Lada Vesta SW Cross - Rosen

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Мнение от Rosen » 03 яну 2020 07:45

При мен пък почна тоя шум сега като е по-студено.

xm_net
Регистриран: 19 декември 2009
Автомобил: Лада Веста

Мнение от xm_net » 03 яну 2020 08:46

На моята първата Веста (седан-а) скърцаха, като е студено втулките на стабилизиращата щанга, но понеже бях подготвен от писаното по руските форуми, а и това се случваше само при студено време не им обръщах внимание. На втората (Крос-а) определено не скърцат, а според АвтоВАЗ от края на ноември 2016-та са внесени промени в материала от който се произвеждат тези втулки и би трябвало проблемът със скърцането да е решен. Иначе в началото собствениците споделяха, че ги сменят с полиуретанови или направо с аналози за други марки (ако не бъркам стават от Kia) и така се спасяват.

Rosen

Мнение от Rosen » 03 яну 2020 21:32

Да, ама моята е произведена началото на 2018 и пак има някакво скърцане...

xm_net

Мнение от xm_net » 03 яну 2020 22:28

Да, това е странното, защото не би трябвало да го има ако действително става дума за едно и също нещо - втулките на стабилизиращата щанга. Макар, че кой знае, дали всичко е както го пише по книгите...! Пък и това с датата на производство пак не съм сигурен колко е меродавно, защото: В "АвтоВАЗ" началото на моделната година е от 1 юли на календарната такава. По този начин от 1 януари до 30 юни моделната година съответства на действителната година на пускане на автомобила, а от 1 юли до 31 декември съответства на годината, следваща действителната година... (secret)

strupi
Регистриран: 03 май 2010

Мнение от strupi » 13 яну 2020 22:04

Роска не си само ти, и на моята се разкърцаха втулките на стабилизиращите щанги като минавам през дупки или полегнали полицаи си скърцаат доста.Четох по форумите на руснаците доста колеги се оплакват, сменят гаранционно и след 10-15000 км пак.До колкото разбрах тези които ги слагат имат някаква гаранция от 15-20000 км.Явно на пролет ще пусна рекламация пък да видим какво ще признаят.Между другото забелязвам че когато вали или е мокро не скърцат, изсъхне ли почват да се чуват.

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 14 яну 2020 09:43

Нормално, мокрят се, влиза вода и спират да скърцат. Още преди години това с мокренето се ползваше като метод за проверка на селеновите втулки на Жигулитата/Ладите, тоест клатиш и мокриш едно по едно. И когато спре да скърца разбираш от къде идва скърцането.

Rosen

Мнение от Rosen » 14 яну 2020 23:53

Ще я видим напролет. Защото се появи и някакво тропане, което не е баш като да е от стабилизиращата щанга...
Вчера забелязах следната как да кажа, закономерност.
Ако ми спадне гума, ама спадне малко, да кажем около 2 атмосфери. Като я напомпан и грешката за контрол на налягането си се замозачиства.
Ако падне налягането под 2 атмосфери, е необходимо да се изчиства индикацията от борд компютъра.
В това има резон. Защото ако е паднало толкова много налягането, то почти сигурно е необходимо да се ходи до гумаджия.
Яд ме е, че руснаците не са изкарали налягането на всеки датчик поотделно, а са ги оставили на обща сигнализация и човек понякога се чуди коя точно гума му е спаднала. Невинаги може да се прежени визуално.

xm_net

Мнение от xm_net » 15 яну 2020 21:25

Rosen написа:
14 яну 2020 23:53
Ако падне налягането под 2 атмосфери, е необходимо да се изчиства индикацията от борд компютъра.
Колега, това какво ще рече?

Rosen

Мнение от Rosen » 16 яну 2020 00:47

Ще рече, че трябва да влизаш в бордкомпютъра и да изчистваш датчиците, точно както си зачистваш пробега след като заредиш с гориво.

xm_net

Мнение от xm_net » 16 яну 2020 10:06

Интересно, случвало ми се е няколко пъти да ми светне лампата за ниско налягане в гумите и никога не съм чистил, каквото и да било - помпя гумите на работещ двигател и след малко лампата си гасне сама. Според моите наблюдения датчиците "палят" лампата на таблото само ако налягането е под 2 атм., което не мога да го твърдя със сигурност, защото търсих данни и не намерих такива относно прага на сработване, но при всичките случаи при които ми е светвала лампа, налягането е било от порядъка на 1,8-1,9 атм. (мерено по манометрите на съответната бензиностанция).
Да си допълня поста, понеже някой ще попита защо го правя така, ами защото така си пише в инструкцията: "Накачку шины следует производить при включенном зажигании рекомендованным давлением, после чего сигнализатор должен выключиться". Пробвал съм и при неработещ двигател - тогава след запалване лампата си свети и изгасва след като колата е вече в движение. Странно ми е това с изчистването в бордкомпютъра, понеже пак според инструкцията на автомобила: "Установка эталонного значения системы контроля давления в шинах следует проводить: при изменении эталонного давления в шинах, после перестановки колес, после замены колеса". Спадането на налягането в гумите не е нито едно от трите и според мен не се налага да се въвежда нова еталонна стойност в борда - тя си е зададена фабрично.

Отговори