Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Масла в двигател и силовото предаване- Какви?

Смазочни материали, охладителни и спирачни течности.
Потребителски аватар
fireman160
Регистриран: 03 февруари 2009

Re: Масла в двигател и силовото предаване- Какви?

Мнение от fireman160 » 24 авг 2011 21:00

MANNOL EXTRA GETRIEBEOEL SAE 75W-90, GL-5.pdf
Ето какво пише:
(16.32 KиБ) Свален 41 пъти

Ясен
Регистриран: 09 март 2008

Мнение от Ясен » 25 авг 2011 15:23

Значи има. Да не очакваш изненади в края на лятото.

Потребителски аватар
Стаменов
Регистриран: 24 май 2008
Автомобил: ГАЗ-24 Волга

Мнение от Стаменов » 29 апр 2012 19:01

Колеги, решил съм да сменям маслото в скоростите и диференциала. Разполагам с 2 масла - лукоилско GL 5 и руското ТАД 17 на Оилраит. Та кое според вас е по-доброто?
Знам че и двете не са от наи-вървежните, но не ми се дават пари за друго, което пак ще е със съмнително качество.

sataN
Регистриран: 05 април 2009

Мнение от sataN » 10 апр 2013 02:47

На бензиностанции лукойл видях трансмисионно масло минерално 80w90 api gl4/gl5 произведено в Румъния :) Цена 10 лева литъра. Някакви мнения за него?

Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Мнение от kiril_bulgaria » 11 май 2013 13:06

В бургаско, на всички бензиностанции, където съм проверявал през м.април, 2013г, имаше само трансмисионно масло 80W-90 GL5.
GL5 се използва за Класика. Според мене, е добро за този автомобил, като бюджетен вариант. Поне знаеш, какво слагаш в ск.кутия.

Потребителски аватар
Живков
Регистриран: 12 април 2008

Мнение от Живков » 22 мар 2015 21:09

Кире, не подвеждай хората. Искам да цитирам цялото ти горно мнение. То е вярно и невярно. Реално, то е неточно. Което, означава заблуда. Когато даваш съвет на човек, трябва да уточниш, защо е така. А, ти, пропускаш този момент.
GL5 се използва за Класика.
И да, и не. Е, как човек да разбере това ? Трябва да поясниш, това е много важно. GL5 се използва за мазане на хипоидни зъбни колела. Такива има в диференциала на тези Лади. Никъде другаде в Ладата, НЕ СЕ използва GL5. Скоростната кутия, не може да работи с такова масло, защото бързо ще се повредят синхронизаторите. Не се допуска и използване на любимото ЕР90 за скоростната кутия. Също така, не се допуска използване на всякакво масло 75W90 или 80W90 във скоростната кутия на задноприводните модели Лада. Всички тези класове, имат предназначение.

Съществува масло с вискозитетен клас 75W90, което по състав е трансмисионно масло. Защото, наред с него, съществува и 75W90, което е диференциално масло за диференциали с хипоидни зъбни колела ! Много държа да обърнете внимание точно на тези неща, защото са много важни.

ТАД 17 е някакво масло, което то самото не знае за къде е. Има разни вариянти Ако е вариянт по спецификация GL5 - подходящо е за главно предаване, но не и за скоростна кутия Същото важи за GL4- подходящо е за трансмисията, но не и за хипоидното главно предаване (диференциал) на тези модели Лада. То, това важи и за другите марки масла.

Нигрол е масло, покриващо Съветски стандарт от преди 50-60 години. Този стандарт е отменен отдавна, което само може да радва всички. Днешният Нигрол е тотално менте, което няма нищо общо с истинският Нигрол, който пък е последното нещо, което бих налял в който и да е диференциал. Дори бил той и на тежкотоварен, Съветски камион от 60-те години.

И когато даваш съвет за масла, различни от препоръчваните от завода-производител, задължително трябва добре да знаеш, кои точно класове масла са подходящи. И защо. Например, мога с чиста съвест да ти препоръчам трансмисионно масло 75W90 за скоростна кутия на Лада 2101-2107 и Нива. Като наред с това, задължително трябва да те предупредя, че има опасност от възникване на течове на масло от скоростната кутия. Трябва да се сменят всички семеринги и гарнитури на скоростната кутия с чисто нови. И гарнитурите да бъдат изработени от клингерит, а не от хартия. И да използваш силикон, с който да намажеш новите гарнитури. В противен случай е много, много вероятно да започнат течове на масло от скоростната кутия. Тоест, една такава трансмисия, експлоатирана дълъг пробег (100-150-200 000 километра) със минерални трансмисионни масла- за кратко време ще се разтече от всякъде, когато й налееш полусинтетично трансмисионно масло. Да не говоря за пълна синтетика.

Същото се отнася и за двигателните масла. Да, 5W40 е много хубаво нещо, но дали е подходящо за износен двигател, който се нуждае от основен ремонт ? Според мен, не е подходящо. Дали е подходящо за двигател Класика, който е с хидравличен обтегач на веригата и хидравлични компенсатори на клапаните ? Според мен, не е подходящо. Трябва да бъде префектен такъв двигател (който съществува само на хартия, но не и на практика, освен, ако сам и умишлено не направиш цялостен ребилд на двигател, като умишлено го вкараш във всички граници на хлабини и допуски). И климатът да е предимно хладен, да не кажа студен. Тогава, маслата 5W40 са много полезни за тези двигатели. Да, 15W50 с разнообразни добавки са чудесно нещо, което издържа на големи температурни амплитуди и е трудно да ,,крекира" термично, но дали е подходящо за всеки двигател ? Мисля, че не е. За това е важно да се уточни. Така ще бъде и коректно, полезно четиво за всеки интересуващ се от тази тема.

Потребителски аватар
Дрон
Регистриран: 12 март 2009
Автомобил: Volvo 945
Контакти:

Мнение от Дрон » 22 мар 2015 23:13

Ето какво дават Мотул
Двигател

Капачка на маслото 3,75 литър
8100 ECO-LITE 5W-30 (арктически)
8100 ECO-NERGY 5W-30 (арктически)
8100 X-CLEAN FE 5W-30 (арктически)
6100 SYNERGIE+ 10W-40 (От -25°C до 35°C)
4100 TURBOLIGHT 10W-40 (От -25°C до 35°C)
4000 MOTION 10W-30 (От -20°C до 35°C)
4000 MOTION 15W-40 (От -15°C до 45°C)
2000 MULTIGRADE 20W-50 (тропически)
2100 15W-50 (тропически)

Или всяко другo oт 10в40 нагоре. Щуротиите че 15в40 е по-гъсто от 5в40 на някой дето не е влизал в час по физика. Или по просто казано 15в40. 15 е вискозитета при студено масло 40 при работна температура. Т.е. когато работи двигателя и -156.7В40 е еднакво гъсто с 25437 В40
С 15в40 си причинявате бавна и сигурна смърт на хидравличните повдигачи обаче

Ск. Кутия + диф

GEARBOX 80W-90 (От -10°C до 45°C)
HD 80W-90 (От -10°C до 45°C)
TRANS MB 85W-90 (От -10°C до 45°C)

Или Всяков 80в90 клас Гл4/Гл5 (това не значи гл4 или гл5 а гл4/гл5)
После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

Потребителски аватар
Живков
Регистриран: 12 април 2008

Мнение от Живков » 23 мар 2015 13:59

Клас гл4/гл5, не е подходящо за скоростна кутия, а е подходящо за диференциал. Сипеш ли го в трансмисията, ще се повредят алуминиеви/бронзови/месингови синхронизатори. Клас само гл4 е подходящо за скоростната кутия, но не е подходящо за диференциала. За останалото си прав. И не го оспорвам, Саше.

Потребителски аватар
milev86
PR на ЛКБ
Регистриран: 19 май 2008
Автомобил: ВАЗ 21079
Контакти:

Мнение от milev86 » 16 юли 2015 15:44

Решил съм да сменям маслото в диференциала, че е ад! Черно на смърт е! Тук коментарите са доста всеобхватни и реших да предложа листата и да ми предложите кое масло би било подходящо, именно за диференциала...някъде някой ми беше казвал, че категорично ще сбърка ако сложа полу-синтетика на диференциал на Лада (3.9) (75w90). Минерално (80w90) било най-подходящо...не разбирам и питам. бай Тошо каза, че GL-5 e изключително и само за диференциала, но не и за скоростите...така или иначе ето линка към маслата, благодарско в аванс за съвета!
А в снимката е това, което мисля за си взема, но не съм сигурлен дали е най-доброто. Надявам се това да е полезно и за друг търсещ.
Untitled.png
http://yacco-bulgaria.com/products3.htm ... smision%29

Потребителски аватар
Kiril
Регистриран: 18 октомври 2008

Мнение от Kiril » 16 юли 2015 22:30

Ще върви с всяко масло за хипоидни предавки.Аз слагам 75в90,но е вървял и с ЕП90 без никакви проблеми.

Отговори

Върни се в “Горива, смазочни материали, течности и химия”