Lada Vesta SW Cross - VIS

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
Потребителски аватар
vis
Регистриран: 25 януари 2020
Автомобил: Лада Веста

Мнение от vis » 29 сеп 2020 23:53

Не вярвам на някой да му харесва тази екстра, а именно активирането на задната чистачка при движение на заден ход, ако преди това са били ползвани предните чистачки. И на други коли съм я срещал, но не е толкова натрапчиво, колкото тук: просто започва да жули без да се интересува дали стъклото е мокро или сухо и без да спира, докато не преминем на предавка, различна от задна. Така че това го премахнах и никога няма да го върна. Това е просто едно пълно недоразумение, а не екстра.
Rosen написа:Той автоматичният режим на чистачките не се ли спира и само от ръчката в най-горно положение?
Сега ме сърбят ръцете да направя още една промяна: напълно да премахна автоматичния режим на чистачките и да го заменя с добрия стар стъпков режим на интервали. Когато лостчето е в положение Auto, то големината на капката да съответства на различен интервал, през който периодично се включват чистачките - както е на колите, които нямат сензор за дъжд. Не съм особено доволен от сензора, не ме кефи кога се включват и с каква скорост работят чистачките. Държи ме под напрежение и май е време да се лиша и от тази екстра.

Потребителски аватар
vis

Мнение от vis » 30 сеп 2020 21:15

Днес, следвайки съветите на MikRsmile в Youtube, настроих таблото да показва реалната температура на двигателя. Използвах втората версия на клипа му, в която се работи с нова база данни, специализирана за Лада, а именно орязана до 1.5 МБ база ecu.zip. Обръщам внимание на всички, че ако вече имате инсталиран на телефона EcuTweaker със старата 100 MB база, то преминаването към новата, специализирана само за Лада 1.5 МБ база, не става просто със заместване на единия ecu.zip с другия. Трябва задължително да се премине през Настройки->Настройки на приложенията->EcuTweaker->Изтриване на всички данни за приложението

И така: трябва ни телефон с Андроид, EcuTweaker-release-v1.85.apk с новата 1.5 МБ база-данни ecu.zip и най-важното: ELM327 версия 1.5. Стъпките са следните:
Лупа
All
Meter Cluster
PP_vesta
Настройки
Настройки 2
Принцип отображения темп двигателя: сменя се от Ступенчатая на Линейная

Накрая нещата трябва да изглеждат така:
Screenshot_2020-09-30-19-14-31.png

А ето че след настройката стрелката може и да подмине 90 градуса: ;)
IMG_20200930_192227.jpg

strupi
Регистриран: 03 май 2010

Мнение от strupi » 02 окт 2020 23:03

с тази джаджа и ако можеше да се вдигнат оборотите на празен ход цена нямаше да има

Потребителски аватар
vis

Мнение от vis » 03 окт 2020 16:41

Ето как лесно и интуитивно, без да минаваме през чудесии като CLIO V и смяна на типа на скоростната кутия?! и да се чудим къде го чукаш, къде се пука, можем да изключим предупредителния звук за непоставени колани на предните седалки.

И така: трябва ни телефон с Андроид, EcuTweaker-release-v1.85.apk с новата 1.52 МБ база-данни ecu.zip и най-важното: ELM327 версия 1.5. Новата, орязана само за Лада база-данни може да бъде изтеглена оттук: https://cloud.mail.ru/public/BSA9/e7sc7TkD6

Стъпките са следните:
Лупа
ALL
Meter Cluster
PP_vesta
Настройки
Настройки 1
Звук непристегнутого ремня безопасности: сменя се на „Звук РБ Выключен“

Накрая нещата трябва да изглеждат така:
Screenshot_2020-09-30-19-13-20_2.png

Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Мнение от Rosen » 03 окт 2020 22:26

Аз лично не бих споделял подобни доработки на кой да е автомобил.
Тия колани са за да се слагат, а не да си бутате залъгалки да не пищят, или да изключвате предупрежденията.
Плюс това, на 5-тата минута, това пищене за непоставен колан, спира. Тия 5 минути ли са проблемни?
Веднъж като е спряло пищенето, то не се активира пак, докато не се изгаси двигателят.

Потребителски аватар
vis

Мнение от vis » 03 окт 2020 23:50

Не агитирам никого да не поставя колани, просто от чисто технически интерес съм споделил една възможна настройка. И като стана дума какво трябва да се прави, ето какъв шофьор съм аз. Спазвам влудяващо педантично всички ограничения на скоростта. Ама не с 10+, защото камерите са настроени на малко повече, а карам точно до ограничението. Даже - най-често в градски условия, започнах да си пускам и ограничителя на скоростта, след като открих, че е истински ограничител, а не просто ни предупреждава. Карам с 50 км/ч не 300 метра преди табелата за края на населеното място, а точно до табелата. Винаги намалявам около бензиностанции. Толерантен съм на пътя, винаги съм готов да отстъпя предимството си, за да няма конфликтни ситуации. Спазвам дистанция, а не се залепям до бронята на по-бавния от мен. Не изпреварвам рисково, то с тези тромави лади не е и възможно. Когато някой настоятелно иска да ме изпревари, го улеснявам. Не карам след употреба на алкохол, а колкото до другите средства, променящи психиката и възприятията, като наркотици и анаболи, това са неща извън моя свят. Не смятам, че любимото ми място пред блока е мое и не си го "запазвам" по никакъв начин. Нито пък бих си помислил да навредя на чужд автомобил, паркирал на "моето" място. Да, случва се само при градско шофиране, свързано с чести спирания и напускане на автомобила, да не поставям колан. За всичко, изброено по-горе, можете да ме подложите на строга критика.

Потребителски аватар
vis

Мнение от vis » 05 окт 2020 17:45

А ето я и доработката, чрез която се изключва недобре обмислената екстра, свързана със задната чистачка, а именно активирането ѝ при движение на заден ход, ако преди това са били използвани предните чистачки. И при други марки и модели има подобна екстра, но в случая наистина става дума за недомислица, с чиято "помощ" може само да си надраскате стъклото.

Подчертавам, че не се правя на откривател или разбирач, а използвам клипчета в Youtube, като ги представям на български в опростен вид. Ако пък питате защо не помоля НАР да ми я изключат, защото конкретно това могат да го направят, отговорът е прост: разполагат само с една диагностика и тя никога не е там, където съм аз. Или пък го няма човека, който може да работи с нея.

И така: трябва ни телефон с Андроид, EcuTweaker-release-v1.85.apk с новата 1.52 МБ база-данни ecu.zip и най-важното: ELM327 версия 1.5 Не мога да ви дам сигурен линк, от който да си купите ELM327 версия 1.5, но търсете такъв: Устройство за диагностика на автомобили Elm 327 OBD2 V 1.5 с двойна платка (PIC18F25K80)

Линк, от който можете да изтеглите приложението с новата, орязана само за Лада база данни: https://cloud.mail.ru/public/2fP2/2ijFE9FrT/

Приложението се инсталира на телефона като всяко друго приложение, като разбира се трябва да позволите инсталиране на приложения от непознати източници. Базата ecu.zip трябва да се запише в главната директория на вътрешната памет на телефона или картата с памет - без да се разархивира.

Стъпките са следните:
ЛУПА
Избираме BM Lada или ALL (резултатът ще е един и същ)
Body Control Module
T4_VS_BCM_BIS_DDT2000_SW15_1
Rear Wiper
Rear Wiper — configuration
Сменяме значението на параметъра LINKED_WITH_REVERSE_CF от "true" на "false" от падащото меню

Ето как трябва да изглеждат нещата:
Screenshot_2020-10-05-17-10-33.png
Screenshot_2020-10-05-17-10-57.png

Потребителски аватар
vis

Мнение от vis » 07 окт 2020 15:21

Вчера реших да проверя състоянието на резервната гума. Почти съм сигурен, че проверих налягането ѝ и скоро след като я купих и беше около 2 бара, но може и да греша. Беше доста спаднала, манометърът показа около 1,4 бара налягане. Напомпих я до 2,5, ще видим след няколко месеца като я проверя пак, колко ще бъде. Направи ми впечатление, че уж е пълноразмерна, макар и 15-ка, а на нея пише MAX 80 км/ч. Някой знае ли каква е причината? Предполагам, че гумата си е съвсем нормална, но може би защото ще бъде в комбинация със 17-ки? Аз за друго не се сещам.

Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Мнение от Rosen » 08 окт 2020 00:31

vis написа:
07 окт 2020 15:21
Вчера реших да проверя състоянието на резервната гума....
По-рано през годината спуках предна дясна 17-ка, и сложих резервната 15-ка за няколко дни докато дойде нова 17-ка (старата толкова зверски се беше клъцнала в една дупка с ниска скорост на движение). Резервната гума като я свалях се загледах, че пише до 80 км/ч. Аз си я карах с над 100 на моменти. Нещо, което изобщо не препоръчвам на никой. Наистина не ми се мисли каква е разликата ако се шофира с 3 еднакви и 1 различна гуми.
Трябва да се има предвид, че оригиналният размер гуми 17-ки е от скъпите, защото е от т.нар. странни/непопулярни такива. По-скъпа е с 50-60 лева, а като се вземе под внимание, че поръчвах един брой, разликата в цените сигурно е станала още по-осезаема. И все пак дадох 186 лева, за същата гума като тази която вече не ставаше за нищо.
Зимата карам със 15-ки с размер 195/65/15. Този размер като общ диаметър на гума в комплект с джанта има много малка разлика с този на оригиналните 17-ки. Още един плюс е, че това е най-популярният и произвеждан размер 15-ки.

Потребителски аватар
Doks
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 19 септември 2019
Контакти:

Мнение от Doks » 08 окт 2020 09:38

Rosen написа:
08 окт 2020 00:31
Зимата карам със 15-ки с размер 195/65/15.
Заради обучението на датчиците за налягане винаги в НАР ли ходиш за смяна на зимни/летни гуми?

Отговори

Върни се в “Моят автомобил”