Премигване на таблото при включени мигачи

Ремонти и обслужване
Самара • Самара 2 • 2110/11/12
Потребителски аватар
tojaga
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 23 февруари 2008
Автомобил: ВАЗ 21083

Мнение от tojaga » 02 дек 2020 13:30

Следният проблем, при включване на мигач ми се задейства лампата за зареждане на таблото и премигва с чистотата на мигачите. Другото е, че стрелките леко се отклоняват и лампичките леко премигват. Проверих бушонното табло с релетата и масите, връзките са ОК. Някаква идея?

Потребителски аватар
LADA-2107
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Тоци

Мнение от LADA-2107 » 02 дек 2020 15:15

Според мен проблема е някде в приборното табло. Лоша връзка, нещо окислено. Имаше май и някакви диоди отзад на платката, някой от тях да не е пробил.

Потребителски аватар
tojaga

Тоци

Мнение от tojaga » 02 дек 2020 17:11

Май релето за мигачите е сдало багажа, преди малко ми залепна без да цъка. Утре ще изровя някое и ще го поставя и ще докладвам.

Потребителски аватар
tojaga

Тоци

Мнение от tojaga » 03 дек 2020 18:01

Намерих реле, за момент мигчите работят както трябва, но пак лампата за зареждането пак премигва. Явно проблемът е комплексен. Може би някаква отечка става някъде.

милен
Регистриран: 21 април 2008
Автомобил: ВАЗ 21061

Тоци

Мнение от милен » 03 дек 2020 20:02

Така става когато се губи масата. Понеже на знам какъв модел е Ладата немогат да кажа конкретно място за дефект. Виж да не си откачил някоя маса ако си ремонтирал нещо. Ако не си, то причината може да е проблем в таблото. Все пак провери ли дали генератора ти зарежда коректно?

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 07 дек 2020 08:43

С бат Радо имахме една 2107 заводско с генератпр от Самара. От както я купих, постоянно лампара за зареждането мъждукаше. Накрая Радо смени генератора и се оправи. На червената Самара имах същия проблем, оказа се изгорял диод. Но не от 6-те основни, а един от 3-те по-малки.

Потребителски аватар
tojaga

Мнение от tojaga » 07 дек 2020 20:10

Алтернаторът Bosch, с който карам в момента мина оснавна ревизия преди месец. Проблемът, който имах с постянно светещата лампа за зареждане се резреши след смяната на оригиналния такъв, с този Bosch. Днес се появиха други проблеми, спря да ми работи парното, както и да въртя потенциометъра не се включва. Другият проблем е свързан с отчитането на уреда за темопературата на двигателя - стрелката се покачава по скалата и малко преди да влезе в червено буклвално замръзва. След изключване на захранването и веднага след това като го включва стрелката си е на правилното място и отчита нормална температура на охлаждащата течност. Най-вероятно проблемът е в реле-бушонното табло.
Последна промяна от tojaga на 14 дек 2020 22:13, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 14 дек 2020 11:01

Странно, но съм останал с впечатление, че бушонните табла на Самарите са по-безпроблемни от тези на 2105/2107. Радо имаше подобен проблем на 6-цата, показваше му висока температура. Пусна допълнителна маса на уреда и се оправи. Според мен приборното табло е проблемно.

Това "връткало" на парното не е потенциометър, а обикновен превключвател, който "прекарва" тока към вентилатора на парното през съпротивления (резистори) с различна стойност. Последната най-силна степен трябва да е директна, без съпротивление. Щом и на нея не работи, може проблема да е в ел. двигателчето, маса или изобщо не отива ток до превключвателя.

Сега се свтих. Моята Самара (бялата) на моменти показва реалното напрежение, на моменти показва, че презарежда. Меря го, все е 14 В.

Потребителски аватар
tojaga

Мнение от tojaga » 14 дек 2020 21:24

Буквално ми е писнало с тези тоци, все нещо не е в ред! Току що разглобих старото ми табло, което е в много по-добро състояние от това, на което му направих ревизия (снимки в предшни мой постове на колата ми) и го измих буквално със спирт. На места е паднал лакът и имаше окисление (патина), но утре ще мина с поялника и лакът за нокти на жената и се надявам да оправя проблемите, ако не пак ще се заровя в шибаните маси. Саше, интересно, че за момент парното работеше само на 3 степен, т.е директна, преди вскчко да спред.

Потребителски аватар
tojaga

Мнение от tojaga » 16 дек 2020 13:27

Проблемите решени посредством смяната на таблото с бушоните и релетата. Всичко работи и функционира коректно.

Отговори

Върни се в “Самара / Самара 2 / Десятка (семейство)”