Алкохолът-проблем на нашето време?

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
verde
Регистриран: 25 април 2008

Мнение от verde » 08 сеп 2019 02:42

"Пием най-вече заради стреса и трудния начин на живот

Българите пият заради стреса и трудния начин на живот, сочи изследване на Националния център по обществено здраве и анализи /НЦОЗА/.

Според данните от статистиката всеки пети българин употребява алкохол редовно, обяви пред БТА доц. д-р Пламен Димитров, началник отдел "Рискови поведенчески фактори ".

У нас всеки трети мъж редовно консумира алкохол

В България редовно консумират алкохол 33 на сто от мъжете и 9.5 на сто от жените. Делът на злоупотребяващите с алкохол мъже е 1.7 пъти по-голям от този на жените (съответно 21.8 на сто и 13.2 на сто).

Злоупотребата е по-често разпространена при мъжете на възраст 35-44 и 45-54 години, а сред жените - във възрастта 35-44 години.

При повечето от анкетираните консумацията на алкохол е в "разумни" граници - 70.6 на сто от мъжете и 84.6 на сто от жените.

Българите пият заради стреса и трудния начин на живот

Националното проучване показва, че мъжете и жените с рискова консумация на алкохол са с повишено артериално налягане, наднормена телесна маса или затлъстяване, повишен холестерол, чувство на напрежение, притеснение или тревога. Като най-важна причина за пиянството си консумиращите алкохол посочват стреса и трудните условия на живот.

Всяко пето българче на 16 г. се е напивало веднъж в месеца

Според доц. Пламен Димитров всяко пето българче на 16 години /или 20.4 на сто/ се е напивало поне веднъж през последните 30 дни, като данните за 2011 г. са, че 23 на сто от момчетата и 18 на сто от момичетата са злоупотребявали веднъж през последния месец с алкохол.

Програма за ограничаване на злоупотребата с алкохол

Според доц. Димитров в страната в момента е подготвен проект на Програма за ограничаване на злоупотребата с алкохол, стратегическата цел на която е подобряване здравето и качеството на живот.

Основната й цел е ограничаване на последствията от рисковата и вредна употреба на алкохол чрез активно въвличане на населението в дейностите по профилактика на произтичащите от алкохолната злоупотреба болести.

Над 200 милиона европейци пият ежедневно

Официални данни на Световната здравна организация показват, че през 2007 г., за която има данни за всички страни от ЕС, консумацията на чист алкохол в България сред населението на възраст над 15 години е 10.04 литра на глава от населението за година.

Данните на СЗО показват, че през същата година страната ни се е намирала на 18-о място в Европейския съюз, като водещи в своеобразната класация са Люксембург, Чехия и Ирландия.

През 2008 г. страната ни е била на 14-о място, а през 2009 г. - на 13-о място сред 22 страни на ЕС.

Според "Евробарометър" най-високият процент на общо употребяващи алкохол в Европейския съюз е в Дания - 93 на сто, Швеция - 90 на сто и Холандия - 88 на сто, а най-нисък в Португалия - 58 на сто, Италия - 60 на сто и Унгария - 64 на сто. За България този процент е 73 на сто.

Над 200 милиона от пълнолетните европейци употребяват алкохол всеки ден, сочи още статистиката."-цитат

Според мен това е един от тежките проблеми на обществото ни, който води до куп други-влошено здраве, намалена работоспособност, много автопроизшествия, неконтролирано поведение, което понякога е причина за фатални последствия. И като че ли през последните 20г. нищо не се прави против това, както и против масовата употреба на цигари. Даже напротив, някои се побъркаха да ни обясняват, че вредите от тези навици били незначителни и дори илюзорни. Но нека в тази тема да се спрем на употребата на алкохола, както и на злоупотребата с него и да не намесваме цигарите и наркотиците.
А сега микрофонът е ваш!

Потребителски аватар
Crazzy_Lada
Официален фотограф на ЛКБ
Регистриран: 30 декември 2011
Автомобил: ВАЗ 21051
Контакти:

Мнение от Crazzy_Lada » 09 сеп 2019 09:02

Ха наздрве!!! :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: (lazy) (lazy) (lazy) (lazy) (lazy) (lazy) (lazy) (lazy) (lazy) (focus) (focus) (focus) (focus) (focus) (focus) (focus)
Лудите нямат спирачки!

Потребителски аватар
teon
Регистриран: 27 юни 2010
Автомобил: ВАЗ 2103

Мнение от teon » 09 сеп 2019 12:36

verde написа:
08 сеп 2019 02:42
Според "Евробарометър" най-високият процент на общо употребяващи алкохол в Европейския съюз е в Дания - 93 на сто, Швеция - 90 на сто и Холандия - 88 на сто, а най-нисък в Португалия - 58 на сто, Италия - 60 на сто и Унгария - 64 на сто.
...виц във вестника: управата на туристически к-с ''Сл.Бряг'',очаква първия паднал пиян чужденец от тераса на хотел, за да обяви началото на активния туристически сезон :) ...

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 09 сеп 2019 15:01

Едно и също количество алкохол влие по различен начин на различните хора. Различни хора пияни до приблизително еднаква степен проявяват пиянството си по различен начин. Иначе казано ако се напиеш и легнеш да спиш няма проблеми, но ако се напиеш и започнеш да пееш с пълно гърло или да блъскаш, чупиш, рушиш, биеш, тогава пиенето не е за теб и трябва да спреш.

Шофирането, извършването на ремонти и други дейности с които можеш да застрашиш своята или на някой друг безипасност на пияна глава какво да ги колентираме - опасно и безотговорно!!!

Потребителски аватар
0gn
Регистриран: 11 април 2008
Автомобил: ВАЗ 21013

Мнение от 0gn » 09 сеп 2019 18:08

Аз съм за пиенето с мярка- така наречената 'лекарска доза', която е нещо от сорта на 20-40 грама преди лягане.
За съжаление из страната се е наложила някаква смешна 'култура' да се раздаваш до край и какво да правим, трябва да сме в крак с времето. То ебати времето- като цяло сме ограничени простаци които се гордеят с пороците си и се радваме на долнокачествена музика, филми и друга помия :topiclock:

Потребителски аватар
amitko
Регистриран: 30 декември 2008
Контакти:

Мнение от amitko » 09 сеп 2019 22:28

Алкохола не е проблем на нашето време. Има го от не знам колко хиляди години. Все още сме оцелели като вид някак си, даже се размножаваме.

Няма лошо в това децата да опитат алкохол, даже и да се понапият в "контролирана" среда, за да знаят какво е, и да не правят простотии.

Проблем на нашето време е ядреното оръжие. Надявам се да го надживеем (като цивилизация).

Потребителски аватар
Viper
Регистриран: 09 август 2012
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Viper » 10 сеп 2019 15:10

Аз нито съм против, нито за алкохола, всеки трябва да пие толкова колкото може да носи, против съм лицемерието, "Може да пием, да пушим трева е вредно".
Както са казали римляните "sola dosis facit venenum", или на български - дозата прави отровата, имам познати дето след 50 грама не знаят де се намират, алкохола е наш сподживник от хиляди години, той е решението и самия проблем понякога.
На мнението съм, яж, пий, вземай квото ти е кеф, но на своя отговорност, сгафиш ли - носиш си последиците, без извинения. :cheers:
Алкохолът е като чалгата, не са проблемни те, проблемни са хората. (focus)
Газ до ламарината.... и т'ва е!

Потребителски аватар
butaloto.
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 2103
Контакти:

Мнение от butaloto. » 14 сеп 2019 22:12

200-300 грама концентрат вечер след работа.. и сутрин една биричка преди кафето за тонус, мисля е в рамките на разумното. Все пак стрес, напрежение на работното място.. всичко си оказва влияние ;)
Две неща никога няма да забравят сетивата ми - уханието на хубавата жена и мириса от старата Лада.

Потребителски аватар
LADA-2107
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 15 сеп 2019 10:20

200 - 300 грама вечер са далеч от нормалното! Ако излезе човек един път в седмицата на кръчма да изпие толнова няма проблем, ама всяка вечер. Нормално е 50 - 100 грама. А биричката преди кафето не знам как да я коментирам. Човек да започва деня си с алкохол.... Тези неща граничат с алкохолизъм според мен.

Потребителски аватар
Viper
Регистриран: 09 август 2012
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Viper » 15 сеп 2019 14:58

И на събор 2-3 каси бира... :cheers:
Газ до ламарината.... и т'ва е!

Отговори

Върни се в “Общи приказки”