Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Защита при неизбежна самоотбрана

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
butaloto.
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 2103
Контакти:

Re: Защита при неизбежна самоотбрана

Мнение от butaloto. » 20 ное 2008 14:44

Съвсем прясна случка от вчера - седя си аз в Еврофутбол и бистря мачовете... Сърбия - България вече е започнал, няма да го играя... аах, какъв невероятен, блестящ и запомнящ се мач с невероятната игра и хъс на нашите звезди! :lol: Та, излизам аз от Еврофутбола и заварвам 30 метра по нагоре, вече разигралата се случка - седи мой познат до бял бус и нещо се разправя с шофьора, а полицайка ги разтървава...
Случката - движението е еднопосочно (тясно), моя човек се движи в неговата си лента, а някакъв тарикат с бус се движи в нарушение (срещу движението, в другата посока, явно е разчитал, че ще се изтелги преди да се появи някоя кола, но ...). Та срещат се един срещу друг, моя човек е с Роувър, и двамата отказват да отстъпят, разменят си няколко реплики, вече се образува колона... в един момент приятелчето излиза от колата с палка и тръгва да изкарва шофера от буса, но той изважда нож! Аз в този момент виждам картинката с кървящата ръка на моя човек и как полицайката звъни на куките за подкрепление (явно още хора - на смяна).
Вече всеки носи каквото може... аз си нося манивелата, не се знае кога може да ми потрябва :D
Две неща никога няма да забравят сетивата ми - уханието на хубавата жена и мириса от старата Лада.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 20 ное 2008 16:33

Колеги, аз ще дам една препратка към сайта на Наско:
http://www.pishtov.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Има много дискусии и много неща са се написали. Вижте тази тема:
http://pishtov.blogspot.com/2007/04/blog-post_7132.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ще се запознаете с различните модели пистолети, описани са подробно.

Много теми са написани, влезте в архива, всяко момче ще може да прочете това, което го интересува. Има и абонамент за новините.

Жената преди време писа някакъв доклад по тази тема, вътре има интересни неща, ще гледам да ги сложа след време.

Но при нас на село е в много пъти по-спокойно. Живота е по-лесен. Пролетта мислим за калкана и попчетата, лятото оглеждаме куростиските, есента за паламуд, сафрид, зарган и чернокоп, а зимата е най-хубавият сезон-всеки разказва пред чашка преживелици. И пак отначало. Ех, лято!

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 20 ное 2008 20:36

Законът и сега разрешава защита на живот и имот с оръжие

Законът в България позволява и сега човек да защити живота или имуществото си - включително и със законно притежавано оръжие, без после да подлежи на наказателно преследване.

В този смисъл е и текстът на чл. 12 от НК, според който не е "общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели". Само ако защитаващият се превиши пределите на неизбежната отбрана, подлежи на наказателна отговорност. Според закона такова превишаване има, "когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението".
Но дори и при такова превишаване може да не се стигне до съд. Още от 1982 г. в НК има текст, според който не се наказва лице, "когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение".
През 1997 г. депутати записаха в НК още няколко хипотези за ненаказване. Според тях независимо от характера и опасността на защита, няма превишаване на пределите на неизбежната отбрана, ако:

1. нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище, вилен имот или стопански обект;
2. нападението не може да бъде отблъснато по друг начин.

3. нападението е от две или повече лица
4. нападателят е въоръжен
5. нападението е в моторно, въздухоплавателно, водно превозно средство или подвижен железопътен състав;
6. нападението е извършено нощем;

С решение на Конституционния съд от същата година обаче с различни мотиви бяха обявени за противоречащи на основния закон и отменени точките 3,4,5,6, както и думите "вилен имот или стопански обект" от точка 2.
Независимо от това и в момента кръгът на неизбежната отбрана и възможностите защитило се лице да не носи отговорност, са повече от достатъчно.
С промените от 1997 г. бе решен и проблемът за самоотбраната при проникване в дома, като в момента е разрешено дори да се стреля по евентуални нападатели или крадци. При доказана неизбежна отбрана не се плаща и за вреди, лицето не може да бъде съдено и по гражданския закон.
За служителите на МВР, военните и митничарите пък съществуват изрични законови текстове, според които те носят и използват оръжие при неизбежна отбрана.
В крайна сметка законодателите са дали преценката дали има или не неизбежна отбрана при всеки конкретен случай в ръцете на съда. Както впрочем е и в САЩ. Проблемът у нас обаче е в противоречивата от години съдебна практика. Въпреки опитите на Върховния съд да коригира разнобоя със свои тълкувателни актове.
Последна промяна от kiril_bulgaria на 20 ное 2008 20:41, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 20 ное 2008 20:37

СЪДЕБНА ПРАКТИКА

* През 1997 г. бизнесменът Еди Минасян простреля смъртоносно младеж,
опитващ се да открадне колата му. Прокуратурата поиска той да бъде
съден за убийство при афект, но съдът реши, че е действал при неизбежна
отбрана.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 20 ное 2008 20:38

СЪДЕБНА ПРАКТИКА

* Пенсионерът Никола Похлупков бе заложил като защита взривно
устройство в къщата си в Оряхово, което избухна и откъсна ръката на
опитало се да проникне в къщата момиче от ромски произход. Бе прието,
че той е действал в условията на неизбежна отбрана. Похлупков обаче бе
осъден за незаконно притежаване на взривни вещества.

Да направя допълнение: Условно осъден, бил е с чисто съдебно минало. Една шашка му била останала едно време от кариерата, където работел. Та човека си я използвал по предназначение.
Последна промяна от kiril_bulgaria на 20 ное 2008 20:50, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 20 ное 2008 20:39

СЪДЕБНА ПРАКТИКА

* За превишаване пределите на неизбежната отбрана бе прието деянието на
55-годишния Андрей Гаврилов, който бе заложил огнестрелни устройства в
лозето си. При задействането им те убиха 24-годишен младеж - също от
ромски произход. Той бе осъден на 3 години условно.

Потребителски аватар
jujoracing
Регистриран: 16 февруари 2008

Мнение от jujoracing » 20 ное 2008 21:38

Искам да попитам накратко, че неразбрах много, много:
Ако някой влезе в моята собственост и го заколя или го гръмна(естествено имам разрешение за Оръжие) ще ме осъдят ли?

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 21 ное 2008 16:21

В България зависи от адвоката.
Най-добре е когато няма живи свидетели. Това го казвам аз.
Още по-добре е, ако съдията е бил жертва на нападение или кражба. Това го казва жена ми.
SigSauer P239-Targer 1.doc

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 23 юли 2009 14:39

Интерестно ми е как ще тълкувате тези два случая, дали ще бъда под наказателна отговорност:
..."Вуйчо ми, бивш флагмански хладилен механик по корабите на Океански Риболов си беше направил в колата (Шкода Фаворит) система под седалката, с една малка бутилчица (250мл, тестова бутилка) амоняк. Но след месец я махна, достраша го, че ще удуши крадеца вътре. Някой знае ли какво е амоняк? Боже, да не ти се случи да вдишнеш и милиграмчета от него!"

И за мойто изобретение:
В мазето, където никой не ходи и има боклуци, които все се каня да изхвърля, съм махнал контактният ключ за лампата и съм оставил двете жици оголени.

Дали ще бъда под наказателна отговорност?
Особено ми хареса изобретението с амоняка. Ако си любител на силните усещания купи си от аптеката едно малко шишенце и смръкни малко. А той беше заложил 250мл бутилка под налягане

Кражбата на кола е също защита на собственост

Потребителски аватар
zdraveca
Регистриран: 28 август 2008

Мнение от zdraveca » 23 юли 2009 14:53

Аз от известно време ровя в този форум, http://forum.oragie.com/" onclick="window.open(this.href);return false;.Има интересни неща за оръжия и самоотбрани и т.н.

Отговори