народ).
Всичко това вече е коментирано от КС на РБ:

(3) Независимо от характера и опасността на защитата няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако:
1. - нападението е от две или повече лица; (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
2. - нападателят е въоръжен; (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
3. - нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище, вилен имот или стопански обект;
(частично обявена за противоконституционна относно думите "вилен имот или стопански обект" от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
4. - нападението е в моторно, въздухоплавателно, водно превозно средство или подвижен железопътен състав; (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 19 юли 2019 19:29

Коментар по моят преден пост: Изборите минаха, ВМРО спечелиха места в европейският парламент, в голяма част от гласовете на ловджии и българи, решени на всичко, за да си защитят домовете. Сега ще очакваме раздвижване преди следващите избори.

Лекарят Д-р Иван Димитров от Пловдив е невинен за убийството на Георги Джевизов - Плъха.

https://dnes.dir.bg/temida/doktorat-ot- ... a-na-plaha

Мое мнение, понеже това е първа инстанция. Това е лъч надежда за честните хора. Вероятно ще бъде осъден за притежание на незаконно ОО, което е правилно от законова гледна точка (условна присъда, поради чисто досие).

Потребителски аватар
Viper
Регистриран: 09 август 2012
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Viper » 24 юли 2019 12:15

Ами моето мнение, като цяло е доста противоречиво по темата, Доктора изобщо не е действал законосъобразно и е превишил в пъти неизбежната самоотбрана, това какво разпространиха медиите, настрои до голяма степен обществото, първо аз дори не го наричам убийство, а си е чиста екзекуция, 2ро не беше с дома му, а в гаража му, доктора е чакал поне 30 минути, за да предприеме каквито и да е действие, не е сигнализирал на 112, стрелял е с незаконно и самоделно ОО (2те са различни и съществени), след което се е укрил и отначало го изкараха като гангстерска война докато крадял фарове от кол (Плъха).
Да, оправданието на доктора е морално правилно, но законово не е, не сме дивия запад, защото случката се повтаря и с онзи кипърски земеделец дето прегази крадеца, въпрос на време е всеки да се вземе за някакъв шериф и да почне да раздава правосъдие, според вас това правилно ли е? Мен поне 10 пъти ми точиха бензина, чистачки ми крадоха, акумулатора ми крадоха, опитаха се и гумите с джантите да ми свалят, но не са успели, а аз можее да катастрофирам, защото 1 болт на колелата липсваше а другите 3 бяха хлабави. Аз какво трябва да направя, ако някой ден хвана крадеца, да го вържа на дървото, да го линчувам, да го разстрелям? (stupid) (stupid) (stupid)
Газ до ламарината.... и т'ва е!

Mitko_21061
Регистриран: 14 октомври 2015
Автомобил: ВАЗ 21061

Мнение от Mitko_21061 » 24 юли 2019 12:42

Viper написа:
24 юли 2019 12:15
Aз какво трябва да направя, ако някой ден хвана крадеца, да го вържа на дървото, да го линчувам, да го разстрелям?
Когато това стане практика и реална заплаха за крадците, малко повече ще се замислят дали си струва риска за един акумулатор. Реално сега един крадец не рискува кой знае колко и си ги действа.

Потребителски аватар
Viper
Регистриран: 09 август 2012
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Viper » 24 юли 2019 13:41

Повярвай ми, не е баш така, щом човек е стигнал до там да краде акумулатори, то той няма какво да губи, мозъка на един престъпник много се различава, от мозъка на "нормалния" човек.
Газ до ламарината.... и т'ва е!

Потребителски аватар
0gn
Регистриран: 11 април 2008
Автомобил: ВАЗ 21013

Мнение от 0gn » 24 юли 2019 19:03

Мозък като мозък. Просто му се краде, не му се бачка на строеж, примерно.

Отговори