Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Подготовка за зимата нa автомобила

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Re: Подготовка за зимата нa автомобила

Мнение от kiril_bulgaria » 09 дек 2012 08:30

На новите коли, на арматурното табло, се появява * снежинка, когато температурата падне под +4С.
Тази сигнализация показва, че е възможно да има лед на пътя, още повече на места като мостове, където има вятър. На български се нарича поледица.

Съгластно изследванията на катастрофите, голям % от тях стават именно в този период. Още си с летните гуми, и все не намираш време да сложиш зимните, защото още е топло. Именно тогава се появява това явление. Това е лед, който се слива с асвалта и не се вижда на пътя. Аз, преди няколко години, имах такъв случай, ако намеря описанието, ще го сложа тук.

Идеята е, че ледът между 0 и -5 градуса е най-хлъзгав. После ледът се "вкоравява" и плъзгавостта му намалява.

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_ice" onclick="window.open(this.href);return false;

Бъдете внимателни!

Допълнение към мнението:
"Пътувам от Царево за Бургас през януари, рано сутрин, към 6.30часа, в 7.30 имам служебен ангажимент. Карам както винаги нормално (100-120км/ч).Пътя чист, няма коли,хубава музика. Всичко в границите, никакви проблеми. Спирам след Ропотамо да се изпишкам. О, ужас! Само лед!, никъкъв асвалт. Е, тогава благодарих и на себе си и на Господ, че съм купил тези зимни гуми. Вярно е, че продължих с около и под 60км/ч, защото мартинките ми се бяха разтреперили."

Ето, за този лед говорим. Пазете се!

philipp
Регистриран: 10 юли 2012
Контакти:

Мнение от philipp » 09 дек 2012 09:20

Значи Кириле, ти си караш "както винаги нормално със 100-110" по път, който поне на карта не е магистрала и би трябвало да има ограничение от поне 90км/ч, а после съветваш хората да внимават, че "голям процент от катастрофите стават по това време на годината".

Е похвално бе, нямам думи - ето такива "морални примери" явно трябва да се следват.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 09 дек 2012 09:29

По път, който ми дава възможност да карам, не правя задръстване с 90км/ч. Ха нека някой с ръка на сърцето да каже, че спазва това ограничение с нов автомобил!

Съветвам да се внимава, и трябва да се внимава.

Но не може да ми кажеш, че прав път, нов асвалт ще караш с 80-90км/ч. Тези хора, които казват тези приказки, са хора с две лица.

На пътя е разрешена скорост 90км/ч, път който познавам с вързани очи. А това, че карам с 10-15км отгоре, не е тема за нравоучение,нали?

philipp
Контакти:

Мнение от philipp » 09 дек 2012 10:24

Напротив - Е.

Именно заради такива работи сме на това дередже в България. Днес си казваш 10, нищо не е. Утре 15 - какво толкова, леко си отпуснал крака. Някой друг пък е свикнал с 20 - малки са глобите, пък и той знае къде са патрулите. Решава да те изпревари, че "си му охлюв". Ама и от другата страна в насрещното дошли същата двоица подобни. И хей такива неща се мултиплицират докато накрая някой влезе в черната хроника. А накрая ни слагат камери, за да ни следят като малки деца - защото по презумция всички вече са малоумни и трябва да бъдат водени за ръчичка.

Искаше изказване с ръка на сърцето ли - ето ти едно, от мен. С ръка на сърцето казвам, че когато съм адекватен (а правя всичко възможно когато съм на пътя да съм такъв) аз усилено се старая да не правя абсолютно никакви нарушения. На всеки може някой път "да му гръмне бушона", да прекали със скоростта, да направи някое дребно нарушение (за да не обикаля) и т.н. Не мога да кажа, че не съм го правил и че съм безгрешен - правил съм го. Но да кажа, че това е "КАКТО ВИНАГИ НОРМАЛНО" - не, не човече, няма как да стане - това вече НЕ Е НОРМАЛНО! Стигне ли се дотам нарушението да е нещо нормално, значи нещата са извън контрол!

Същата работа я имам и с добри приятели - мои съседи. Пушат цигари пред блока и си хвърлят фасовете по тротоара. Принципно са прави - "то се разгражда много бързо, това не цапа, нищо му няма". Правил съм забележка веднъж-дваж - почваме да се караме и спирам. Ама ако един хвърли фас, какво пречи на някое дете да го види и да хвърли хартийка от баничка? Или после някоя баба направо торбата с боклук през прозореца, защото я болели краката, а то тъй или иначе било мръсно? И знаеш ли какво - да, наистина така става... Мръсно е.

Ако искаш да промениш нещо и да направиш така, че хората да живеят в по-добър свят, не може самия ти да даваш лош пример. Дори да си от тези хора, които не се променят и ще си нарушават докрай - ок, но поне не казвай, че това е нормалното. Имай доблестта да признаеш, че не си прав и не трябва да е така. Така поне ще направиш добро за другите, тези които ще те следват. По-добре лицемерие от твоя страна, отколкото да даваш лош пример. А за нравоучителството - вярно стана на такова, но се почувствах длъжен.

Законите са написани, за да бъдат спазвани. Дори да са глупави, ние сме длъжни да ги спазваме. Защото много по-лошо е да не спазваш някой тъпанарски написан закон, отколкото да го спазваш.

По същия начин много хора се оплакват "леле, как може на този широк булевард да сложат ограничение 40" или на междуградски път "виж какъв прав участък, добра видимост, пък ограничение 60" - може да са прави, но пак - много по-добре е да го спазваш, отколкото да не го спазваш! Най-малкото в името на бъдещото поколение - нашите деца, които виждат какво правим и се учат от нас. Ние сме дърти пергиши, каквото е станало с нас вече е станало и оправия няма. Дай поне да помогнем на тях. Тук има младежи на по 18 години, току що взели книжка. Вие сте възрастните - дайте им някакъв добър пример и им покажете, че "не всичко, което хвърчи се яде". Или поне "не всичко, което хвърчи, трябва да се яде".

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 09 дек 2012 10:36

След тази нравоучителна лекция, аз си замълчавам.
Още повече, че с ръка на сърцето, казваш, че не правиш нарушения.
Аз не съм божа кравичка. Пиша това, което чувствам.

Потребителски аватар
viksanlg
Регистриран: 26 октомври 2010
Автомобил: Лада Калина
Контакти:

Мнение от viksanlg » 09 дек 2012 12:03

Момчета,моля ви не спамете тази тема,а е и малко жалко големи хора като момченца да се подяждат...

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 11 дек 2012 07:20

От форума на VW, българин от Сърбия.
Внимание!
Зимно законно изискване за Сърбия, Румъния, а Вие си знаете за Еврота:
>> От 1 ноември до 1 април всички автомобили, пътуващи през Сърбия трябва да имат ЗИМНИ гуми (с маркировка M&S) с минимална дълбочина на протектора (грайфера) 4 мм. Изискването за вериги в багажника си остава.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 28 окт 2013 13:11

съвети-зима-автомобил

Как да подготвим автомобила си за зимата
http://fakti.bg/avto/80048-kak-da-podgo ... -za-zimata" onclick="window.open(this.href);return false;

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 28 окт 2013 15:58

Нищо лично към автора на статията, ама едва ли кара кола. (hiro)
Един от бисерите е свещи на 10000км, то вече новите коли доста от тях са първа смяна на свещи на 100000км даже и не са никак ама никак евтини. (hiro) Може да е изпуснал една нула. :lol:

philipp
Контакти:

Мнение от philipp » 28 окт 2013 19:56

Зависи от свещите. Мога да ти препоръчам марка и модел, от които ще сменяш на 8000 :)

Отговори