Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Подготовка за зимата нa автомобила

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
1300
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 27 април 2009
Автомобил: ВАЗ 21011

Re: Подготовка за зимата нa автомобила

Мнение от 1300 » 05 дек 2012 17:25

Дали ще се заядат ако зимните гуми са само на задвижващите колелета?
"1300" since 1979

Потребителски аватар
Kromida
Регистриран: 12 април 2008
Контакти:

Мнение от Kromida » 06 дек 2012 16:01

Ако си с предно - не.
Ако си със задно - зимни и на 4те колела, нема начин!

Потребителски аватар
Koko95
Регистриран: 07 декември 2009
Автомобил: ВАЗ 2106

Мнение от Koko95 » 06 дек 2012 20:10

Дали ще се заяждат ако си карам всесезонните отпред и сложа зимни отзад ? :)

philipp
Регистриран: 10 юли 2012
Контакти:

Мнение от philipp » 06 дек 2012 21:31

Какво значи "дали ще се заяждат"? Въпросът е "дали ще оцелееш".

Направил си комбинацията наопаки.. Задните може да са каквито си щеш. Ако си със задно предаване, най-много да не можеш да потеглиш, да буксуваш често и да ти трябват вериги. Обаче водещите гуми имат много голямо отношение към:

1. Спирането - спирачното усилие отпред е водещо. Без задни спирачки може да се кара, но без предни НЕ.

2. Завиването - ако не желаеш да излиташ от завоите, трябва предните ти гуми да са ОК

Така, че смени си гумите - сложи зимните отпред, а всесезонните отзад. По-добре да не можеш да тръгнеш, отколкото да не можеш да спреш!

До другите участници - това относно застраховките е... доста сложна тема. Кой ще дефинира "зимни гуми"? Само дълбочина на грайфера ли е или има още нещо, което ще мерят? Не ми е ясно как ще измерят дали ламелите са работещи, а то това е основното на зимната гума.

Аз например съм с Lassa OK 144 и ако мерят грайфера може да не им стигне метърчето:

Изображение

Ама от друга страна са си всесезонки отвсякъде, а на лед никак не се представят добре. Иначе за сняг и особено за кал са супер.

Потребителски аватар
Koko95

Мнение от Koko95 » 06 дек 2012 23:41

Аз карам и лятото със всесезонни гуми попринцип и имам 2 Matador-а зимни с много грайфер и мисля да ги вкарам в употреба зимата. А за заяждането имам предвид като ни спрат дали ще могат да пишат фиш/акт че няма зимни гуми :)

Потребителски аватар
johny_x3m
Представител на ЛКБ
Регистриран: 12 октомври 2008
Автомобил: ВАЗ 21061
Контакти:

Мнение от johny_x3m » 07 дек 2012 10:26

Коко95,не знам от кой модел са ти Матадор-ите, ама аз миналата година си сложих чисто нови зимни и като ги видях колко струват сега ги карам само през лятото.

Потребителски аватар
Kromida
Регистриран: 12 април 2008
Контакти:

Мнение от Kromida » 07 дек 2012 12:00

Как се определя кои гуми са зимни- в сайта на всеки производител са разделени на категории.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 07 дек 2012 13:10

Събрано от колеги:

Преди няколко дни един силиконов спрей на Car Plan - 400 мл. отиде напълно за подготовка на всички уплътнения по Шкодата - студовете хванаха вече - проблеми с отварянето нямам !!!

само силиконовият спрей е спасението .... парафин и глицерин изветряват бързо

След мазане със силиконов спрей сега пропуска вода моята каляска

Така наречения силиконов спрей за уплътнения е чиста проба спрей за табло без ароматизатор, който се продава на тройно/четворно по скъпо от един спрей за табло, спрей за табло от 400мл се намира за цена до 2лв!!!!!

За уплътненията - вазелин, най-обикновен. По-лесно се нанася в топло време. Ако е студено, трябва да се позгрее и се третира веднъж за цялата зима. От няколко години само с това мажа.

Иначе няколко години ползвам прост парафин, гарантирам, че няма проблеми със замръзване и държи доста време! 1 шишенце стига за 3-4 мазания, т.е. за цяла зима и остава даже.

Парафина струва стотинки, за разлика от "марковите" спрейове от по 10 лв.

За ключалките: Можеш да си вземеш Lock De-Icer, едно малко синьо шишенце, миналата зима на -25 ми размразяваше ключалките без проблем В Кауфланд го има на касите за 2,99, а в Практикер беше Лев и нещо

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 07 дек 2012 13:58

На никоя от Ладите ми не се е налагало никога да ползвам препарат да не залепват уплътненията. Дори при брутално замръзване тип дъжд вечерта и замръзнало като "опаковка", друг е въпроса чупенето на леда с тропане с длан по ръбовете.
Ключалките вътре се пръска със спрей смазка/грес, не гадното WD40, и ключалки никога не замръзват та ако ще и с вода да са поливани, едно третиране издържа поне 1 година. Ама и ключалка не съм ползвал скоро реално. :lol:
Който иска, да си губи времето и парите със спрейове за ключалки... само не забравяйте да не го държите в жабката, все пак трябва да влезете някак. :D

Потребителски аватар
Koko95

Мнение от Koko95 » 07 дек 2012 16:50

Джони , не им помня модела на гумите. Знам че миналата година са били предни на голфа на един приятел и от нашия комплекс само голфа и на баща ми печката с мишелинките са излизали другите. Който запалят не мърдат повече от 5 метра от кадето са паркирали :mrgreen: .

Отговори