Проблем с разхода на Самара.

Ремонти и обслужване
Самара • Самара 2 • 2110/11/12
minigonzo
Регистриран: 13 октомври 2009

Проблем с разхода на Самара.

Мнение от minigonzo » 11 ное 2011 03:22

Здравейте колеги, карам Лада Самара 21083, 1.5 на газ и ми дава около 12 градско разход, интересува ме дали това е нормален разход за този двигател, тъй като на мен ми се вижда много. Ако съм прав, от къде да започна със търсенето на проблема. Въздушен филтър смених, изпарителя ми е на 2 години(не съм сигурен на колко се сменят мембрани). Свещите са ми в лошо състояние и ще ги сменя. Какво още ще ми препоръчате?

Потребителски аватар
tojaga
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 23 февруари 2008
Автомобил: ВАЗ 21083

Re: Проблем с разхода на Самара.

Мнение от tojaga » 11 ное 2011 07:54

Моята бивша Самара 1.3 гореше 9л. лято 10л. зима бензин. Направи профилактика на запалителната и горивната система, отиди на газ анализатор и след това гони нисък разход. Макар, че за мен 12л. си е напълно нормално на газ за градски условия, при това в София.

Потребителски аватар
otoyol
Регистриран: 25 декември 2009

Мнение от otoyol » 11 ное 2011 08:25

12 л. градско - много или малко, зависи от това в колко интензивно движение я караш ? Като искаш да се убедиш дали е нормално или не - направи една пълна профилактика на двигателя и неговите системи.
Като за начало - измери налягането в цилиндрите, за да си сигурен, че не е износен прекалено много мотора ... Ти си знаеш как върви по принцип и на колко км. е, но все пак. Не запомних точно какво си сменил, но аз ще ти препоръчам: възд. филтър на ГАЗ се сменя на 4-5 хил. км., свещите поне на 20 000 км. ги сменяш, смени кабелите, капачката, виж палеца в какво състояние е ... Всичко това е обща профилактика. КОнкретиката идва вече във връзка с изпарителя и настройката на АГУ. Това, че той е на 2 год. не означава нищо. НЯма правила кога се сменят мембраните. Важно е в какво състояние са и как работи той. Мисля, че е хубаво една ревизия и на изпарителя - да се измери налягане на 1-ва степен и т.н. Най-накрая следва реглажа на тройника - ако за него не знаеш как става, питай и това ще ти бъде обяснено.

minigonzo

Мнение от minigonzo » 11 ное 2011 17:17

Благодаря за съветите, тези дни чакам да дойдат малко части, да сменя и свещите и филтъра и после ако не е наред ще меря компресията и ще ходя на газаджия да я погледне. Ако 12 е нормален разход на газ, тогава има ли смисъл да се занимавам с газаджиите или не?

Потребителски аватар
viktor marchev
Регистриран: 23 април 2008

Мнение от viktor marchev » 11 ное 2011 17:29

Аз не че искам да се бъркам ама има една Самара дето караха(1.5L 5 скорости) със компресия 10.5 и извънградско даваше 6.5л/100км а градско 10.Да не говорим че същата на 3 цилиндъра (изгорял клапан) правеше извънградско 8/100 Според мен повече разхода зависи от задкормилното устройство.Още повече че сега се кара на фарове а бъди сигурен че качва поне 0.5л газ разхода.Моя опит показва че като я настроиш да върви извън града с хубав разход в града е малко по голям а като я "удушиш" и в града почне да гори добре извънградско малко като спъната.

minigonzo

Мнение от minigonzo » 11 ное 2011 19:27

Аз извънградско почти не я карам, предимно в града я движа. Предполагам има влияние и това, че сутрин на половината път за работа чак ми загрява.

Потребителски аватар
viktor marchev
Регистриран: 23 април 2008

Мнение от viktor marchev » 11 ное 2011 20:31

Засечи за колко време ти загрява до около 50 градуса.Ако това става за повече от 0.5км(моята за толкова даже минава 50) прегледай си охладителната система.Да не лъже някой датчик или уредите пипни затопля ли се долната тръба към радиатора.Ако след 1км е хладка и не топла то изпарителя ти все студен го караш и е нормално да ти е висок разхода.Термостата с нов и т.н.

Потребителски аватар
otoyol
Регистриран: 25 декември 2009

Мнение от otoyol » 11 ное 2011 22:09

Колега, за да си сигурен, както аз те посъветвах ... направи си една ревизия на мотора и системите му, включително на изпарителя и настрохките на АГУ за да си сигурен.

Потребителски аватар
viksanlg
Регистриран: 26 октомври 2010
Автомобил: Лада Калина
Контакти:

Мнение от viksanlg » 31 дек 2011 14:55

Напълно съм съгласен с колегата по-горе ,че до голяма степен нещата зависят от задкормилното у-во!Ако наистина си от София разхода не е чак толкова голям и то на газ,поне според мен!Зимата и на мен ми качва разхода имайки предвид когато колата се кара малко.Ти сам си написал по-горе,че ти загрява чак на половината път което на мен не ми говори колко километра си изминал но ми подсказва,че се кара автомобила на не работна темпрература 1/2 от пътя,еее тогава този разход е напълно оправдан.Имам следния съвет.Ако искаш си смени свещите ,щом мислиш че им е време,ноооо покарай да загрее колата и налей газ догоре след това мини 100 градско и пак зареди догоре в същата газостанция,защото налягането на помпите в различните газостанции е различно и ще видиш другият ти разход на автомобила при нормална работна тепмература и съпостави с този разход, когато го караш на студено,според мен ще имаш не малка разлика!Всеки път когато се качиш в автомобила само докато запалиш на студено, ако имаш моментен разход на гориво дори на нова кола ще видиш,че разхода ти няма да показва по-малко от 25,30 л на 100км и когато загрее нещата се оправят,да не коментирам че износването на двигателя е огромно!Знам за лади във Варна които са над 500 000 км и са карани като таксита на двойни смени (тоест с постоянно топъл двигател) и двигателя е перфектен и коли, които са карани с хубаво масло, но само по 7-8км на ден при, което колата не може да загрее и мотора 50-60 хиляди освен за ремонт или скраб за нищо не става

Ивайло
Регистриран: 23 ноември 2014
Автомобил: ВАЗ 21093

Мнение от Ивайло » 23 ное 2014 21:38

Колеги имах Самара на 380 000 км която беше такси карбуратор старата маска. Мотора беше перфектен 100гр. масло на 1000 км
на дълго Пазарджик - Габрово ми падаше на 7.1 -7.3 газ. в гр. 8.5 л. , зимата 9.5 л. само на газ. Изпарителя беше ловато но не беше ново
Продадох старата Самара купих си една гаражна смених много неща по нея като изпарител Ловато ново. Въпросната Лада ми гори около 9 л. газ надълго

Отговори

Върни се в “Самара / Самара 2 / Десятка (семейство)”