Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Как да си сменя маслото?

Смазочни материали, охладителни и спирачни течности.
Потребителски аватар
Стани
Регистриран: 12 април 2008

Как да си сменя маслото?

Мнение от Стани » 06 дек 2008 15:51

Ще напиша стъпките,които аз следвам при смяна на маслото:

1. Колата се загрява за да бъде по рядко маслото, което ще се източва.
2. Развива се пробката и се източва маслото.
3. Развива се масления филтър (ако филтъра не може да се развие на ръка, както в повечето случаи, с едно шило го продупчвате и набивате една здрава отверка, удряте с чука докато не излезне от другата страна и така развъртате филтъра)
4. Следва завиване на пробката, която сте зачистили с парцала за да премахнете стружките от магнита.
5. Монтира се новия маслен филтър, но преди монтажа му се взима малко масло (старото) и се намазва гуменото съединение за да не приплъзва.
6. След това се налива новото масло и затваряте капачката и палите колата, но не я форсирате за да се раздвижи маслото по цялата система

Надявам се да съм помогнал на някой.
Последна промяна от Стани на 06 дек 2008 19:51, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ton4o
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 11 април 2008

Re: Как да си сменя маслото?

Мнение от ton4o » 06 дек 2008 15:53

Аз преди да монтирам новия филтър го пълня с масло.

Потребителски аватар
Денис И.
Председател на ЛКБ
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 21099
Контакти:

Мнение от Денис И. » 06 дек 2008 15:59

Да добавя по точка 1, че е добре колата да е стигнала нормална работна температура и да е работила така поне 5-10 минути. Маслото в никакъв случай не е много горещо, но определено се стича по-бързо. Един от всеки три пъти промивам двигателя с Приста Промивно масло, нещо което е задължително от преминаване от минерално масло към пълна синтетика.
http://www.ladaclub-bg.com - новини, статии, полезна информация, рекламни материали

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 06 дек 2008 20:04

И аз да добавя нещо към точка 3. За развиване на масления филтър се ползва ключ за тая работа. Има в Бриколаж, най-евтиния е около 5лв. ;)

Потребителски аватар
Денис И.
Председател на ЛКБ
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 21099
Контакти:

Мнение от Денис И. » 06 дек 2008 20:09

На последно място. Моля не изхвърляйте маслото на улицата или в тревните площи около блоковете. Признавам си не знам къде по правило трябва да се изхвърля маслото, аз си го сменям при приятел, който има сервиз и на канала си изсипвам в легенчето старото масло, не съм го питал той къде го изхвърля. Виждал съм обаче масло изсипано в тревните площи около блоковете.
http://www.ladaclub-bg.com - новини, статии, полезна информация, рекламни материали

Ясен
Регистриран: 09 март 2008

Мнение от Ясен » 07 дек 2008 22:52

Отработеното масло може да се сдаде в повечето сервизи. Те го оползотворяват по няколко начина:
1. Сдават го на "вторични суровини" - за преработка, май им плащат 10-20ст на литър.
2. Може да се изгори като добавка за дизелово гориво - повечето дизели само ще се зарадват на допълнителна смазка в нафтата.
3. Може да се изгори в нафтова печка/котел за отопление

Всяка употреба е по-добра от изливането му в земята или канала.

Потребителски аватар
Roko2105
Регистриран: 18 април 2008

Мнение от Roko2105 » 08 дек 2008 20:21

Изливането на масло в канала или в земята си е направо престъпление. В развитите страни даже е наказуемо. Маслото по правило го сменям на село, изливам го в стар леген, наливам новото от 4-литровата туба, останалия половин литър - в еднолитрова бутилка, а старото - във вече празната 4-литрова туба. С отработеното масло се мажат греди, дъски протъв гниене, или просто си остава да отлежава за неизвестно време, но никога не го изхвърлям по описаните начини.

ivanko_rs
Регистриран: 15 декември 2008

Мнение от ivanko_rs » 15 дек 2008 12:00

И аз бих искал да акцентирам в/у опазването на околната среда при смяна на маслото .
Не да се излива където му падне на човек.

Потребителски аватар
Simeon
Регистриран: 08 юни 2008

Мнение от Simeon » 31 дек 2008 17:31

Аз съм чувал че промивки на двигател може да се правят с нафта. Източваш маслото, сипваш 2 литра нафта откачаш кабелите на свещите и врътваш със стартера 1 секунда. След това чакаш всичкото да се източи. Така става ли или има голяма опасност нещо да сгюбри?

Потребителски аватар
kibik
Регистриран: 01 януари 2009

Мнение от kibik » 03 яну 2009 09:28

Ами аз не бих предложил на никой да промива двигателя с нафта.
Прецакват се гарнитури ,симерини всичко що е пласт.
За развиване и стягане на масления филтър аз винаги съм ползвал шкурка ;)

Отговори

Върни се в “Горива, смазочни материали, течности и химия”