Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Масла в двигател и силовото предаване- Какви?

Смазочни материали, охладителни и спирачни течности.
Потребителски аватар
Marto_G
Drifting Machine
Регистриран: 12 април 2008
Контакти:

Масла в двигател и силовото предаване- Какви?

Мнение от Marto_G » 20 апр 2010 21:53

Пуснах търсачката ,но не намерих точно такава тема.

Наскоро се сдобих с Нива 21214 - октомври 2006та е регистрерана за първи път.
И както се прави с кола купена на старо-сменят й се консумативите.
Колата е на 27000 км ,но се оказа че маслото в двигателя е под минимума.
Мисля да й сипа ново масло и да я засека дали ще го похапва. Лесно мога да видя какво масло препоръчват руснаците,но предпочитам да чуя мнинея за масла от които сте доволни и които са най-полезни за колата така да се каже :) Готов съм да се бръкна някой лев повече,но да знам че карам с правилното масло.

Същото важи и за раздатката,ск.кутия и дифовете. ЕР-90 ли да наливам,или има и нещо по-добро.

Общо взето възнамелявам да сменя всички масла,без това в хидравликата (признавам си - не знам дали там се сменя и ако ДА - как се сменя)

Благодаря ви предварително.

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Re: Масла в двигател и силовото предаване- Какви?

Мнение от curse_m » 20 апр 2010 23:25

Предполагам че на всички Лади в хидравликата слагат едно и също и само се долива, ако е така то е като този цитат:
Повторюсь "Жидкость, заливаемая в гидроусилитель руля рассчитана на весь срок его службы и,
при отсутствии течи, долива и замены не требует. В автомобиле ВАЗ 21120 в ГУР используется жидкость
Pentosin Hydraulic Fluid CHF 11S VW52137." - это ответ АВТОВАЗА на мой вопрос что заливать.
Сам доливаю "ГИДРОМАСЛО марки А" поправлюсь доливал последний раз летом.

Ясен
Регистриран: 09 март 2008

Мнение от Ясен » 21 апр 2010 08:11

За трансмисията: това ЕР-90 го забрави. В трансмисията на Нива масло под 20лв/л се налива само за да се прибереш. Иначе ще ти ходи по нервите.

Скорости: Вискозитетен клас 75W90, трябва да покрива стандарта API GL-4
Раздатъчна кутия и диференциали - 75W90, трябва да покрива API GL-5

Важно: Не всички масла, които имат GL-5, покриват и изискванията за GL-4, това е рядкост. В Нивовската трансмисия обаче е най-добре да се използват именно такива. Примери:

Texaco Multigear S 75W90
Приста Ultragear 75W90 http://www.prista-oil.com/index.php?rt= ... d=278&l=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Какво се случва, когато в скоростите се сипе масло, което не покрива GL-4 - умират синхронизаторите.
Какво се случва, когато в диференциалите се сипе масло, което не покрива GL-5 - износват се бързо и почват да вият.
РК е по-държелива на маслени издевателства, но вие не настоявайте.

Още едно важно нещо: масларите имат вредния навик, при проверка на маслото в скоростите, да видят, че маслото е 4-5мм под нивото на пробката и да обявят, че няма нужда от доливане. Това е погрешно и скоростите страдат от това. Ако маслото не капе от наливната пробка, ИМА нужда от доливане.

Ако за цялата трансмисия се използва един вид масло, за смяна навсякъде трябват общо 4.8 литра (т.е. купете си 5л). Сменят се трансмисионните масла на 30000км - т.е. сега им е ред.

За двигателя:
В този двигател 5W40 и 0W40 не се използват, от тях страда обтегачът на веригата. Правилното масло е 10W40, а ако си скръндза - 15W40. Ако си уцелил вискозитетния клас, неподходящи масла за двигателя на Нива просто не се продават. 3.8 литра събира двигателят и се сменя на 10000км.

Потребителски аватар
Marto_G
Drifting Machine
Контакти:

Мнение от Marto_G » 21 апр 2010 09:34

Благодаря много на Ясен ,за неговите съвети. Между другото токо хубавого е описал,че ще е полезно темата да се направи като "важна"

Значи ще купя 5 литра Prista Ultragear за силовото предаване. От този линк ,който ми даде следва че офиса им е тук
Bulgaria - Sofia
Prista Oil Holding EAD
SOFIA 1407 20,,Zlaten rog"str.20,ofice 9
tel:+359 2 9620110
+359 2 9621532
fax:+359 2 8689476
e-mail:office@prista-oil.bg

http://www.bgmaps.com/map.aspx?sid=bbb5 ... c1d3&tip=1" onclick="window.open(this.href);return false;

(Копираните данни не са с рекламна цел)

Благодаря и на curse_m за пояснението. Дано не се налага да се долива в хидравликата.

Ясен

Мнение от Ясен » 21 апр 2010 18:02

Пояснявам:

Двигателите ВАЗ с хидравличен обтегач на веригата (т.е. пълноинжекционните) не работят добре с масла 0W и 5W. Не е фатално, но производителят все пак препоръчва 10W. Ако обтегачът досега не се е разтропал, явно няма проблем. По-старите двигатели (карбураторни, моноинжекционни) нямат хидравличен обтегач и свързния с него проблем. Те идеално работят с 5W и 0W - проверено на моята.

Ако ще купуваш масло на Приста, някъде из Форума има адрес на магазина, в който клубните членове получават отстъпка. Той беше някъде на Ботевградско шосе. На ул. Златен Рог май няма магазин, а само шефове. Иначе, маслото го има в бензиностанциите Петрол на цена около 20лв/л. Има и минерални трансмисионни масла на Приста, те са по-евтини - не се навивай за тях, особено за скоростите.

За двигателя: Приста Ultra 10W40 и 5W40 - синтетично моторно масло, ползвал съм в моята. Яде го, сега ползвам първото от двете. Но нивовския двигател на масла не е капризен. Не е грях да му се налее и полусинтетично, и минерално от по-хубавите. В посока M10 / M16 недей да разсъждаваш - пак ще върви, но е мърлявина.

За скоростите: в тях по каталог се налива някъде 1.3л (не съм сигурен). Добре ще направиш, ако намериш как да я наклониш и да налееш повече - изобщо няма да ти се сърди. Поне 2л масло безгрижно изпива, но толкова много може да се налее само на свалена скоростна кутия или да вдигнеш колата с hi-lift jack, в който пък случай е малко опасно да се пъхаш отдолу.

ven-lada2105
Регистриран: 16 април 2008

Мнение от ven-lada2105 » 21 апр 2010 18:31

.
Последна промяна от ven-lada2105 на 12 апр 2012 16:10, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
SkyNet
Член на Лада Клуб България
Контакти:

Мнение от SkyNet » 30 юни 2010 15:23

За магазина на Приста . Точно там кадето си посочил имаме отстъпка.
Ако магазина не работи , трагаш пеша посока ОМВ то и някаде от ляво ще има място кадето по едни стълбички отиваш зад зградата. Там отдолу и е офиса, и има хора до по късно.
Да направиш добър и мощен атмосферен двигател е най-скъпия начин да си бавен !!! (victory)

Потребителски аватар
Marto_G
Drifting Machine
Контакти:

Мнение от Marto_G » 16 авг 2010 21:36

Днес бях в горепосочения магазин и останах много доволен от обслужването и от отстъпката. Взех Пристата,защото беше по-евтино. Даже и календари ми подариха. Други ден ще ходя при 1 приятел да сменяме маслата и ще се пробвам да "задавя" СК ,както Ясен ме посъветва. Взех си 1 шприц на BETA,мисля че ще ми свърши добра работа.

ПС. Изглежда ще стана редовен клиент. 8-)

Потребителски аватар
Marto_G
Drifting Machine
Контакти:

Мнение от Marto_G » 01 мар 2011 10:22

Преди 2 седмици на 35 000км заедно със съединителя реших с да сменя маслата.
Сипах 5 литра Приста Ultragear 75W90. Противно на очакванията ми колата не стана по-тиха. Още по противно на очакванията ми,когато е студено маслото се самоизключва втора скорост, а с оргиналните масла и в по-големите студове го нямаше този проблем. Запитах се дали Маслата от АвтоВАЗ не са по-подходящи от тези,които налях...

Ясен

Мнение от Ясен » 01 мар 2011 10:41

Разместил си нещо, което е било почти счупено. Не е от маслата. Ultragear си е съвсем подходящо.

Отговори

Върни се в “Горива, смазочни материали, течности и химия”