Lada Vesta - xm_net

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Lada Vesta - xm_net

Мнение от LADA-2107 » 14 фев 2020 08:20

Нали преди години искаха да отпадне нотариуса при прехвърлянето на автомобил, да се пише някакъв хвърчащ договор "на коляно" и така да се препродават коли втора ръка. Според мен това е голяма глупост, защито нотариуса изисква бележки за платен данък и мисля, че отправяше запитване към КАТ дали колата не се издирва и така нататък. Освен това нотариуса е един вид свидетел на "сделката". Така за новия собственик е доста по-спокойно и сигурно.

Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Lada Vesta - xm_net

Мнение от Rosen » 14 фев 2020 11:30

А в чужбина защо не се минава през нотариус?

xm_net
Регистриран: 19 декември 2009
Автомобил: Лада Веста

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 14 фев 2020 11:54

Защото най-вероятно в чуждите закони не пише това, което е записано в нашия ЗДП, а именно:
Чл.144. (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор.
(2) (Доп. - ДВ,бр. 43 от 2002 г.,всилаот 26.04.2002 г.,изм. - ДВ,бр. 54 от 2010 г.) При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm3 подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени

Потребителски аватар
LADA-2107
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Lada Vesta - xm_net

Мнение от LADA-2107 » 17 фев 2020 13:02

Rosen, има правила и те трябва да се спазват. Вместо да се радваш, че има някаква поне малка сигурност. Вечния проблем на българина, че е дал пари за прехвърлянето....По-добре ли ще е да пишем договор на капака на колата и да не сме сигурни в нищо?

Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Lada Vesta - xm_net

Мнение от Rosen » 17 фев 2020 23:27

Тия правила в Европа защо ги няма?
Елементарен отговор - защото системите им са свързани помежду си и не е нужно някой си, пък бил той и нотариус да прави проверки на неща, които се подразбират.
Защото в другата част на Европа, ако се опитваш да шмекеруваш- ще те тикнат в зандава, а тукааа...
Каква сигурност, какви 5 лева? Нали преди няколко години един от тези нотариуси прехвърли колата на НСО в която се вози президента...
Това ли се нарича сигурност? Или може би ЧСИ-тата?

xm_net

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 03 мар 2020 22:13

Та така, нека да приключа случая с бронята! След като вече е монтирана и колата е измита на автомивка, мога да заявя, че цветът на новата броня е с една идея по-тъмен от оригинала. Нямаше как да го забележа при вземането от сервиза, тъй като бронята беше увита със стреч фолио, а и едно е да се гледа отделен детайл самостоятелно, а съвсем друго, когато е монтиран и се сравянява със съседните такива по колата. Разбира се, ако човек не се загледа и не си наложи да прави сравнение едва ли би забелязал разликата, но фактът си е факт - цветът е различен. Честно казано малко ме е яд, защото цената на боядисването е колкото тази на самата броня, а майсторът ми щеше да я боядиса на половината от тази цена и нямаше да има разлика, но в случая сам съм си виновен, че се доверих на официалния сервиз, така че ще преглътна. Все пак застраховката покри всички разходи и това до известна степен компенсира разочарованието ми, но то се оказва поредното по отношение на НАР...

Потребителски аватар
vis
Регистриран: 25 януари 2020

Lada Vesta - xm_net

Мнение от vis » 04 мар 2020 08:18

Съжалявам за това, че не си напълно удовлетворен от резултата. Да, колите ни не са музейни експонати и е ясно, че ще имат нови и нови следи от употреба, причинени от човешки грешки, от невнимателни и некадърни водачи. Но поне майсторите да си вършеха работата както трябва.
Аз, както споделих, също вече се сдобих с нещо дребно, но дразнещо, което още не мога да превъзмогна напълно. Неизбежно е в градската джунгла, ако човек редовно кара колата си - а аз го правя. Та моята Лада вече има една около 15 см. черта долу на предна дясна врата. Пастирах я, следите от чуждата боя изчезнаха, боята и лакът на моята кола не са нарушени, но чертата е леко вдлъбната. На определена светлина си личи, макар че досега никой не я забелязва, ако аз не му кажа. Бях тръгнал да завеждам щета, специално попитах в НАР дали моят цвят (код 608) се получава сполучлив по техните рецепти и ме увериха, че бил лесен за правене, но засега се въздържам. Не знам дали майсторлъкът дори на най-добрите бояджии е толкова на ниво, че да могат да пребоядисат цяла врата на нова кола, без да си личи. Освен това съм виждал как се пребоядисват врати. Свалят се уплътнения, кори, огледала... Дори да не счупят нищо - щипка или копче, после не знам дали ще е същото.

Потребителски аватар
Doks
Регистриран: 19 септември 2019
Контакти:

Lada Vesta - xm_net

Мнение от Doks » 04 мар 2020 08:59

Като ви чета опита които споделяте от официалния вносител ми се струва, че човек май е изправен пред два избора -
1) между това дали да отиде в НАР да мине по гаранция да спести пари, но да си отрови нервите и после нещо по колата да му вади очите с месеци...
2) или да отиде при външен майстор да похарчи повече средства, но да му е леко на душата...
Парите или нервите, тъй ли е?

sataN
Регистриран: 05 април 2009

Lada Vesta - xm_net

Мнение от sataN » 04 мар 2020 18:15

Ако не ходиш за обслужване при тях дори може и по тънко да излезе :)

xm_net

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 04 мар 2020 20:19

Doks написа:
04 мар 2020 08:59
Като ви чета опита които споделяте от официалния вносител ми се струва, че човек май е изправен пред два избора -
1) между това дали да отиде в НАР да мине по гаранция да спести пари, но да си отрови нервите и после нещо по колата да му вади очите с месеци...
2) или да отиде при външен майстор да похарчи повече средства, но да му е леко на душата...
Парите или нервите, тъй ли е?
Обслужването по гаранция в никой случай не е по-евтино, защото идеята на официалните сервизи след като продадат колата е точно това - да те товарят с цената на консумативите. Ако човек има възможност да се възползва от отстъпка при покупка на масла и филтри примерно, едно обслужване може да му излезе доста по-евтино ако не ползва услугите на НАР. Въздушният филтър за Веста-та е 34.00 лв., като съвсем спокойно аналог на същия на свободния пазар (без отстъпка) се намира на цена 16.00 - 20.00 лв. Разбира се, тук не визирам марки като K§N или Knecht, но и тези предлагани в НАР едва ли могат да се доближат по качество до споменатите марки. Какво да кажем за филтъра на купето, който се предлага за 48.00 лв. (shocked)! Гаранцията все повече се превръща в една голяма химера, вече в сервизните книжки се добавят нови и нови допълнения при които гаранцията не е валидна и които в моята например не са описани по същия начин, въпреки че става дума за един и същ модел.

Отговори

Върни се в “Моят автомобил”