Дилема за покупка на нова кола

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
xm_net
Регистриран: 19 декември 2009
Автомобил: Лада Веста

Мнение от xm_net » 20 авг 2019 18:57

Дрон написа:
20 авг 2019 12:10
Да платиш 30к Кеш за нова кола е безумие... тия пари могат да се завъртят.
Е, чак пък безумие! Този, който може да извади 30 хиляди кеш, за да плати нова кола, той най-вероятно умее да върти парите си или поне печели достатъчно, за да си позволи такъв разход. Виж, ако събереш де що спестявания имаш и потънеш в заеми с идеята само и само да тропнеш нова кола пред блока - ето това си е безумие отвсякъде!

Потребителски аватар
viksanlg
Регистриран: 26 октомври 2010
Автомобил: Лада Калина
Контакти:

Мнение от viksanlg » 20 авг 2019 20:44

Едно е за Стара кола да дадеш за Каско 500-600 лева друго е за една нова 10% от стойността примерно 3000 ако колата струва 30 000лева...За моята Лада ,когато беше нова каското ми възлизаше на 1450 лева като стойността на автомобила беше 14000 лева!От тази гледна точка,обслужването на годишна база ще ти е доста по-евтино от каското да речем, поне така мисля и така беше при мен .

xm_net

Мнение от xm_net » 20 авг 2019 21:47

Не знам защо толкова много се отдава значение на Каско-то, все пак то е задължително само при лизингов автомобил - щом си пачка и си толкова курназ, купуваш, плащаш накуп и после... стискаш палци! Според моето лично мнение застрахователната култура на българина не е особено висока и той не обича да дава пари за нещо, което я ползва, я не... По същата логика не трябва да си купуваме зимни гуми, щото може и да няма сняг тая зима! При масовото наличие на безобразно, нагло, безотговорно и неграмотно шофиране по нашите пътища, една застраховка никога не е излишна. Не разбирам хората, които не могат да отделят пари за някакъв вид застраховка (тук не визирам само и единствено Каско-то), а в същото време с овчи възторг си купуват матрак за 1000 лв.

Потребителски аватар
amitko
Регистриран: 30 декември 2008
Контакти:

Мнение от amitko » 20 авг 2019 22:39

Не разбирам хората, които не могат да отделят пари за някакъв вид застраховка (тук не визирам само и единствено Каско-то), а в същото време с овчи възторг си купуват матрак за 1000 лв.
Абсолютно, и то не само за матрак...освен това застраховката на нова кола не е 10% а около 5. Така става почти колкото на "стара" 5-годишна кола.

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 21 авг 2019 07:41

Нова... нова... колко да е нова? Нова ще е през първата една година, после вече ще е стара. След две години ще изскочи някой който кара същата кола като твоята, ама купена на половин цена, защото я е купил на старо. Да набия едни луди пари само за идеята? Само за да мога да се похваля, че съм имал нова кола? И не стига, че съм дал тези пари, ами някой ще ми казваа с какви консумативи да я обслужвам (тоест да плащам за скъпи консумативи, а какво са поставили/наляли само те си знаят). И едни баснословни суми за човеко - час....

Както казахте, защо да плащам каско, ако имам достатъчно пари при нужда да си оправя колата? Да ходя да се разправям с бумащина: "Ела да ти я снимаме, чакай да изчислим колко ще ти дадем....."

xm_net

Мнение от xm_net » 21 авг 2019 09:03

LADA-2107 написа:
21 авг 2019 07:41
Нова... нова... колко да е нова? Нова ще е през първата една година, после вече ще е стара. След две години ще изскочи някой който кара същата кола като твоята, ама купена на половин цена, защото я е купил на старо. Да набия едни луди пари само за идеята? Само за да мога да се похваля, че съм имал нова кола? И не стига, че съм дал тези пари, ами някой ще ми казваа с какви консумативи да я обслужвам (тоест да плащам за скъпи консумативи, а какво са поставили/наляли само те си знаят). И едни баснословни суми за човеко - час....

Както казахте, защо да плащам каско, ако имам достатъчно пари при нужда да си оправя колата? Да ходя да се разправям с бумащина: "Ела да ти я снимаме, чакай да изчислим колко ще ти дадем....."
Да, факт е, че много хора споделят това мнение! Също така неоспорим факт е, че има такива на точно обратното и доказателство за това са продажбите на нови автомобили. Това, че някой смята разходите по нов автомобил за неоправдани далеч не означава, че друг споделя същото виждане - и слава Богу, че е така, как иначе ще има коли втора употреба ;)!

Потребителски аватар
viksanlg
Регистриран: 26 октомври 2010
Автомобил: Лада Калина
Контакти:

Мнение от viksanlg » 21 авг 2019 09:17

Да си купи човек нова кола и да не направи пълно авто-каско за мен е глупав.Да се направи една инвестиция за десетки хиляди левове и да му свият колата след две седмици,защото апашите и това знаят ,дали колата е застрахована или не и да изнудват за още 10-15 бона....,накрая да не излезе цената на Фолксваген Пасат или Мерцедес...

xm_net

Мнение от xm_net » 21 авг 2019 09:40

Като се замисля, май се поотклонихме от темата, той колегата си е решил, че ще е нова колата, дилемата му беше, дали да е едната или другата (марка и модел съответно) (stupid)!

Потребителски аватар
amitko
Регистриран: 30 декември 2008
Контакти:

Мнение от amitko » 21 авг 2019 12:25

Вижте, аз съм на мнение (въпреки странностите на пазара у нас) че едно нещо ако струва X лева, то е много сходно на друго, което струва също приблизително толкова толкова. Човек може да си купи нова Лада за 20+к или стар мерцедес за същата сума. Кое е по-оправдан разход? Мерцедеса би бил може би малко по-луксозен и гъзарски, ама дали това е най-важното. Аз лично бих купил новата кола, независимо, че е Лада (както съм и правил). Нямам скруполи за гъзария, че да трябва мерцедес. Ако се продаваше Калина бих купил нея, просто Вестата е малко голяма за жената.

Колкото до поддръжката на стара кола...това което ще бракуваме е 20 годишно пунто. Няма каско (не са се налагали и ремонти по тенекиите). За да бъде в състояние, което считам за приемливо от техническа гледна точка струва около 1000+ лв. годишно. Обслужва се в сервиз, който издава документи за всичко което прави, влагат се само нови (доколкото е възможно оригинални части). До този момент (за 7 години) притежанието му струва около 10к. При покупката на нова кола (за около 20+к) след 7 години ще струва около 10к. Вероятно ще има някаква нужда от ремонти, но през по-голямата част ще са гаранционни. Така че единствената горница е каското, което не зависи от това че е нова а от цената на колата (старите също се крадат, даже повече от новите). Обслужването на новата наистина е по-скъпо, но не мисля, че 100-200 лв годишно в повече са някакъв непреодолим проблем.

Колкото до работата в официалните сервизи---покъртителна е. Всеки път когато водя колите си в някакъв такъв, после ги водя в този, на който имам доверие, да видят какво са направили там.

Потребителски аватар
tojaga
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 23 февруари 2008
Автомобил: ВАЗ 21083

Мнение от tojaga » 21 авг 2019 18:50

Има и друго нещо, ако се вземе нов автомобил с 5 години гаранция примерно. Човек трябва да ходи на сервизно обслужване на 100% при дилъра, ако не иска да загуби гаранцията си. Относно цените, ами двойни са, както за труд, така и за консумативите, което сериозно бърка в джоба.

Отговори