Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Нови гуми - евтини. Какви?

Впечатления и препоръки, ценни съвети,
Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 14 окт 2018 22:02

Колеги,
Съпругата ми има Ford StreetKa.
Годишен пробег около 200-300 - до 500км, като за по-миналата година има 7км :D
Гумите са като нови, но жестоко напукани. За смяна са.

Искам да взема гуми, сравнително евтини, но все пак добри.

Коментираме зимни и летни гуми.
Защото при нас, на Коледа, винаги е около 20С.
При сравнително топло време зимни или летни гуми? за целогодишно използване? Предимства, недостатъци?

Вашето мнение ще бъде водещо при покупката.

Нека темата стане образователна за всеки, който има желание да сложи евтини гуми.

Джантите са 14"

Гуми за Фордчето.jpg
P6090026.JPG

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 14 окт 2018 22:12

Защо нови? Ами новото си е ново.
Цената включва и безплатен монтаж.
А ако ги взема втора употреба, маркови, има ЕКОНТ, след това монтаж и излиза повече от нова гума. Пък и щом са изхвърлили гумата, значи вече не е стока за хвалене.

Някакви ориентировачни цени, от интернет: Като гледам, 13" са с 5-8лв надолу от 14" при показаните гуми
72лв - Nokian WR D3 155/65 R14 75T.
70лв - FULDA 155/65R14 75T KRI MONTERO 3 MS
70лв - SEMPERIT 155/65R14 75T Master-Grip 2
66лв - GENERAL TIRE 155/65R14 75T ALTIMAX WINTER 3
63лв - DEBICA 155/65R14 75T FRIGO 2 MS
65лв - BARUM 155/65R14 75T POLARIS 5
58лв - BARUM 155/65R14 75T POLARIS 3

Но няколко лева нагоре-надолу няма да ме сбъркат, все пак ще заложим на качество.

Най-успешната покупка цена-качество. Затова и Вие сте консултанти, от опита, който имате.

Потребителски аватар
LADA-2107
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 15 окт 2018 08:39

Може би много хора ще ме оплюват след това което ще напиша, но щом нямате ясно изразена и студена зима (за сняг да не говорим) според мен вземете така наречените - всесезонни гуми и карате. Някой ще кажат, че това не е гума нито за лятото, нито за зимта... Аз съм карал с такива гуми, ако не са ти много големи претенциите и очакванията, проблеми няма. При положение, че колата се кара толкова малко според мен не си заслужава покупката на два комплекта гуми и смяната им всяка пролет/есен.

Потребителски аватар
Марто
Регистриран: 31 март 2008
Контакти:

Мнение от Марто » 15 окт 2018 10:39

От изброените гуми най-скъпата е и тази на която бих заложил аз(нокиан). Това са зимни модели, а според това, което казваш сняг колата едва ли ще види? Ако е така няма логика да се купуват точно зимни гуми. Има голяма доза практичност в това, което Сашо казва. Има така наречените весезонни гуми, които са просто междинен модел между зимни и летни. Имат по-ниска работна температура (за да се позлват на по-студено време) и протектор, който само загатва зимна употреба, но си е по-скоро летен. Разбира се всесезонните отстъпват на зимни зимата (сняг) и на летни лятото (горещо), но са решение за кола, която не се ползва много интензивно.
Аз бих заложил и само на летни в твоя случай (ако не се очаква и грам сняг), като се има едно на ум при температури под 5 градуса. Трябва да се кара по-внимателно докато загреят до работна темепратура гумите, което разбираемо става по-бавно при ниски температури.
Nobody gonna take my car, I'm gonna race it to the ground, Nobody gonna beat my car, It's gonna break the speed of sound, Oooh it's a killing machine, It's got everything, Like a driving power big fat tyres, and everything

Mitko_21061
Регистриран: 14 октомври 2015
Автомобил: ВАЗ 21061

Мнение от Mitko_21061 » 15 окт 2018 20:55

Ладата я карам с летни Корморан и съм доста доволен. Задните им е 4ти сезон (1 предни и 3 задни) сега и малко почват да издишат спрямо предните на 3 сезона само отпред. Дълбочина на грайфера имат, но са осезаемо по-твърди. Не виждам сериозни следи от употреба. Дот 15 и 16 са. Реално не са толкова и стари. Километри са навъртяли доста, предимно магистрално, градско и малко черен път. Сега за догодина ще е чуденка дали 2 нови и да карам пак със стари задни или 2 Фулда от един колега и 2 нови отпред и да си свиркам. За Фулда досега не съм чул различно от "Супер са".

Барум 3 имах 2 предни нови. Не ми хареса тая гума и бързо я разкарах. Може би ако я бях сложил отзад щеше да е друго. Имат много дълбок грайфер и са много меки, ама много. За дълбок сняг сигурно ще са брилянтни, но не ми бяха много стабилни за предни. Нокиан 3 мисля е същия филм. Гума за дълбок сняг. Сега карам с 4 Сава Ескимо С3+, еми чук е гумата, няма сняг, няма дъжд. Държи се прекрасно. По Витоша имах добри карания без проблеми. Ако не искаш да плъзнеш, няма. Толкоз. Фриго 2 MS са със същата шарка, вече сместа не знам.

Според мен, ако не е единствен автомобил и има вариант ако не става за летни 1-2-3 дни да не излиза, зимни не ти трябват. Слагаш най-евтината некитайска гума и си перкаш. Лично аз съм доволен от Корморан като бюджетен вариант и не се сещам за момент, в който да съм усетил, че съм направил компромис. Но Ладата не съм я карал и с висок клас гума.

Потребителски аватар
Дрон
Регистриран: 12 март 2009
Автомобил: Volvo 945
Контакти:

Мнение от Дрон » 04 ное 2018 23:46

Провери Кордиант
После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

Потребителски аватар
vesko0o
Регистриран: 22 ноември 2010
Автомобил: 04 05 и 07
Контакти:

Мнение от vesko0o » 05 ное 2018 19:56

Или Росава

Потребителски аватар
Viper
Регистриран: 09 август 2012
Автомобил: ВАЗ 2105
Контакти:

Мнение от Viper » 05 ное 2018 20:20

За мен най-добрата зимна гума цена-качество е Сава Ескимо, с тях определено няма да сбъркаш, шарката е универсална и работи добре в киша и сняг, вода и асфалт.
За летни гуми, аз лично не бих се изсилвал много, може би нещо от рода на Фулда, клейбер, наскоро видях едни италиански "Dayton" и ако трябва да се вярва на етикета качеството е много добро (визирам модела touring 2), имат много "месо" грайфера е плътен а самата гума седи мека, дядо ми искаше нови гуми, та му ги "набутах", много е доволен, та обмислям сега едната си Лада да я обуя с тях.
Газ до ламарината.... и т'ва е!

Потребителски аватар
bgbul
Регистриран: 17 ноември 2014
Автомобил: ВАЗ 21213
Контакти:

Мнение от bgbul » 11 ное 2018 21:04

Успех!

Потребителски аватар
Kromida
Регистриран: 12 април 2008
Контакти:

Мнение от Kromida » 03 дек 2018 17:23

E и Дебиката е много добра, де факто остарели модели на Goodyear.

Отговори