Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Подготовка за зимата нa автомобила

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Re: Подготовка за зимата нa автомобила

Мнение от kiril_bulgaria » 17 окт 2014 11:04

Колеги, наближава зимният сезон.
Хвърлете един поглед от началото на темата, направете си план какво ще направите през малкото оставащи слънчеви дни. Ще Ви е от помощ, за да нямате проблеми през зимата. И когато другите са спряли, вие да се движите по пътя.

Съвет: Поне на Ладата горивният резервоар се сваля лесно. Почистете го. Ще останете изненадани какви боклуци има, колко вода от конденз се е събрала. Тази операция, за час, ще Ви спести куп главоболия през зимата.

Ще си купувам сгъваема или войнишка лопатка за зимата. Да бъде здрава! Някъкви идеи?
Колега Jiguli, я покажи твойта лопатка за зимата.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Re: Подготовка за зимата нa автомобила

Мнение от kiril_bulgaria » 21 ное 2014 19:16

Нещо, което се дискутира в другите форуми. И е вярно.
При по-големи студове, когато слагате зимна течност за чистачките, да бъде поне с 10-15градуса по-ниско замръзваща, отколкото се очакват най-ниските температури.

Защо: Ами при движение на автомобила, вътре в коша температурата е по-висока от околната, обема на течноста е голям и няма възможност да замръзне. Но цивките са отвън, подложени на течението на въздуха при движение на автомобила и това е предпоставка на замръзване, както и перата на чистачките да направят лед от течноста на чистачките. Пък недай се боже и стъклото да се обледени.
Абе, Вие си знаете, ама аз като дядо да Ви го кажа :)

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 08 окт 2015 09:19

Колеги, идва зима. Синоптиците обещават, след като са правели математически изчисления, една много студена зима.
За първи път от много години украински и руски синоптици са на едно мнение.
В Москва вчера преваля сняг.

Използвайте хубавите дни, да не излагаме марката.

Най-голям кеф ми направи в ИваноФранковск, когато видях Жигула да дърпа Мерцедес.

Прочетете темата отначало, има много добри идеи, които може да направите, за да може Вашият автомобил да се превърне в "снежен боец".
Парното почистване, състояние на кранчето, антифриза, нови мембрани за газовото....абе, Вие си знаете. И ако прочетете темата, ще решите откъде да я почвате. Недейте отлага, след месец е студено, пръстите стават на кочан, и ще има да псувате. И не е виновна колата, а Вашета подкотовка за сезона.
P1230007 (Large).JPG
P1240024 (Large).JPG
В София на ден стават около 50-55 пътно-транспортни произшествия – хората не са готови за зимата. Това каза пред „Фокус” началникът на отдел „Пътна полиция“ към СДВР комисар Тенчо Тенев.

„Доста хора не са сменили още летните си гуми със зимни. Шофират все още с летни, а те са много твърди за в момента, тъй като времето вече е лошо с валежи. ""

Потребителски аватар
LADA-2107
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 13 окт 2015 14:35

Днес слушах по радиото някакъв "специслист" с 10 години опит в сервиз да разправя за зимната подготовка... Едва ли не трябва да направим пълна ревизия на колата - гуми, чистсчки, всички течности, спирачки, окачване и др. което по негови сметки излизало към 400 - 500 лв, да де но кой може да си позволи да ги дава всяка зима?

За гумите и течността за чистсчки съм съгласен, но да сменям перата щото са станали на 1 година или защото е зима... Ако бършат що да ги сменям, а ако не бършат трябва ли да чакам зимата? Гумите трябвало да се карат по 4 години максимум, без значение пробега и грайфера. А кой може да си позволи нови зимни гуми пък какво остава да ги сменяме на 4 години. Май по-добре летни/всесезонни с грайфер от колкото зимни без грайфер или нацепени като ряпа.

Както спомена чичо Киро парно, въпросният майстор от радиото нищо не спомена за ревизия на парното и обдухването на предното стъкло, което е важно за безопасността.

Платната на изпарителя има регистрирани случаи да карат по 7-8 години без грижи. Трябва ли да ги сменяме профилактично?

Като цяло заговорят ли ми за зимна подготовка по радиа и телевизии ми навява мисъл за платен репортаж целящ да подплаши и подмами хора които не разбират от коли и такива които са фанатици на тема сигурност да си хвърлят парите по сервизите.

Потребителски аватар
Viper
Регистриран: 09 август 2012
Автомобил: ВАЗ 2105
Контакти:

Мнение от Viper » 13 окт 2015 15:50

О това ми е любимата част, подготовката за зимата, моята започва с есенното консервиране на всякакви кухини по купето, според мен 2то най-важно нещо наравно с гумите и парното е да намажем хубаво оплътненията на врати, капаци с течен парафин или глицерин, както и да омажем ключалките хубаво с нафта или който каквото си харесва като смазка. Файда да имаш хубави гуми и изправна кола, когато не можеш да влезеш в нея когато стане лошо времето. Прозорците трябва хубаво да се изчистят, при хубаво изчистени прозорци, замъгляването им е много по-малко, проверката на антифриза дори не я споменавам, тя не е само за зимата, важно е да има хубав антифриз цяла година, течността за чистачки е най-малкия проблем.
Аз тази година ще взема зимата присърце, държа да няма нито един гаф или изпусната подробност, дори се престаравам с новата си придобивка.
Прикачени файлове
IMG_20151008_154647.jpg
Газ до ламарината.... и т'ва е!

Потребителски аватар
wolfram
Регистриран: 17 юни 2009
Автомобил: ВАЗ 21093

Мнение от wolfram » 13 окт 2015 20:55

Лелее, с тия гуми на офроуд ли ще ходиш :D не са ли забранени гумите с шипове? Поне аз като взимах книжка в листовките пишеше, че са?

Колкото до подготовката... бая подготовка ще е. След като ми откраднаха всичките гуми + джантите сега започвам "на чисто"...
Тодор Живков написа:Характерно за тази марка е, че може да бъде основа за стаж на млад шофьор. Дори е задължително, човек да мине през руската школа. Да види, да усети,как стоят нещата в живота. За това,че лесно няма и ежедневно трябва борба.

Потребителски аватар
Viper
Регистриран: 09 август 2012
Автомобил: ВАЗ 2105
Контакти:

Мнение от Viper » 13 окт 2015 21:43

wolfram написа:не са ли забранени гумите с шипове?
Тихо, това е нашата малка тайна :D
Газ до ламарината.... и т'ва е!

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 14 дек 2015 11:26

Къде в ЕС зимните гуми са задължителни?
http://fakti.bg/bulgaria/165605-kade-v- ... =firstpage

Потребителски аватар
m_g
Регистриран: 12 март 2008
Автомобил: ВАЗ 2101

Мнение от m_g » 14 дек 2015 17:05

Когато карах Жигули ежедневно, никога не съм правил кой знае каква специална подготовка. Тия коли в стандартния си вид са първите на нашия пазар, пригодни за целогодишна експлоатация.
- Винаги е била заредена с антифриз.
- Винаги съм имал 10 метра стоманено въже за теглене. Навито и поставено в мешка вътре в джантата на резервната гума.
- Винаги съм си носил заводските инструменти + набор бързосменяеми резервни части, които неведнъж са ми спасявали кожата.
- Отоплителната система ми работеше отлично.
- Сменявах си маслата редовно, винаги съм карал с всесезонни.
- Ключалките ги мажа независимо от годишното време.
- Уплътненията на вратите ги плесках отвреме - навреме с глицерин от аптеката
- Винаги носех кабели за подаване на ток. Обикновено аз подавах на закъсали приятели, ама го е имало и обратния вариант.
- Държах по малко бензин на дъното на резервоара, за да я паля при температури под -5 градуса, когато на газ не може без да полееш изпарителя с вряла вода..
- Специално за зимата мятах в багажника най-обикновена метла, с която махах снега. Имах и стъргалка за джамовете, която седеше отляво до седалката.
Тогава, преди 10-15 години нямаше кой да ме убеждава за зимни гуми, а и вечно нямах свободни пари. Карах с едни летни Семперити 165/80R13 целогодишно.
А редовно пердашехме с нея из зимните планини. Буксуваше яко и я карах напред с вратите. То на 1200 с газ силата му идва само на хлъзгаво. Всъщност, най-редовно закъсвах пред блока, ама то всички бяха така и не ми е правило впечатление.
Ето значи как е било тогава. Витоша, преди 11г.
Изображение

Изображение

След каране преди 8г.
Изображение

Есента на 2007г. я обух с 4 нови зимни гуми и се родих. Стана много по-проходима и стабилна на сняг и лед. Вече не закъсвах из преспите.
Най-голямата драма беше, че за след всяка зима избиваше ръжда по купето и напролет си я боядисвах с четчицата...
В крайна сметка за тия 5г. активно каране купето се проби на десния праг. След още 6 зими навън през 2013 нямаше кое за кое да се завари, та я изхвърлихме на вторични почти цялата. Това ми е предницата от горните снимки на път за боклука.
Изображение
Как изкупиха тая шлака, още ми е чудно.
...
Вече никакво зимно каране. Колата седи в отопляем гараж.
Е, зимните снимки са готини, та миналата седмица я вкарах за 5 метра в снежеца и после миене навсякъде и прибиране на сухо...
Изображение

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 24 яну 2016 08:47

Колеги, не съм го измислил аз. От VWфорума е. Но е уникално решение!

""Заскрежаването от вътрешната страна се получава именно от прекалена влажност на въздуха в купето."""""

Ако Вашите стъкла се запотяват отвътре, то вземете и сложете в купето котешка тоалетна. И в Багажника, за да обхваните целият автомобил. Тази, силиконовата, има и ароматизирана. Продава се по 5лв/кг.в пакет. Поне толкова е в Царево.

Котешката тоалетна абсорбира влагата в купето.

И може да е вярно. Защо? Ами пишканото на котката я абсорбира, акото го прави твърдо само след 1 час.

Извън темата: На моята котка използвам такава и съм страхотно доволен. И най-важното - няма миризма от пишкано или акано от котката в къщата. Сменя се на 10 дни, един кг стига за 1 месец.

А това за автомобила ще го пробвам, защото е страхотна идея. И както казва един колега: "Сиромах човек - жив дявол"!

Отговори