Гуми и джанти за Самара, Лада 110, Калина и Приора

Впечатления и препоръки, ценни съвети,
Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Гуми и джанти за Самара, Лада 110, Калина и Приора

Мнение от kiril_bulgaria » 21 яну 2009 13:31

Част от материалите по този пост съм ги взел от колегата ShoxXx :
Гумата може да измени поведението на колата на пътя.
Каквато и да е колата,Мерцедес или ЗАЗ, то тя контактува с пътя на 4 точки-гумите.

Най-напред размера на гумата. Всяка гума си има размер. Да вземем за пример 195/50/15. Това е изписано в/у гумата и какво значи.
195мм е широка гумата.
50 е височината на гумата, но тя не е в мм, ами е % от 195. Изчислява се 195*50/100=97.5 <- това вече е височината на гумата в мм.
Третата цифра след чертичката, или понякога може да е отделена с R15 е цолажа на гумата, сиреч 15цола или инча. 1инч = 2.54см.

След тези символи най-често има число и след него буква, например 82V. Това са товарният и скоростният индекс на гумата. Товарният индекс (в случая 82) показва чрез цифри какъв е максималният товар, който може да понесе гумата при скорост, която е в границите на скоростния индекс (в случая V). Скоростния индекс е свързан с товарния и показва максималната скорост, до която гумата може да издържи товар, отговарящ на товарния индекс.
Speed%20index_tcm230-4755.jpg
Кога е произведена една гума?
Надписа DOT(символ за съотвествие със Северно Американският Стандарт. Този надпис показва къде е произведена една гума.).Така ще знаеш къде е произведена твойта гума, Виж кодовете тук:

http://www.opelclub-bg.net/forum/index. ... wtopic=266" onclick="window.open(this.href);return false;

И така, в показаната картинка гумата има обозначение FU, което значи:
FU - Michelin Reifenwerke, A.G., Bamberg, Germany

Много хора бъркат DOT с датата на производство на гумата. След DOT има няколко цифри,букви, които са като код за размера на гумата. Те не ни интерисуват. Но след тези цифри най-често има две елипси, разделени със знака Х. Във втората елипса има изписани цифри. Точно това е, което ни трябва.
Пример: Ако цифрите са например 3406, това означава:
-първите две цифри (34) показват седмицата, а
-вторите две цифри (06) показват годината, когато е произведена тази гума - 2006г.
Така, в цитираният случай тази гума е произведена 34 седмица на 2006г.
DOT гуми.JPG

ЗАПОМНЕТЕ: Нови гуми, но стояли дълго в складове и по рафтове губят свойства и се деформират. Когато купувате гума - очите да Ви са на четири. Не се доверявайте на продавачите. Вие давате пари, а те гледат да се отърват от застоялата стока.
Последна промяна от kiril_bulgaria на 12 апр 2013 11:25, променено общо 3 пъти.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Re: Гуми за Лада 110, Калина и Приора

Мнение от kiril_bulgaria » 21 яну 2009 13:49

Какво означават цветовете по една гума? Задавали ли сте си този въпрос?

Цветни точки отвътре на гумата

Значи от вътрешна страна в повечето случай или там, където пасва с джантата, но отвътре на гумата има цветна точка. Точно това е маркировката която Ви трябва. Нашите търговци на дребно купуват гуми от запад по-евтини и не мислят за риска на чуждият (нашият) живот: купуват преоценени гуми и трият маркировката. Но дори и да не го направят, задайте си въпроса Вие знаехте ли за това и това ли щяхте да гледате?

EUROPE / USA standard colors
Червен цвят
Kлас А – O.K.
Клас В – малки козметични дефекти – няма проблем, гумата е с гаранция
Жълт цвят
Клас С – нарушен е състава на каучуковата смес – няма гаранция, бързо износване или дисбаланс ,не отговаря на изискванията за този модел
Зелен цвят
Клас D – вътрешни дефекти – VERY DANGER!!!

Дано съм Ви в помощ. Вие давате парите - отваряйте си очите на четери.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 21 яну 2009 13:52

Какво означават цветните точки, които са отвън на гумата?

Червена - Трябва да съвпада с отметката L на алуминиевият диск при монтажа на гумата.
Бяла - Трябва да бъде на 180 градуса от отметката L на алуминиевият диск при монтажа на гумата. Ако Вашата джанта няма маркировка L, то тогава с вентила на алуминиевата джанта.
Жълта - Трябва да съвпада с вентила и показва най-лекото място на гумата.

Практика на неговото използване е при Dunlop
yellowbalance.jpg
balans1.jpg
Е, още една информация, която ще Ви бъде в полза да не трупате много олово по джантите. :D
Последна промяна от kiril_bulgaria на 12 окт 2009 21:11, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 21 яну 2009 13:59

Какъв да бъде избора на гуми за нашите лястовички?

Всесезонни гуми

Вярно ли е: Че зимните гуми се препоръчват когато температурите паднат под+7С и надолу? Да, вярно е.
Вярно ли е: Че по Южното черноморие и южна България температурите са положителни и има само дъждове? Когато видим слана се радваме като на сняг? Вярно е.
Цитат: „Всесезонните гуми са един компромис, насочен към страни като Южна Англия, Гърция, Италия, Португалия”
Цитат: 90% от всесезонните гуми са пълен боклук, ни рак-ни щука, убийци по пътя.

В Царево все по-малко хора мислят за зимни гуми
Царево, 19.декември, 12С ясно, слънчево и топло.
Царево, 20.януари, 14С ясно, слънчево
В.Търново, 20 декември. 19С, ясно, слънчево
Кога ще има сняг? Лед? Мраз? Дали е удачно за няколко дни лошо време да се дават пари за два сета гуми-летни и зимни? Че и джанти? Все повече хора се замислят за това! Със съседите когато говорим на тази тема ме питат ; Ти луд ли си? Всеки си е башка луд, всеки решава дали парите или живота на хората са важни. Поне като взема всесезонни гуми, да внимава какво взема!

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 21 яну 2009 14:15

Основните всесезонни гуми, за които се дискутира по форумите са:

Good Year Vector 5+ - 169.68 лв (Словения)
Toyo Vario V2 (Япония)
Vredestein Quatrac 2 - 118.45 лв
Matador MP 61 - 107.52 лв
Debica Navigator 2 - 88.20 лв

Какво намерих в теста на всесезонни гуми?;
GoodYear Vector 5
Резюме: Доволно добра всесезонна гума, с относително балансирани характеристики. Рейтинга е снижен заради слабите показатели на мокра настилка и сняг. Отлична износоустойчивост.

Vredestein Quatrac 2
Резюме: Всесезонна гума с небалансирани характеристики – на сух път този модел има най-добрите показатели и в същото време откровено слаби показатели на сняг.Освен това няма добра износоустойчивост.

Hankook H720 Centrum
Резюме: Всесезонна гума с небалансирани характеристики, добра на мокър и сух път, но откровенно слаба на сняг.

Toyo Vario V1
Резюме: Всесезонна гума с небалансирани характеристики. Отлична оценка на сух път, слабичка на мокър и заледен път, много лоша на сняг.

Аз съм използвал всесезонни гуми NOKIAN WR G2 (допълнение: Вече в класациите ги водят за южна зима). Гумите са нова генерация G2, ориентирана към есен-зима-пролет, която сега започва да се произвежда и съм доволен като слон от нея. Основно какво ми е направило впечатление:
-много тихи на асвалт
-меко возят, неравностите не се усещат
-а на лед са страхотни
-по думите на колегите от Пежо-отлична износоустойчивост!

Пътувам от Царево за Бургас през януари 2008, рано сутрин, към 6.30часа, в 7.30 имам служебен ангажимент. Карам както винаги нормално (100-110км/ч). Всичко в границите, никакви проблеми. Спирам след Ропотамо да се изпишкам. О, ужас! Само лед!, никъкъв асвалт. Е, тогава благодарих и на себе си и на Господ, че съм купил тези гуми. Вярно е, че продължих с 60км/ч, защото мартинките ми се бяха разтреперили.

За мен всесезонната NOKIAN WR G2 е ДОБРИЯТ ИЗБОР НА ЮГ. Но отново Ви казвам, имате ли достатъчно пари, купете си два сета гуми - зимни и летни. Особено за София.Ако в Бургас или на юг, може да изкараш зимата с летни гуми, то в София ще си през ден при тенекеджията, ако не сложиш зимни гуми! Недейте правете компромис с безопастноста.
За Царево за зимни гуми NOKIAN WR G2 > това е правилният избор! Тази гума, когато излезе на пазара, повече се водеше като всесезонна в различните сайтове, на следващият сезон сместа ли смениха, какво направиха финландците, но вече попадна в графата зимни гуми.

Съвета от мене-избора е Ваш!

Разгледайте и тази тема:
Заглавие: Всесезонните гуми - разумен избор на Юг?
Всесезонните гуми - разумен избор на Юг?" onclick="window.open(this.href);return false;
Последна промяна от kiril_bulgaria на 10 дек 2012 14:12, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 21 яну 2009 14:17

Зимни гуми

Руснаците ги делят на два класа:
1.Шиповани гуми
2.Нешиповани гуми
- Зимни нешиповани / сцепные свойства на сняг и лед, ориентирани на суровата зима /
- Зимни средноевропейски нешиповани / устойчивост на асфалт, лек сняг, заскрежаване, дъжд, лапавица/

Четох интерестна мисъл, писана при тестоването на зимни гуми от списание За рулъом:
...*При нашата система на оценяване, когато целта е сцеплението с пътя е при лед и сняг, гумите, предназначени за Централна Европа нямат никакви шансове за победа. Затова класацията на ADAC започва от там, където ние свършваме*....

И както казва един колега от Форума *Руснаците наричат път мястото, където смятат да минат*

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 21 яну 2009 14:19

И два хубави сайта, за информация

От Денис
Kалкулатор за гуми.Прегледах го, има достатъчно информация, особено горе, ако отидеш на ПОЛЕЗНО, ще видите.
http://avtogumi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

От мен:
Таблица за съответствие между гуми и джанти
http://www.pokryshkino.ru/useful/help/disks/60.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 21 яну 2009 19:42

Тестове на гуми, от "За Рулем".типоразмер 185/60R14. Ще има да четете и да се чудите кой модел гума да си вземете. Но като цяло, избора на гуми си е религия.
http://koleso.topof.ru/testing_info.php?id=22" onclick="window.open(this.href);return false;

А тук една европейска класация по отзиви на ползватели.
http://www.tirerack.com/tires/surveyres ... p?type=UHP" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 21 яну 2009 20:15

Аз съм се спрял на Нокиан.То при мен вече е религия, след като се убедих в качествата на всесезонната Nokian WR G2. Чрез интернет издирих и официалният вносител за България. Това е сайта им.
http://www.raychev-tyres.com/1-1-125-model.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ако се регистрираш, имаш достъп и до актуалните цени. Знам, че са произведени във Финландия, а не като повечето престижни марки в Китай. Имам преки наблюдения върху Нигерийски Мишелин. Добре, че го произвеждат само за Африка, ама кой знае?

Като за зимни гуми съм избрал Nokian W
Nokian W.jpg
Като летни гуми съм избрал Nokian H
Nokian_Hakka_H.png
Хубаво е да се вземат от склада, а не от кварталните гумаджииници. И гледайте какво купувате. Давате пари, честно заработени, скътавани левче по левче. Пазете се от уловките на търговците, с недоверие се отнасяйте към промоциите. Обикновено са застояла стока.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Re: Гуми за Лада 110, Калина, Приора, Самара

Мнение от kiril_bulgaria » 24 яну 2009 20:17

Гуми и джанти за Лада Приора:

За стандартният размер гуми 185/65 R14 86H
Стандартната джанта е: 5,5J R14 ET35 PCD 4x98 DIA 58,6
Допуска се ЕТ да бъде от 30 до 40

От АвтоВАЗ допускат гуми 185/60 R14 82H
Допускат се и джанти с маркировка: 5-6J R14 ET35 PCD 4X98 DIA 58,6
Допуска се ЕТ да бъде от 30 до 40

Вылет влияет на выпирание или утапливание колеса в колесной арке.
Чем меньше вылет, тем больше выпирает колесо и наоборот.
Нормальный вылет 35мм.
Размер крепления болтов 98 мм. и никакой другой.
Диаметр посадочный на ступицу 58,6 мм.
Но диск может иметь другой посадочный диаметр, тогда применяются проставочные кольца. Их продают вместе с дисками.

Возможно штатные болты нормально подходят, но по каталогу
для штампованных дисков болты 21080-3101040-10.
a для летых дисков нужны болты 21120-3101040-10,

Отговори

Върни се в “Гуми и джанти”