Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Всесезонните гуми - разумен избор на Юг?

Впечатления и препоръки, ценни съвети,
Потребителски аватар
taralion
Регистриран: 17 април 2008

Re: Всесезонните гуми - разумен избор на Юг?

Мнение от taralion » 20 окт 2008 21:38

Вече 19 год. съм шофьор и чак миналата година си купих зимни гуми. То не някакви маркови, а "Тигър". Не съм вярвал, че Ладата можела да върви и през зимата. Изцяло съм за зимните гуми и то за новите. След втората година каучука се втърдява и гумата става за втора употреба. Не са луди на запад, че ги изхвърлят, а ние им се радваме на грайфера.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 19 дек 2008 11:29

В Царево все по-малко хора мислят за зимни гуми.

Допълнение за климатичните особености 2008 година
Царево, 19.декември,
12С ясно, слънчево и топло.

Царево, 20.януари,
14С ясно, слънчево

В.Търново, 20 декември.
19С, ясно, слънчево

Кога ще има сняг? Лед? Мраз? Дали е удачно за няколко дни лошо време да се дават луди пари за два сета гуми-летни и зимни? Че и джанти? Все повече хора се замислят за това! Със съседите когато говорим на тази тема ме питат ; Ти луд ли си? Всеки си е башка луд, всеки решава дали парите или живота на хората са важни. Поне като взема всесезонни гуми, да внимава какво взема!

Допълнение за климатичните особености:
01.януари. 2010
В ранния следобед бяха измерени в:
Велико Търново - 22С,
Ахтопол -22С,
Бургас - 21С,
Враца - 19С,
Варна - 19С,
София - 17С.
Последна промяна от kiril_bulgaria на 14 дек 2012 19:02, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
genov1
Регистриран: 28 ноември 2011

Мнение от genov1 » 13 дек 2012 10:08

Аз пък съм доволен от Дебицата. Ладата е с 4 такива всесезонни и се държи учудващо добре в снега. Купувани са чисто нови 2007 и още им е мек каучука. Иначе на пасата жуля само с втора ръка гуми, просто не ми се рискува да вземам чисто нови от БГ като знам че са правени или в Туция, или в Сърбия, или в Китай или в Румъния. На моите Gislaved пише Madе in Sweden, на тези които ги продават в БГ пише Made in Romania. Еми няма да си купя такива ..

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 09 фев 2013 18:32

И тъй, като темата е за всесезонни гуми, ще сложа отговора на колегата stefan4o, който си е направил труда да систематизира информация:

"Тъй като отворихте дума за всесезонните нека ви покажа един тест, който ако някой иска може и да коментира защо е така:
http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821" onclick="window.open(this.href);return false;

Вижте къде се намира модела на Goodyear Vector 4Seasons. Според немците, тая гума е по-добра за зимата от :

Firestone Winterhawk 2 EVO
Vredestein Snowtrac 3
Maloya Davos
Kumho I`ZEN KW 23
Yokohama W.drive V903
Vredestein Quatrac 3
Star Performer Winter 3

Доста интересен факт, не мислите ли? Май действително ще се окаже, че всесезонките Hankook Optimo 4S, които взех за задни нищо чудно да се окажат по-добри от Дебица, Ласса, Америка и куп още други нисък и среден клас зимни гуми. "

Но пък като се загледам в теста на АДАЦ виждам, че Goodyear Vector 4Seasons са по-добъри на лед от зимните гуми:
Yokohama W.drive V903,
Kumho I`ZEN KW 23,
Maloya Davos,
Kleber Krisalp HP2,
Dunlop SP Winter Sport 3D M,
OESA-Tecar Super Grip 7.

Според мен на лед основно значение има самият каучук и твърдостта му, там шарката ми се струва, че ролята й клони към 0

Показаното мнение е на колегата stefan4o.

Lada2101
Регистриран: 29 юли 2009

Мнение от Lada2101 » 22 окт 2013 21:02

А да попитам всички говорите за зимата, че не са много добри всесезонните гуми, но за лятото никой не казва.Намерил съм си 2 такива дот 2010 или 2011 за 100 лв със хубав грайфер и ми трябват за лятото.Марката не съм я гледал, но са 205/55/16 заслужава ли си да купувам всесезонни гуми,който ще ги ползвам само лятото.Зимни гуми си имам,но летните ми вече не са никак добри.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 23 окт 2013 11:45

Пред мене е AutoBild от 17.окт.2013.
Тема: Коя гума е най-добрата за цялата година? 195/65R16

На какви особености трябва да отговаря всесезонната гума?
Пролет: При силен дъжд са възможни високи резерви от сигурност при аквапланг.
Лято: Гумите не бива да губят възможностите си при температура до 45С
Есен: Мокрите от дъжда настилки и хлъзгавата шума изискват високо сцепление
Зима: На сняг и лед помагат само меките каучукови смеси и ламелите на протектора.

Тестовани са следните гуми:
Препоръчителни:
Goodyear Vector 4Season 95H цена около 190лв
Falken Euro AllSeason AS200 91H цена около 140лв
Добри:
Uniroyal AllSeasonExpert 91H цена около 150лв
Bridgestone A001 Wheater Control 91H цена около 150лв
Vredestein Quatrac 3 91H цена около 160лв
Matador Adhessa Evo MP 61 91H цена около 140лв
Hankook Optimo 4SH730 91H цена около 150лв
Задоволителни:
Kleber Quadraxer 91H цена около 150лв
Незадоволителни:
Nexen N Priz 4S 91H цена около 120лв

ИЗВОД:
Всесезонните гуми са много добри, но нито една не заслужава в сезона оценка „отличен“!
Като качества всесезонните гуми са насочени към зимните условия.
На мокра и суха настилка те не могат да достигнат нивото на летните гуми – но обикновенно са по-добри от зимните.Това важи и за победителите в теста Goodyear и Falken. Те предлагат най-добри и най-балансирани възможности при всякакви метеорологични условия – и не жертават сигурноста на пътя. Но това не е достатъчно за оценка „отличен“.
Тези гуми са бюджетен избор за южна България, за собственици на автомобили, които спазват ограниченията на скороста, не харесват високите скорости и управляват автомобила разумно!

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 23 окт 2013 13:08

Принципно стават всесезонните за лятото, но твърдо не стават за зимата. За зимата са използваеми само в градски условия където се чисти добре и няма много стръмни наклони. :cheers: Правил съм го този експеримент, и това беше единствения път дето се прибирах с вериги до вкъщи. (hiro)
Все пак евтини гуми които стават за каране над китайските може да се ползват руските гуми, например Кама, внасят ги у нас. :)

Потребителски аватар
v_gelinski
Регистриран: 15 септември 2011
Контакти:

Мнение от v_gelinski » 23 окт 2013 13:32

До колкото знам всесезонните гуми (руските) са с "летен" каучук, но всесезнонна шарка, т.е. някаква шарка която са счели че има оптимални показатели при различни условия. Така че според мен за лятото са добър избор, стига да не са твърде стари. (имам предвид че оригиналните руски на класиките вече са на по 20+ години и от такава гледна точка не ги намирам за читави. Иначе някога са били)
Тогда нажмут водители стартеры И по лесам, по сопкам, по воде....

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 23 окт 2013 13:41

Руските гуми от "едно време" вече никой май не ги и произвежда отдавна, сегашните дори някои са с показатели над западни марки дори. ;) Понякога се удивлявам направо как е спряло времето в тоя форум. (hiro)
Ето едни примерни летни прилични:
http://td-kama.com/ru/tyre_catalog/1475/" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
А ето и тест за същата, предвид и с какви гуми е сравнявана: http://www.zr.ru/content/articles/13182 ... tnih_shin/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Всесезонните гуми - разумен избор на Юг?

Мнение от kiril_bulgaria » 02 окт 2015 19:24

Kolegi, прочетете написаното. Мога да считам, че това е следващият хит за гуми за обикновенният автомобил, който се използва на юг.

През май 2015 г. Michelin ще пусне на европейския
пазар първата лятна гума със зимна сертификация-MICHELIN CrossClimate.
Новата гума MICHELIN CrossClimate представлява съчетание между летни и зимни
технологии за гуми. Технологии, които досега се считаха за несъвместими.
http://diana-ltd.com/MICHELIN_CrossClimate-p418

Отговори