Lada Vesta SW Cross - Rosen

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Мнение от Rosen » 25 яну 2020 09:51

Още нещо интересно, за което не бях писал досега.
Често пътувам до София и обратно. В отсечката между Ботевград и Мездра, километрите, които мога да измина с наличното гориво се повишават в диапазона 700-850. След като мина Мездра и приближа Враца, показанията се нормализират. В другата посока не съм гледал дали се получава така, но е много възможно.
На какво може да се дължи това?

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 26 яну 2020 12:17

Ако е леко надолнище примерно и поддържаш същата скорост с по-малко натиснат педал (двигателя работи при по-ниско натоварване), има нужда от по-малко мощност, впръсква се по-малко количество гориво и компютъра смята, че ще имаш за повече километри. Компютъра смята на базата много фактори - основно количество бензин в резервоара и моментен разход, който се изменя постоянно.

Rosen

Мнение от Rosen » 29 яну 2020 00:48

Не е това. Натискам газта дори повече, защото трябва да изкачвам баирите.

Потребителски аватар
viksanlg
Регистриран: 26 октомври 2010
Автомобил: Лада Калина
Контакти:

Мнение от viksanlg » 31 яну 2020 21:44

Но след това имаш спускане ....На твое място бих послушал колегата по горе!Според натиснатия педал, компютъра постоянно преизчислява какъв е моментния разход и на базата на моментния разход и наличното гориво ти показва колко можеш да изминеш...

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 02 фев 2020 11:37

Аз лично на такива неща не вярвам. Имал съм случай да се изненадам неприятно. Както показва 50 км, започнах да се изкачвам по стръмно нагорнище и ми показа 10 - 20 км. Дали заради натоварването на двигателя, дали заради накланянето на колата и преместването на горивото в задния край на резервоара, не знам.

При всички нови коли резервоара е хоризонтален и има такива ефекти. Това е хубавото на старите Лади с вертикален резервоар, 1 литър да има на дъното, и него ще изсмуче.

Потребителски аватар
viksanlg
Контакти:

Мнение от viksanlg » 03 фев 2020 07:50

В какво вярваш ти си е лично твое право!Аз се опитвам да ти обясня принципа.А той е ,че на изкачване колата има нужда от подаване на по-вече газ и следователно по-голяма консумация на гориво.Компютъра ти преизчислява разхода и следователно можеш да минеш по-гошямо разстояние.Можеш да си направиш даже експеримент и когато се спускаш по достатъчно дълъг наклон с не много гориво в резервоара,то компа ти преизчислява даже и разликата ако се спускаш на скорост или си на свободна само със спирачка...

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 03 фев 2020 11:51

Първо - обърка ме с колегата който пита, второ не ме разбта правилно. Исках да кажа да не се предоверявате на компютри и други системи изчисляващи оставащите километри, иманно заради начина по който работят.

Rosen

Мнение от Rosen » 03 фев 2020 17:00

Както казах, не е от това дали подавам по-малко или повече газ.
На какво се дължи тогава, при положение, че катеря баира към Мездра и подавам повече газ,
а ми вади 750-850 километра пробег?
Ей това ако го обясниш, ще спечелиш нобелов медал за физика.

Потребителски аватар
viksanlg
Контакти:

Мнение от viksanlg » 05 фев 2020 08:07

Ти ли ще ми го връчиш ...

Потребителски аватар
Марто
Регистриран: 31 март 2008
Контакти:

Мнение от Марто » 07 фев 2020 08:49

Дължи се на това, че при изкачване дачика ти в резервоара отчита повече гориво (явно му е такава позицията). Повече гориво - по ниска средна скорост и алгоритъма решава след определено време, че ще имаш повече пробег. Забележи при продължително спускане, какво ти показва нивото на горивото. Би трябвало да спадне по тази логика. п.п. това изисква продължително поддържане на средния наклон, не става веднага.
Алгоритмите за това са доста комплексни и реално често има случаи на неточности.
Nobody gonna take my car, I'm gonna race it to the ground, Nobody gonna beat my car, It's gonna break the speed of sound, Oooh it's a killing machine, It's got everything, Like a driving power big fat tyres, and everything

Отговори

Върни се в “Моят автомобил”