Повдигане окачването на Самара (Лифт)

Ремонти и обслужване
Самара • Самара 2 • 2110/11/12
Потребителски аватар
Schnitzera
VFTS-CCCP
Регистриран: 17 юни 2008
Контакти:

Мнение от Schnitzera » 29 окт 2021 08:06

Здравейте, отдавна не съм писал тук само някоя и друга годинка (hiro). Търся ноу-хау или някой който го е преминал казано на Български как да повдигнем Лада Самара за да става за горски приключения? Не говоря за тежък офроуд а по скоро безпроблемно шофиране по калдаръми и горски пътища, за риба и т.н.
Предварително благодаря на отзовалите се!

Потребителски аватар
curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 21104

Мнение от curse_m » 29 окт 2021 09:28

Най простото - нови пружини, тампони и газови амортисьори. Въпреки че ако пружините са наред съвсем прилично си става за дооста черни пътища... стига да не е много кално. (hiro) И картера носи на бой принципно, все пак е железен. :mrgreen:
Това трябва да е стойката в стандартно изпълнение, екземпляра си е със заводските пружини и стари маслени амортисьори, към 8 години изпълняваше редовно тая функция и за 10г вече не е карана нито ден зимата. Затова купето е чук все още. (hiro) Позира временно с джанти 14-ки докато и се монтират нови гуми на 13-ките 165/70/13:
IMG_20210508_131422_small.jpg
Окачването откак му е правена ревизия начална преди 10г. само с оригинални части, нищо не е пипано досега. И дооста черни пътища е видяла. (victory)
Lada Vesta SW Cross, Lada Kalina 2 универсал, Lada 21104

Потребителски аватар
Schnitzera
VFTS-CCCP
Контакти:

Мнение от Schnitzera » 29 окт 2021 11:19

Супер изглежда, тези процедури с новото окачване са ясни, че като няма и умора на метала при пружините и с нови тампони на носачи и прочие ще си дойде добър просвета,но аз питам за повечко лифт от стандартното (victory)

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 29 окт 2021 14:29

Отзад ще бъде лесно. В точките на закрепване на амортисьорите към задния мост могат да се заварят планки, квадратен профил или нещо друго (усилено по подходящ начин) което да отдалечи амортисьорите от моста. Или иначе казано моста ще слезе по-надолу с което колата ще се повдигне.

Отпред единственото което ми идва на ум са подложки между лагер - тампоните на макферсоните и купето.

А ако монтираш и едни гуми тракторна шарка....

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 29 окт 2021 15:01

Ей го е! Хората са го измислили. Аз откривам топлата вода..... Само, че аз мислех този "удължител" да се завари, а хората го направили да се захваща с болт на оригиналното място на амортисьора. Другото което е, за тези 3-4-5 см повдигане лично аз не бих си играл. Бих я вдигнал поне 10 см.
Прикачени файлове
IMG_20211029_145610.jpg
IMG_20211029_145535.jpg
IMG_20211029_145452.jpg
IMG_20211029_145417.jpg

Потребителски аватар
curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 21104

Мнение от curse_m » 29 окт 2021 15:27

Бях забравил че има и такава щуротия. :) Но проблема в дълбоките коловози е отпред и първо се удрят лапите, след това картера, ако се нацели от стърчащ камък. Но от личен опит моето мнение е че в стандартен изправен вид няма нужда от преправяния за каране по черни и калдаръмени пътища, дори със стърчащи камъни. Газовите амортисьори са главно за да не кляка толкова като е натоварена. По-големи гуми 14-ки примерно също може 185/65/14 ще имат ефект. По лошото от това бих казал че влиза в графа оффроуд, там по-добре Нива и ако ще е справи за оффроуд по си струва да се вложат усилия в една Нива. Тя дори е най простата и евтина база за оффроуд която е лесно достъпна и при по сериозна авария не струва няколко хиляди лева. А и в малкото дни вече в които има сняг една Нива ще е полезна зимата, така че ще има по универсална употреба. Аз все повече си мисля за такъв вариант в последно време, защото не си струва да караш някакво подобие на джип ежедневно през повечето време от годината и значително повишения разход на гориво, главно за избиване на комплекси според мен. :) Пък и ненавиждам чадилките, така че огромното ми условие да е бензиново и това резко намалява избора до почти 0. :lol:
Lada Vesta SW Cross, Lada Kalina 2 универсал, Lada 21104

Потребителски аватар
Schnitzera
VFTS-CCCP
Контакти:

Мнение от Schnitzera » 30 окт 2021 09:47

Само да уточним, че говорим за екземпляр без табели и който никога няма да излезе на републиканската пътна мрежа. (victory)

Потребителски аватар
LADA-2107
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 01 ное 2021 14:42

Според мен единствения сравнително лесен вариант за отпред е подложки между макферсоните и купето.

Друг е въпроса обаче полуоските и в часност каретата до каква степен позволяват повдигане.

На картера и скоростната кутия, задължително някаква защита. Точно на Самара ударих скоростната кутия в камък. Нищо и никаква дупчица, а маслото изтече доста бързо. Месеци след това като свалих скоростната кутия се оказа, че отзад където се захваща тампона е счупено ухото (част от корпуса на кутията се е откъртил).

Потребителски аватар
tojaga
Регистриран: 23 февруари 2008
Автомобил: ВАЗ 21083

Мнение от tojaga » 03 ное 2021 17:46

Ако се повдигне колата с около 3, 4 см. ще има проблеми с каретата определно и най-вероятно и ще се късат планките държащи стабилизиращата щанга, а и амортисьорите няма да работят правилно.

Отговори

Върни се в “Самара / Самара 2 / Десятка (семейство)”