ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Описание на автомобилите на потребителите - снимки, данни и история
Потребителски аватар
A.Dianow
Регистриран: 09 май 2010

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от A.Dianow » 31 юли 2019 09:09

Евгени закупих ги от https://www.adventurecarbg.com и съм много доволен. И вършат определоно добра работа :)

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от LADA-2107 » 06 юли 2021 11:52

Колата вече е при нас. :cheers:

Потребителски аватар
tojaga
Регистриран: 23 февруари 2008
Автомобил: ВАЗ 21083

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от tojaga » 09 юли 2021 08:59

Драсни някой друг ред относно колата!

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от LADA-2107 » 14 юли 2021 11:24

Какво да кажа....

Купихме колата заради бъдещата ми жена, тъй като отказа да и бъде купена Корса, Фиеста, Пунто или друга нормална (икономична) кола (с климатик) за града, защото на нея точно това и трябваше. Ако знаех, че ще се стигне до там да купувам Самара, нямаше да продам моята, но....

Колегата преди мен е свършил най-тежката работа - оправил е каквото е имало за оправяне по купето, боядисал е колата. Монтирал е окачване и спирачки, разпънки отпред и отзад, като цяло колата е много стегната. Може би по-нататък ще монтирам дебела стабилизираща щанга от Калина и дискови спирачки отзад, но не е сигурно. До колкото разбрах съединителя е нов, но отделяше много горе и се наложи да го регулирам. Скоростния лост е модифициран за по-къс ход, но карето при скоростната кутия е разлуфтено. Имам идея как да го модифицирам (правено е на старата Самара и работи).

Има някакви "модерни" пластмасови дръжки на вратите отвън, които ако зависеше от мен биха излетели веднага и бих монтирал оригиналните метални, но колата е на жената, тя си ги харесва. (По-добре за мен, няма да се занимавам!!!). Обаче колата не се заключва (има ключалка само на шофьорската врата). Уж трябвало да се смаже, ама според мен този ключ изобщо не е за тази ключалка. Реших да не се занимавам с глупости - монтирах централно заключване. За по-нататък предвиждам и ел. стъкла, ама да видим ще стигнем ли до там.

За разлика от колегата който е мислил да ползва колата за спортно каране, както казах на нас ни трябва за всекидневно ползване. По колата липсваха голяма част от пластмасите и корите, които се заех да намеря и възстановя по местата им. Добре, че съм имал 3-4 Самари, та е останало това - онова... Веднага след закупуването на автомобила се заех с отстраняването на излишния "спорт". Демонтирах и продадох (почти веднага) коритата. Монтирах нормални седалки от Опел, които жената си избра и изпра преди монтажа. Бях се засилил да демонтирам и "дълбокия" волан, ама не можело. Калобраните заминаха и те. На шега ги пуснах за продаване (смяха ми се приятели и познати), но се намери човек който ги купи). Смених амортисьорите на багажника, защото не ставаха. Монтирах някакви, каквито имах, ама и те ще заминат скоро. Вратите искат центроване, защото стоят няколко милиметра по-надолу и като мия колата влиза вода. Изхвърлих един куп жици, стари аларми, релета, автоматично включване на фаровете, копчета тип "пилот изтребител" и други ненужни (според) мен неща.

Планувам да сменя арматурното табло (имам здраво не напукано, да монтирам уред VDO от 110- ка, да ревизирам/ремонтирам/модифицирам парното, че жената е много зиморничева, а аз за сметка на това обичам да карам по тениска зимата. Също мисля да поставя някаква изолация на пода или още 1-2 мокета с които разполагам, да послужат като изолация.

Потребителски аватар
curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 21104

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от curse_m » 14 юли 2021 14:12

Ми честита поредна! :mrgreen:
Дръжките и ключалките на вратите като им залипсва смазка почват да заяждат и да работят трудно или изобщо. Обикновено някой по якичък в опита си да ги накара да сработят направо чупят механизма. Оригиналните дръжки се регулират така че именно в такава ситуация да не може да се стисне палчето прекалено че да се счупи вътре.
За не спорт каране може би ползването на чисто оригинални маслени амортисьори е добър вариант за комфорт. Обаче ако са газовите, дори оригинални СААЗ газови нещата отиват към осезаемо друсане. Задни дискови спирачки не ти трябва принципно за не спорт, тези ако всичко им е изправно и накладките дори с оригинални Лада си спира съвсем прилично.(Може да спре барабана на ГТП) Отпред смисъла е вече да имаш по рошави дискове вентилирани 14" от 2110. Примерно Лада Спорт вариант в червените кутии. И това става дори за агресивно "планинско" каране с много завой без дори да се замисли, лично тествано. :D
DSC07314.JPG
Lada Vesta SW Cross, Lada Kalina 2 универсал, Lada 21104

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от LADA-2107 » 15 юли 2021 15:57

Благодаря!!!

Твърдото окачване на жената и харесва. Затова остава. За мен е по-добре, няма да правя нищо.

Спирачките са 2112 или както се водят. Вентилирани, от 16 клапанова Лада, големия диск, джанта 13-ка не влиза. Спира добре наистина. Просто старата Самара която беше с 4 диска имаше много къс ход на педала и той беше по-чувствителен.

Вратите се отварят лесно, но ключа не може да се завърти. Проблема е решен за сега с централното заключване. Не мисля да се занимавам повече с това.

Мисля да започна с по-належащите неща.

Потребителски аватар
tojaga
Регистриран: 23 февруари 2008
Автомобил: ВАЗ 21083

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от tojaga » 16 юли 2021 14:25

Саше, карето при скоростите го сменяш с такова от Калина.

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от LADA-2107 » 18 юли 2021 08:57

Имам такова каре, но защо не го ползвах на старата Самара не помня. Сигурно за да го запазя за бъдещи коли като тази или да видя дали ще стане ако го направя по моя начин.

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от LADA-2107 » 08 окт 2021 11:17

Скоростния лост и привода към него вече са ремонтирани и подобрени. Съвсем друго усещане като караш.

Арматурното табло с пукнатините замина. Използвах момента да направя ревизия и подобрения на парното. Централните въздуховоди над барчето са затапени. Изхода за въздуховода към задните пътници също е затапен. Целта ми беше да има силна струя въздух към предното стъкло и към краката на водача/пътника до него. Регулирах и клапите колкото можах, уплътних ги. (Почти) постигнах поставената цел. Едното жило вече се разкачи от някъде (Какво да кажа - Лада, не може всичко да е наред!!!).

Намерих инсталация под таблото и я модифицирах да уред от ВАЗ 2110. Имам и уреда както съм писал по-горе. Поръчал съм датчик за скорост от 2110. Остава всичко да се монтира и напасне. Обаче не ми харесва, че ще отпадне Волтметъра и някак ще се опитам да вградя такъв в барчето заедно с уред за налягане на маслото. Предвидил съм и монтаж на бутони/копчета/ключове от Фиат Ритмо на барчето (на мястото на оригиналните). Макар да имам нови или перфектни оригинални, фиатовите изглеждат доста по-добре и освен това когато даден консуматор е включен осветлението на съответния бутон променя цвета си.

Поръчах дебела стабилизираща щанга от Лада Калина с прилежащите тампони и скоби.

Смених (за втори път) амортисьорите на капака на багажника. (Жената сама си ги купи.) Накарах я да купи по-дълги, тъй като пантите на капака позволяват по-голямо отваряне. Обаче тя купила 350 Нютона. Сега е голяма веселба със затварянето на капака. За сметка на това мога да го направя да се отваря автоматично (с копче). По дължина отговарят амортисьори от Ауди А3 (първите) и Голф 3 също.

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

ВАЗ 21083 - A.Diqnow

Мнение от LADA-2107 » 14 окт 2021 15:34

Издънка! Стабилизиращата щанга трябваше да е от Приора, не от Калина, ама се обърках. Добре, че кума има Калина, та размених щангата за една емблема 2101 Жигули ЧЕРВЕНА!!! По-нататък ще поръчам от Приора или ако няма от Гранта.

Купих датчик за скорост и монтирах преправената инсталация и уред от 2110. Оказа се на 412 000 км, половината лампи изгорели... Цял ден си играх с това нещо, ама го направих. И за сега работи. Остана да измисля някаква "козирка" над уреда, оригиналната не пасва и сега стои голо.

Бутоните от Фиат които мислех да монтирам на барчето (на мястото на оригиналните) ми изглеждат доста слаби, да не казвам калпави. Разглобих един Ладов и един Фиатов бутон. Ладовия - два пъти по-масивен. Отказах се от Фиатските и реших да подобря оригиналните като добавя лампи вътре в тях и зелен филтър за да светят зелено, а не с цвета на лампата. Всичко се получи добре. Добавих и един допълнителен бутон за предни светлини за мъгла, ако реша да монтирам (или дневни светлини, примерно). На този същия осветлението отказа в последствие (нищо, сега не се ползва, за какво му е да свети)...

Имаме нов проблем! Последната седмица не е спряло да вали. Колата започна да се пълни с вода отпред отдясно. Капе някъде под жабката, към колонката на вратата. Казаха ми уплътнение на стъклото, но аз силно се съмнявам. Ей, само това не бях имал - Лада която се пълни с вода. Събота мисля да свалям таблото и да ходим на автомивка да я пръскаме. Да видим от къде ще избие. Луда работа. За един месец втори път свалям табло.

Отговори

Върни се в “Моят автомобил”