Lada Vesta SW Cross - VIS

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Мнение от Rosen » 09 окт 2020 00:34

Doks написа:
08 окт 2020 09:38
Заради обучението на датчиците за налягане винаги в НАР ли ходиш за смяна на зимни/летни гуми?
Направих грешката да си купя датчици и да ида да ми ги обучат.
Да, ама има само 4 позиции и трябва всеки път да ходя и да им давам по 50 лева...
Ииии изобщо не обучавам датчиците, макар, че са полезна екстра.

Потребителски аватар
vis
Регистриран: 25 януари 2020
Автомобил: Лада Веста

Мнение от vis » 09 окт 2020 08:50

Като се рових в настройките на EkuTweaker, ми направи впечатление, че системата за контрол на налягането на гумите може да се изключи. Не съм го пробвал, защото наистина е нелоша екстра и не знам дали ако я изключа, при повторно включване няма да поиска датчиците да се обучават. Ако обаче човек има два комплекта гуми с джанти, мисля, че може да се пробва да се изключи - поне да не вдига грешки с необучените датчици.
Но пак казвам, не съм го пробвал и не съм наясно дали и обучените датчици няма да забравят за обучението си, ако системата се изключи и след време включи повторно :) .

Потребителски аватар
vis

Мнение от vis » 29 дек 2020 09:45

И така, краят на годината е - време за равносметки. 11 месеца с Лада по пътищата на родината. И тъй като си записвам всички зареждания, ето я и точната ми статистика:
- изминати 18 417 км.
- заредени 1435,85 литра бензин за 2658,63 лв.
- среден разход на гориво 7,80 литра / 100 км.
- цена на 100 км. - 14,44 лв.

Както вече споменах, по компютър винаги ми дава малко по-голям разход, но вярното е това, на базата на метода пълно-пълно и достатъчно много изминати километри.

Доволен съм от колата, не съжалявам за избора си. Единственото ми сериозно разочарование е от тапицерията. Още като я купих, усетих плата като много прост и не съм сбъркал. Шофьорската седалка побеля, буквално. И седалката, и облегалката стоят едни такива като че ли са поляти с нещо, което е изсъхнало на бели петна. Да, много я карах лятото, по много плажове ходих, бил съм и потен, и с недобре изсъхнали бански в колата, но така съм експлоатирал всичките си коли и нищо подобно не се е случвало. Е, не е нещо фрапиращо, но дразни. Напролет ще опитам да я оправя с някакъв препарат.

Има и още нещо, за което евентуално мога да потърся решение, а може и да не се занимавам. Чат-пат след натискане на спирачките няколко секунди след това се чуват едни звуци от колелата, които са точно звуци на накладки. Явно понякога задържат. Не знам на какво се дължи и дали е нормално. И дали например ще изчезне от само себе си като се поизтъркат?

Весели празници на всички и много безаварийни през 2021 г! :cheers:

Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Мнение от Rosen » 01 яну 2021 20:47

vis написа:
29 дек 2020 09:45
И така, краят на годината е - време за равносметки. 11 месеца с Лада по пътищата на родината. И тъй като си записвам всички зареждания, ето я и точната ми статистика:
- изминати 18 417 км.
- заредени 1435,85 литра бензин за 2658,63 лв.
- среден разход на гориво 7,80 литра / 100 км.
- цена на 100 км. - 14,44 лв.
Не знам с каква средна скорост е постигнат този разход, но аз моята под 8/100 е невероятно да я сваля.
Аз съм изминал 16140 хиляди километра с 1384 литра гориво, или среден разход 8,57, и стойност на 100 км. от 15,76 лв.

Потребителски аватар
vis

Мнение от vis » 02 яну 2021 08:48

За средната скорост не си водя статистика, а и вече почти не гледам данните на компютъра, защото реших, че не са особено верни - поне за разхода. Но определено по-голяма част от тези 18 417 км. съм изминал извънградско и може би това е причината за сравнително приемливия разход от точно 7,80 литра/100 км. Другата причина вероятно е спокойният ми стил на шофиране, макар че тези тромави лади и да искаме, няма как да ги караме особено агресивно :) . В последните 2-3 месеца карам повече на къси разстояния и разходът се вдигна осезаемо.
Както и друг път съм казвал, ако разходът не е нещо космическо, примерно 15/100, просто е добре да го знаем и да си правим сметката. Разходът на гориво е нещо доста постоянно и напълно предвидимо като пари. Мен ме плашат непредвидените разходи и затова си купих чисто нова кола :) . И отново отбелязвам, че до момента Лада с почти нищо не ме е разочаровала. Колкото до интериора, шофьорската седалка на другата ни кола - опел астра, която е само на 45 000 км. също поовехтя, макар че не по този начин като на ладата. А пък текстилната стелка (пак на астрата - заводска, GM) пред водача се проби. Явно интериорът не е особен приоритет за производителите на бюджетните марки и модели. И като стана дума за чисто нови коли, преди месец и половина мой познат си купи чисто нова кола за 65 000 лв. По-добре да не издавам марката, но на втория ден след покупката колата влезе в авариен режим и все още е в сервиза. Първите 2-3 седмици след това по колата не е правено абсолютно нищо, просто е събирала прах в сервиза. После дошъл някакъв "учен", който единствен знаел как да ѝ бае, след 15 минути поставил диагнозата и сега чакат заветната част. Да, дали са му оборотна кола, но е много кофти начало за една нова връзка :) .
Да използвам темата и да попитам нещо: как ви се струва силата на предупредителния звук на парктроника? На моята Лада е слаб, приглушен. И на астрата ни, и на шкодата октавия на малкия син, които също са със заводски парктроник, звукът е много по-силен и ясен.

xm_net
Регистриран: 19 декември 2009

Мнение от xm_net » 03 яну 2021 15:45

vis написа:
29 дек 2020 09:45
Чат-пат след натискане на спирачките няколко секунди след това се чуват едни звуци от колелата, които са точно звуци на накладки. Явно понякога задържат. Не знам на какво се дължи и дали е нормално. И дали например ще изчезне от само себе си като се поизтъркат?
Не, не задържат! Просто след всяко мокрене ако след това не си карал достатъчно дълго, за да изсъхнат, дисковете ти изглеждат така:
IMG_20210103_153234.jpg
IMG_20210103_153234.jpg (70.65 KиБ) Видяна 1517 пъти

Потребителски аватар
vis

Мнение от vis » 15 фев 2021 08:02

Вчера при -6 градуса външна температура забелязах нещо, свързано с чистачките. Когато от положение "изключено" преместя лостчето надолу, за да минат в автоматичен режим, не се случваше нищо, а би трябвало чистачките да направят поне един оборот. Не бяха залепнали за стъклото, но въпреки това не тръгваха. Правих няколко проби, изключвах двигателя - не се включваха в автоматичен режим. Ако принудително ги пусна в някой от другите два режима или пък дръпна лостчето, за да се активират пръскалките, тогава тръгват и в автоматичен режим. Бъг ли е или пък някаква защита, свързана с ниските температури?

Потребителски аватар
viksanlg
Регистриран: 26 октомври 2010
Автомобил: Лада Калина
Контакти:

Мнение от viksanlg » 18 фев 2021 08:57

По скоро ти е втвърдила греста на пътечките на моторчето и не дава както трябва контакт.

Потребителски аватар
vis

Мнение от vis » 30 мар 2021 14:27

Случавало ли ви се е след демонтаж-монтаж на джанти да ви светне индикация за проблем с налягането на гумите? Днес ми се случи. Минах през TPMS RESET от менюто и се оправи. Не знам на какво се дължи и дали щеше да се оправи и от само себе си, ако бях покарал малко. Майсторът е внимателен и не е закачал датчиците, това го изключвам като причина.
Още нещо забелязах. Джантите бяха много здраво залепнали за главината и не можеха да се демонтират. Не можахме да ги махнем с разклащане, ритане и т.н. Наложи се да ги "бием" внимателно с дебела тръба. При вас залепват ли така?

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 30 мар 2021 14:59

Ако централния отвор на джантата влиза много плътно на главината се получават такива ефекти. От влагата по пътя ауминия се окислява, главината ръждясва и се получава "спойката".

Имах подобен проблем на Лада Самара и джанти от Ланчия.

След няколко пъти монтаж - демонтаж ще се оправят. Поне можеш да си сигурен, че джантата е добре центрована по главината.

Отговори

Върни се в “Моят автомобил”