Замръзва изпарителя

Варианти, проблеми, самодиагностика, ремонт и обслужване
konstantin68
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 26 май 2012
Автомобил: ВАЗ 21013

Замръзва изпарителя

Мнение от konstantin68 » 19 юли 2016 17:48

Здравейте,колата-Лада 21013 ми прави за втори път следния номер-при продължително пътуване извън града със скорост около 90 км/ч замръзва изпарителя.Като влязох в града и сама се оправи,днес съм минал около 30 км. градско и нямам проблеми,всичко е наред....Дайте някоя идея от какво може да е,температурата е нормална,водната помпа също.

Потребителски аватар
v_gelinski
Регистриран: 15 септември 2011
Контакти:

Замръзва изпарителя

Мнение от v_gelinski » 19 юли 2016 18:29

Как е вързан изпарителя?
Тогда нажмут водители стартеры И по лесам, по сопкам, по воде....

Потребителски аватар
Viper
Регистриран: 09 август 2012
Автомобил: ВАЗ 2105
Контакти:

Замръзва изпарителя

Мнение от Viper » 19 юли 2016 19:18

Пробвал ли си да караш с антифриз ?
Газ до ламарината.... и т'ва е!

Потребителски аватар
Живков
Регистриран: 12 април 2008

Замръзва изпарителя

Мнение от Живков » 19 юли 2016 20:44

Ако е свързан към подгряването на всм. колектор, запушена е тръбичката. Тази в колектора. Защо не и онази, която се намира на металната тръба, към водната помпа. Щом системата е обезвъздушена, а дали е така, не знам - някъде нещо намалява дебита на гореща течност през изпарителя. Когато консумацията на гориво нарасне, отоплението му не смогва да го стопли достатъчно и започва да заскрежава. Антифриза няма да прехане причината, дори да спре замръзването. Когато се употреби антифриз в двигател, който 10-20 години е каран само с вода - всичко се задръства, че и радиатора се запушва, а накрая може да протече. Когато пък се употребява антифриз през годините, целогодишно, накрая нищо не се запушва, нищо не прогнива и течността в системата седи чиста с години.

konstantin68

Замръзва изпарителя

Мнение от konstantin68 » 20 юли 2016 10:09

Изпарителя е вързан точно на подгряването на всм.колектор,колата е с антифриз.Колата като я купех беше с вода,прочистих системата с оцет и я напълних с антифриз.Мисля че охладителната система е обезвърздушена

Потребителски аватар
Живков
Регистриран: 12 април 2008

Замръзва изпарителя

Мнение от Живков » 21 юли 2016 13:47

Добре. Провери дали не са запушени тръбичките, които споменах. С по-тънка отверчица, бръкни в отворите и ги провери. Ако са позадръстени ги отпуши. И да видим, какво е станало.

Mitko_21061
Регистриран: 14 октомври 2015
Автомобил: ВАЗ 21061

Замръзва изпарителя

Мнение от Mitko_21061 » 22 юли 2016 13:23

При мен беше същият проблем като почнах да карам колата. Проверих всяка скобичка, всяко сантиметърче, всичко, което може да прецаква нещата (оказа се полезно накрая, защото премахнах доста проблемчета) и пак си замръзваше :D . Кой да знае обаче, че е добре тоя изпарител да му се прави профилактика отвреме навреме и като отидох при газаджията и ме погледна и вика: Ти на газ ли дойде до тука? С отвертка едвам разби мизериите по пътя на охл. течност (преди май се караше основно с вода). Почистване, нови мембрани, пълна профилактика и вече над 30 хил.км никакви проблеми.

Колеги, тази профилактика на определен пробег или срок е добре да се прави? Колата се кара само с антифриз вода 1:1.

Потребителски аватар
KingoftheROAD
Регистриран: 27 септември 2014
Автомобил: ВАЗ 2107
Контакти:

Замръзва изпарителя

Мнение от KingoftheROAD » 22 юли 2016 13:31

konstantin68 написа: ...Изпарителя е вързан точно на подгряването на всм.колектор,колата е с антифриз...
Аз смених щуцера от изхода на всмукателния колектор с по-дебел - външно 16/вътр10.5-11мм. Направил съм фаски отвътре и отвън, на щуцера, така че да не задържа нищо, и да не пречи на преминаването на водата/ахтифриза. И вързах изпарителя направо с дебелия маркуч, без преходници.Щуцерите и на самия изпарител са на 16мм. външно. По-бързо загрява, и взлиза в режим.

konstantin68

Замръзва изпарителя

Мнение от konstantin68 » 26 авг 2016 12:33

Готово,имаше боклуче на входа на маркуча за изпарителя.Много благодарности......

Потребителски аватар
KingoftheROAD
Регистриран: 27 септември 2014
Автомобил: ВАЗ 2107
Контакти:

Замръзва изпарителя

Мнение от KingoftheROAD » 26 авг 2016 23:32

Да, 6мм. щуцер вътрешно е 4мм. Аз с една отверта го бях разширил до 5мм., но и това не помага. Беше се запушил от парченце силикон за водни съединения от водната помпа. След това проблема се реши ходене до стругар, и нов щуцер направо под 16мм. маркуч, и вътрешно около 11,5-12мм. След това нема проблема с лепа Брена ;)

Отговори