Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Стряскащо тропане под колата...

Ремонти и обслужване
2101 • 2102 • 2103 • 2104 • 2105 • 2106 • 2107
Русчев
Регистриран: 14 април 2008

Re: Стряскащо тропане под колата...

Мнение от Русчев » 11 сеп 2009 19:22

Има една гайка в предната част на кардана. Точно тя се е разхлабила или е скъсала резба.
Става при силен удар на задно колело в бордюр или дупка. Изкарва около месец каране. Към края кардана получава дисбаланс от разхлабената гайка и колата се тресе неузнаваемо. Неможеш да погледнеш огледалото за задно виждане - направо е като мъгла. Следва скъсване на връзката между двигател и кардан и оставаш на пътя. Няма опастност да падне кардана.

2103_
Регистриран: 04 март 2018
Автомобил: ВАЗ 2103

Мнение от 2103_ » 15 сеп 2018 23:42

колеги здравейте, нещо ми тропа и не мога да преценя от какво е.. тропането е постоянно и е равномерно... най-добре се чува на 4та. Прочетох малко в темата и не ми е направило впечатление да има вибрации, чува се в цялата кола, от към дясното колело и от към диференциала... чудя се да не е висящ лагер или каре? недай си боже да е от диференциала. Абе все едно е разбит лагер

2103_

Мнение от 2103_ » 16 сеп 2018 01:22

сега намерих тоя клип, нещо такова е

Потребителски аватар
Дрон
Регистриран: 12 март 2009
Автомобил: Volvo 945
Контакти:

Мнение от Дрон » 17 сеп 2018 23:42

Класиката вибрира от кардан на 80-90км ( както и повечето коли де) Проблема е предимно в дебалансиране - отлепена тежест, разбити карета. При много разбити карета при потегляне или при придърпване (като карате на висока предавка) се чува звънтене. Е има кочини с карбонови кардани - там не се чува, а направо фърчът парчета.
Диф-а вие, не се чупи толкова лесно. Първо ще те проглуши тотално.
На 4-та оборотите на кардана са достатъчно високи, че да не чуваш отчетливо тракане от него.
После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

2103_

Мнение от 2103_ » 18 сеп 2018 00:16

Дифа ми виеше все едно съм в трамвай.. Тия карета с клатене ли се проверяват? също и висящия лагер и гуменото каре? Какво може да трака така като на клипа? Не съм обърнал внимание да има вибрации, ония ден я карах с 100 и само трака нещо, чува се в цялата кола не мога да преценя от къде идва ,но най-вероятно е от кардана.. Ако реша да сменям каре нали трябва да го бележа с тебешир и после да го свържа както си е бил?

Потребителски аватар
Дрон
Регистриран: 12 март 2009
Автомобил: Volvo 945
Контакти:

Мнение от Дрон » 18 сеп 2018 22:30

Взимаш си един център и с неколко точни и резки удара бележиш кардана - ако ще сменяш предното каре и ще го разкачваш от шлиците. Иначе може и карета да си ги бележиш как са били монтирани, макар че за карданите си има схеми за монтаж на карета и за всички са еднакви. Препоръчвам точно център, а не тебешир или маркер, че като го барнеш с мазните ръчички да слагаш каретата всичко ще замина... а след това винаги си имаш белег.

Да трака нещо е по вероятно жило на ръчната, накладка или кардана да задира в нещо, но не и карета - те звънят. На ръка е трудно да ги хванеш, трябва да са бая разбити
После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

2103_

Мнение от 2103_ » 24 окт 2018 17:25

здравейте колеги, нищо не е оправено и ще ви кажа от какво е и как стана (stupid)
Сложих чисто нови гуми и на другия ден ходих до село... На връщане у задръстването се влачиме всички тръгни-спри, едни мотор при ограничение 50 ми избръмча в обратна посока и аз го погледнах и през това време тоя отпред беше спрял и аз на спирачките колко сила имам да не го ударя - от зор задна лява гума закова и се спука по надолу ми казаха.. смених я и като натисна спирачките нещо трака та бие у педала и се чуваше от нея... слизах гледах (резервната гума беше по голяма от всички останали, не ми се мисли в диференциала какво е било, това се сетих след няколко дни тогава изобщо не ми дойде на акъла) Карах бавно до нас и отворих барабана да проверя да не е счупена накладка или нещо подобно... всичко беше здраво, но си тракаше като натискам спирачката и някой път докато карам. Залепиха ми гумата и си върнах старата джанта и всичко е управи. След няколко дни вечерта към 12 се прибирах и в тишината чух че нещо по кардана тропа. След време залегах под колата и изключих от скорост въртех кардана без да вдигам на крик и трака някъде между гуменото каре и скоростите (луфта не е голям трябва да е нормален) Днеска сложих зимните гуми и се появи пак това тракане от барабана в комплект с другото... Всичките гуми са еднакъв размер... размених предна с задна джанта никаква разлика (утре ще разменям и с другите) и се вкарах в едни приключение и така... Може да съм натиснал по-късно съединителя и да се е усукало карето ли не мога да преценя дали е от него или е от скоростите, трака си между скоростите и карето поне аз от там го чувам :oops: Какво мислите ? - забравих да кажа тракането от кардана е продължително с оборотите му и най-ясно се чува като карам на 4та с 50/60 същата работа като на клипа по-горе където постнах

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 25 окт 2018 09:01

Гуменото каре има отзад тройник който в средата има шлици. Там влиза кардана, тези шлици трябва да се гресират понякога. Ако не са гресират се получава сухо триене и износване - луфт. Виж дали не почуква от там.

Задния край на скоростната кутия има тройник към който се захваща гуменото каре. От страната на скоростната кутия за тройника има захваната нещо като шайба от ламарина която защитава задния семеринг на скоростната кутия. При мен тази шайба се беше откачила и дрънкаше. Така с години, докато смених кутията с пет степенна и случайно установих проблема.

По отношение на барабана и чукането в него, джантите които сменяш еднакви ли са? Ако болтовете са по-дълги има опасност като ги завиеш да край да опират вътре в барабана, има една ламарина която разтваря накладките когато дръпнеш ръчната спирачка.

Обяснението ти е доста объркано, смесваш нещата... Говориш за барабана, за кардана, после пак за барабана. Обясни първо само единия проблем, после само другия.
Последна промяна от LADA-2107 на 25 окт 2018 10:01, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
m_g
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 12 март 2008
Автомобил: ВАЗ 2101

Мнение от m_g » 25 окт 2018 09:05

За тракането от барабана - най-вероятно са ти се поизносили конусите в джантите за болтовете. В резултат като ги навиеш, болтовете влизат навътре и чаткат по спирачните механизми. Аз така сложих по-къси болтове и оттогава не е тракала. За тракането от кардана - вероятно износени шлици или пък каре.

2103_

Мнение от 2103_ » 25 окт 2018 19:06

Много ви благодаря :cheers: ще проверя тройника
за барабана - тоя малоумник в сервиза я стегна яко джантата, трябваше да скачам за да се отвие... казах му да не ги стяга много защото са меки и тоя ми се озъби че ако падне колелото после той щял да бъде виновен и ми дудна...
ПС има ли някакви подложки за болтовете или да търся по-къси?

Отговори