Ремонт на ключалката на багажника.

Поправки, възстановяне и изграждане на детайли и части.
Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 02 ное 2016 12:32

И така тези дни ми се наложи да ремонтирам ключалката на багажника на ЖИГУЛИТО и реших да направя малко снимки, които може и да са от полза на някого.

Целта на ремонта беше смяна на патрона. На времето комплекта ключалки за ЖЖИГУЛИ се е състоял от два патрона за вратите + цялата ключалка на багажника. Аз обаче разполагах с добре изглеждаща ключалка за която нямам ключ и с патрон без ключалка за който инам ключ. Реших да се позанимавам да видя дали ще успея да ги съчетая. И ето, че стана.

- Ключалката като се огледа внимателно отстрани се забелязва отвор в който е набит щифт. За съжаление този щифт няма как да се избие. Затова реших да го разпробия - получи се.

- Патрона излиза с избутване. От задната страна (противоположната страна на отвора за ключа) има пластмасов елемент който влиза в бравата и избутва езичето което закопчава капака. Този пластмасов детайл е закрепен към патрона с щифт, който трябва да се избие. Както ще видите на снимките, има два вида пластмасови елементи: дълъг - за 2105/2107 и къс - за 2101/21011/21013.

- Новия патрон беше от 2105, затова избих щифта, демонтирах дългата пластмаса, монторах къса и отново набих щифта.

- На ключалката, в отвора който разпробих в началото нарязах резба. Смазах патрона и го поставих в ключалката. В отвора с резбата завих болтче на което капнах лепило за резби. Изчаках известно време и отрязах главичката на болтчето.

- Предстои монтаж и проба на ключалката.
Прикачени файлове
IMG_20161023_172427.jpg
IMG_20161023_172442.jpg
IMG_20161023_172458.jpg
IMG_20161023_172637.jpg

Потребителски аватар
m_g
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 12 март 2008
Автомобил: ВАЗ 2101

Мнение от m_g » 04 ное 2016 11:38

Целият комплект за 2101 от 2 ключа, два патрона за вратите + цялата ключалка на багажника, струваше общо цифром и словом 8 български лева преди 3 години в склада на фирма Синди 91 - Пловдив. Аз сменях целия комплект, понеже ми беше заминал хрома по самата ключалка на багажника.
Има едно "но". Смяната на патроните на вратите е малко пипкава работа. А ябълките, които се продават като резервна част и се слагат на патрона, и реално задвижват щангата на ключалката, се срещат от много калпава сплав. Съответно се късат и не може да си отключиш.
В тоя ред на мисли не е лоша идея само смяната на корпуса отзад по горепоказания начин и оставяне на стария патрон.

Потребителски аватар
Kiril
Регистриран: 18 октомври 2008

Мнение от Kiril » 22 ное 2016 17:58

Патрона на багажника излиза с внимателно чукване от задната страна,бронзовия чоп е скосен и при натиск патрона го избутва и аз много му се чудех,но колегата Tekyero ми отвори очите.

Отговори