Lada Vesta SW Cross - Rosen

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
sataN
Регистриран: 05 април 2009

Мнение от sataN » 27 ное 2018 00:21

А резервната гума е 185/65/15 и тя не препоръчана от производителя, ама на ей има я.

xm_net
Регистриран: 19 декември 2009
Автомобил: Лада Веста

Мнение от xm_net » 27 ное 2018 09:17

Резервната гума колега, затова е резервна - за да се ползва в аварийна ситуация, а не да караш постоянно с такъв размер! Аз не искам да влизам в хипотезата на колегата, като как ще се доказва с какъв размер гуми е карал и т. н., защото едва ли ще му се наложи. Идеята ми е друга, а именно, че производителят е препоръчал определен размер на джанти и гуми и щом е препоръчан този размер, то сигурно си има причина за това - коректна работа на ABS, коректна работа на борд-компютър, коректна работа на управлението, на спирачната система и т. н. Разбира се, всеки си решава сам и аз съм далече от мисълта да давам наклон на когото и да било с какви джанти и гуми да кара, просто споделям, че не е оправдано да отидеш за обучаване на датчици и да очакваш да чуеш: "Не, няма да ти ги обучим, защото те са на джанти с различен размер от предписания"!

MilenG
Регистриран: 06 ноември 2018

Мнение от MilenG » 27 ное 2018 09:39

Наистина това не ми хрумна за връщането на оригиналните джанти :), но въпроса ми беше по-скоро теоритичен - до каква степен са склонни да признаят гаранцията при някакви "импровизации" от страна на водача и дали няма да търсят под вола теле само и само да не го направят.
А за 15-ките - определно за зимни са идеалния избор - и от към цена и от към височина на гумата.

Rosen
Регистриран: 13 януари 2009

Мнение от Rosen » 27 ное 2018 16:21

Още лятото в НАР ми казаха, че е важен целият диаметър на гума+джанта. 205/50/17 е с много малка разлика в общия диаметър спрямо 195/65/15. Драма тук няма. А моментният разход се "шашавеше", не защото са различни джантите, а защото нямаше "обучени" датчици.
Всичко друго си работи без проблеми.
За резервната гума не съм съгласен, защото точно в Русия може да няма сервиз на доста дълго разстояние и човек би бил принуден да кара с нея. Ааа забравих в Русия нямат изискване за датчици за налягане, но това не променя факта, че размерът не е "препоръчителен".
Производителят изобщо не мисли за размера на гумите, а "пляска" каквото му падне. Не стига, че колите ни са "екзотични", ами дай и "екзотичен" размер гуми да им слагаме...

Вносителите нека не забравят, че клиентът винаги е прав.

xm_net

Мнение от xm_net » 27 ное 2018 21:00

Колега, нали не мислиш сериозно, че моментният ти разход по борд-компютър се влияе от това, дали имаш или не обучени датчици! Пък и сам си се сетил, че в Русия нямат изискване за задължителна система за следене на налягането в гумите, което не означава, че на всички автомобили от марката произведени в Русия, моментният разход се "шашави"... ;). Разликата между размер 205/50/17 и 195/65/15 е точно 2 (два) мм., което е пренебрежимо малко, така че спокойно можеш да си караш с този размер ако ти харесва.

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Frysco » 28 ное 2018 11:20

Би могло да се влияе, тъй като разхода е зависим от налягането в гумите. При по-меки гуми, разхода се повишава и обратното.

xm_net

Мнение от xm_net » 28 ное 2018 12:36

Колега, съгласен съм, че е така, само че доколкото аз разбирам става дума за некоректно отчитане на моментния разход в резултат на това, че датчиците не са обучени, което не е сериозно!

Rosen

Мнение от Rosen » 29 ное 2018 12:27

Знам какво съм видял и какво се е променило след като монтирах зимните гуми без да са обучени датчиците.
Скокообразно изменение на показанията, нетипично за какъвто и да е автомобил, което след обучението на датчиците не се получава.

Нека споделя и още нещо. Май ще се окаже, че при отрицателни температури не може да се изключи системата за стабилност от копчето.
Това донякъде е проблем, защото при буксуване понякога е хубаво системата да се изключи за да не отнема от подаваната газ, и да може с превъртане на гумите да се измъкне автомобилът от сняг, кал и т.н.

Потребителски аватар
Frysco
Зам. председател на ЛКБ
Регистриран: 18 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2106
Контакти:

Мнение от Frysco » 29 ное 2018 14:42

Софтуерна недомислица. При положение, че си има датчици за скорост, не би трябвало да е проблем, да може да се изключи на място, пък при достигане на определена скорост, да се включва само.

Rosen

Мнение от Rosen » 29 ное 2018 14:47

И това не е само при мен така. Един колега ми го каза снощи, че просто не може да го изключи. Аз пробвах днес, и се оказа, че и при мен не може. Единствената логика е от отрицателните температури да има блокировка. Нека и други кажат дали е така?

Отговори