Lada Vesta - xm_net

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
xm_net
Регистриран: 19 декември 2009
Автомобил: Лада Веста

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 12 фев 2020 12:56

Да добавя още малко в темата, която вече си стана за всичко, но на мен това лично не ми пречи, така че... Значи преди около месец на същото място на АМ "Хемус" (преди тунел "Витиня" в посока Варна), където беше размазана първата ми Веста, един човечец с Форд Транзит за когото понятия, като "изпреварване" и "движение в съседни ленти" явно не са съвсем изяснени, направи всичко възможно, за да откачи задната ми броня отляво. По-скоро аз направих и невъзможното, за да се изнеса максимално бързо напред, за да не ме изхвърли в шанеца, но не ми стигна една идея време и предната броня на Форд-а закачи моята задна броня, при което тя се извади от щипките и се спука точно в кривката под стопа. Както и да е, няма да се спирам на катаджии, застрахователи и протоколи, искам да споделя за това как протече комуникацията ми с НАР по този повод. Понеже не исках да ми се лепи старата броня, а държах да се смени с нова, обадих се да попитам дали имат такава в наличност. От около година и половина в НАР-София има едно момче (Денис се казва), което май е един от малкото хора, които се опитват да бъдат на някакво прилично ниво. Та чухме се с него и се оказа, че в централния им склад в Хасково има една (да, точно така - една-единствена) броня за SW Cross за цяла България! Не искам да влизам в коментари, но да не поддържаш някаква прилична складова наличност от едрогабаритни части ми се струва несериозно. Разбрахме се да ми я боядисат и да я пратят в сервиза в София, като междувременно минах с колата, за да видят и да ми кажат, дали ще ми я сменят при тях. Естествено отново се "изяви" приемчикът, който започна да ми обяснява колко било по-добре да отида в някой сервиз, където да ми залепят бронята и т. н. и т. н. Казах му, че не искам да се лепи бронята и вече съм си поръчал нова такава, а и Денис, който присъстваше на "лекцията" пое ангажимента да се смени бронята при тях и по този начин ентусиазмът на приемчика поутихна и той тръгна да се разправя с колегата VIS, на когото между другото бяха объркали гумите ако не греша или нещо такова. Бронята пристигна след 2-3 дни за което не мога да се оплача, като срок за изпълнение. През тези няколко дни обаче прецених, че така или иначе имам и малко одрано от произшествието по пластмасовата вежда на калника и ще трябва да дам колата на доверения ми майстор, който да го оправи, та по-добре той да смени и бронята и да напасне всичко, за да не попадна в някой филм със сервиза на НАР... Минах, взех си бронята и ... дим да ме няма! Та така, не пожелавам на никого, да му се налага, да купува брони, ламарини и т. н., но ако му се случи - нека да си има и едно наум, че може да му се наложи дълго чакане за доставка!
Последна промяна от xm_net на 12 фев 2020 13:42, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Doks
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 19 септември 2019
Контакти:

Lada Vesta - xm_net

Мнение от Doks » 12 фев 2020 13:31

Аз не знам ако се прескочи НАР и се поръчва директно от Русия дали няма да е по-добре щом не се и монтират при тях. Мойте поръчки идват за около 5-7дни с обикновените пощи. Цената на някои аксесоари е и по ниска, като се има в предвид, че сумата за доставака е колкото и на самия продукт, та и по-висока понякога и все пак идват 30-40 лв по евтино...
Изображение

xm_net

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 12 фев 2020 13:50

И аз съм си поръчвал доста неща от Русия и ще продължа да поръчвам и занапред, но идеята ми беше да споделя учудването си, че модел (имам предвид специално Веста), който вече от три години е на пазара в България на практика не е осигурен с едрогабаритни части на склад.

Потребителски аватар
vis
Регистриран: 25 януари 2020

Lada Vesta - xm_net

Мнение от vis » 12 фев 2020 13:53

xm_net написа:Естествено отново се "изяви" приемчикът, който започна да ми обяснява колко било по-добре да отида в някой сервиз, където да ми залепят бронята и т. н. и т. н. Казах му, че не искам да се лепи бронята и вече съм си поръчал нова такава, а и Денис, който присъстваше на "лекцията" пое ангажимента да се смени бронята при тях и по този начин ентусиазмът на приемчика поутихна и той тръгна да се разправя с колегата VIS, на когото между другото бяха объркали гумите ако не греша или нещо такова
Така си беше. Имах неблагоразумието една седмица преди да я купя да помоля да ми монтират две зимни гуми на колата, защото я взех в един лют студ и беше рисковано да тръгна с 4 летни гуми за Пазарджик. Е, влязоха ми в положението, макар и неохотно, а това за мен трябва да е съвсем стандартна процедура. И когато отидох да си взема колата, установих, че вместо 205/50 17, са ми монтирали две гуми 205/55 17. Само след някакви си 5 часа и половина (няма грешка) склониха да ми монтират пак моите летни гуми и да ми върнат парите. През това време бях убеждаван от същия приемчик, че няма никакъв проблем да карам с различни по размер гуми на предния и задния мост, които при това надхвърлят допустимото отклонение, което дават онлайн калкуларторите за гуми. Беше ми обяснено, че аз съм виновен, защото не съм казал какви гуми искам :mrgreen: . И ще потвърдя добрите ти думи за Денис, който успокои ситуацията, защото нещата почти стигнаха до саморазправа.
Като излязох от НАР София, на два пъти ми светна грешка за ниско налягане в гумите. И то не веднага, а след около 2 километра. Аз имам две предположения: че не са завили докрай игличките на двете колела, на които монтираха/демонтираха гумите (случайно или за отмъщение) или че са такива мърльовци, че изобщо не са проверили налягането в гумите, преди да ми предадат колата. Само че ако е второто, защо вдигна грешка след 2 километра, а не веднага?

sataN
Регистриран: 05 април 2009

Lada Vesta - xm_net

Мнение от sataN » 12 фев 2020 16:50

Системата не отчита налягането постоянно а на определено време. Относно резервните части пак да повдигна темата, при мен нямаха резервен радиатор на партното през месец ноември и ми казаха, че доставка ще има догодина, защото коледата ще идва по рано и завода няма да работи. :lol: :lol:

Потребителски аватар
vis

Lada Vesta - xm_net

Мнение от vis » 12 фев 2020 20:44

sataN написа:Системата не отчита налягането постоянно а на определено време...
Напълно е възможно да е така - не познавам тази система. До момента съм карал само глупави коли :) . В такъв случай става дума за ГСП (груба селска проява), изразяваща се в мързел и незаинтересованост. Дадоха ми да подпиша някаква хартийка - в какъв вид ми предават автомобила, още преди да съм го помирисал. Със сигурност пишеше и "проверено налягане в гумите". Интересно ми е колко нови коли продават НАР на година, въпреки наистина сериозния интерес и носталгия към марката, за да са толкова незаинтересовани и гадни към клиентите си. Това не е първата нова кола в семейството. Имаме и нова опел астра. Ами хората в Стефанов Моторс Пловдив бяха усмихнати, позитивни, само дето не прерязаха и лентичка пред колата. Подаръчета, блузи с логото на опел, календари, комплект пожарогасител, аптечка, триъгълник, жилетка... и най-вече УСМИВКИ И ДОБРО НАСТРОЕНИЕ, вместо мрачните физиономии в НАР. В НАР София една книжка за колата на руски ми дадоха едва ли не по милост, един календар поне да бяха подарили... Отвратително отношение!
Последна промяна от vis на 12 фев 2020 21:03, променено общо 1 път.

xm_net

Lada Vesta - xm_net

Мнение от xm_net » 12 фев 2020 21:02

vis написа:
12 фев 2020 20:44
Интересно ми е колко нови коли продават на година, въпреки наистина сериозния интерес и носталгия към марката, за да са толкова незаинтересовани и гадни към клиентите си.
Ами да кажем, че според данните само за 2019-та година в България са продадени 455 нови автомобила от различните модели Лада. Само за протокола това са повече продажби отколкото на марки, като SEAT, Land Rover, Honda, Volvo, Mitsubishi и още други. Това би трябвало да е достатъчен стимул вносителят да дава най-доброто от себе си, че и повече, но явно не е така - продажбите са по-скоро въпреки НАР! Мога да кажа, като един от първите клиенти в България изобщо, поръчали нов модел Лада (Веста), че в началото (имам предвид началото на 2017 г.) отношението беше доста по-добре ориентирано към клиента.

Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Lada Vesta - xm_net

Мнение от Rosen » 12 фев 2020 21:43

Потвърждавам за системата за налягането. Не сработва веднага. Не и поне като сложа гумите, които са с необучени към колата датчици.

Потребителски аватар
vis

Lada Vesta - xm_net

Мнение от vis » 12 фев 2020 23:22

Добре, научих нещо полезно. Наистина не знаех, че не сработва веднага. То е ясно, че няма как непрекъснато да проверява налягането в гумите, но предполагах, че поне в момента на стартиране на двигателя прави проверка.
Колкото до продадените 455 нови лади за 2019 година, искрено ще се радвам, ако е така. Дано да стават и повече, защото всички собственици сме заинтересовани марката да е жива! Имам си едно наум обаче за тази статистика. Без да влизам в подробности, ще спомена, че моята Лада я купих чисто нова от магазина през януари 2020-та, аз ѝ свалих лепенките, но... вече регистрирана в края на 2019 г. Демек я купих като втора ръка, макар и на 11 километра. Не съм наясно защо ги правят тези гимнастики, но и за други марки съм чувал, че правят същото.

Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Lada Vesta - xm_net

Мнение от Rosen » 14 фев 2020 00:34

Колега ти минава ли през нотариус за покупката?
Ако си минавал, да колата е продадена като втора ръка, ако не си, значи е нова.
Има и вариант, ако си на лизинг, да е закупена от лизинговата компания и т.н.
А после като я изплатиш, при нотариус и чудеса...

И тук е най-голямата простотия. Ако си купуваш автомобил от официален вносител, и то нов,
не минаваш през нотариус и не плащат за услугите му. Ако обаче си купиш кола от човек, то плащаш на нотариус.
Това ако не е двоен стандарт. Чудно ми е защо още никой не е осъдил държавата за такива простотии?!

Отговори

Върни се в “Моят автомобил”