Самара 21083 с микропроцесорно-прекъсва

Ремонти и обслужване
Самара • Самара 2 • 2110/11/12
boy123
Регистриран: 25 октомври 2008
Контакти:

Re: Самара 21083 с микропроцесорно-прекъсва-отстранена

Мнение от boy123 » 22 ное 2009 19:08

Да ме извини Ясен,че го прекръстих.Взех от него контролера,за което му благодаря.Контролера работи,но колата пак насича.Оставих си моя контролер,новия комутатор и сутринта я покарах 5-6 км.-вървеше си нормално,нито за момент не прекъсна.
-смених маслото и филтъра (бяха на 8-9000)
-сложих други свещи с регулирани размери на електрода
Забелязах,че свещите които свалих,в петък бяха с побелели електроди,а сега - леко опушени.В карбуратора (където е клапата на смукача) също има опушено-смолисто отлагане.Утре тръгвам с нея,дано се е оправила.Най-мразя неоткрита повреда,която се "самоотстранява" и не знаеш кога ще ти скрои номер отново.Впрочем,Денис,лесно ли се преправя с делко ?И вдига ли разхода на бензин,защото моята е на 130000 и ми харчи 6,5 - 6,8 като я карам всеки работен ден по 60-70 км.
Последна промяна от boy123 на 24 ное 2009 19:25, променено общо 1 път.

Ясен
Регистриран: 09 март 2008

Re: Самара 21083 с микропроцесорно-прекъсва

Мнение от Ясен » 23 ное 2009 17:07

Според мен, ако не си на газ, стой си с контролера. Делкото си има своите кривици и не знам дали е по-добро. Иначе се преправя много лесно - купува се делко, кабелен сноп, комутатор, бобина, кабели за високо напрежение и реле за ППХ.

В карбуратора е нормално да има черно отлагане, ако колата е по-стара. То обикновено не пречи, а ако те дразни, можеш да го почистиш с някой препарат за чистене на карбуратори.

Ако пак запрекъсва, остават възможни датчиците - те са три: два индукционни за положение на коляновия вал и един за температура, той е навит между двигателя и термостата, отдолу на тръбата. И бобините - понякога и те заминават.

boy123
Контакти:

Мнение от boy123 » 23 ное 2009 19:47

Пълна мистерия!Днес минах 70Км. без нито за секунда да прекъсне.Нови са комутатора,бенз.помпа и свещите (дали пък в някоя от тях не е проблема).Датчиците ги мерих,2-та индуктивни са с еднакво съпротивление (въпреки,че не е гаранция,че дават правилни импулси),термодатчика го преправях преди време,защото сълзеше антифриз около него,но установих,че и с него и без-двигателя работи без разлика.Но този на скоростната кутия (мисля,че е Начало на Отчитане) ми правеше големи мизерии...щом минех през вода,колата започваше да работи на много ниски обороти и гаснеше.Случайно открих,че кабела около куплунга на датчика не е добре изолиран.Сложих болкит и вече 2-3 години минавам през локви с пълна газ.Ясен,ако имаш датчици,може на ЛС да напишеш ,може да ми потрябват.Специални благодарности на теб,Денис и всички които ми влязоха в положението!
П.С. Не съм на газ,жена ми каза,че няма да се качи,ако сложа газова....но може да сложа,имам много колежки.

boy123
Контакти:

Мнение от boy123 » 24 ное 2009 19:33

Колеги,мисля че открих причината.2-ри ден карам без проблеми.Взех сменените свещи и ги измих старателно-на една от тях,там където свършва керамиката и почва шестограма има около 5мм.черно отлагане по цялата периферия.Предполагам,че е пукната,толкова,че да губи искрата(или да излиза компресия),но най-вече да ми скъси живота.Благодаря на всички,които ми помагаха на теория и на практика !

Потребителски аватар
Денис И.
Председател на ЛКБ
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 21099
Контакти:

Мнение от Денис И. » 24 ное 2009 19:37

Браво :cheers:
Винаги тръгвай от най-малките към най-големите неща и ги проверявай по 2 пъти.
http://www.ladaclub-bg.com - новини, статии, полезна информация, рекламни материали

boy123
Контакти:

Мнение от boy123 » 24 ное 2009 20:46

Така е,но човек се учи докато е жив.Не е важно,че похарчих 70-80 лв.(все-пак при друга повреда мога бързо да елиминирам контролер и комутатор като възможни причини),важното е,че шофьорите сме солидарни не само на пътя,но и в този форум. :cheers:

Потребителски аватар
Денис И.
Председател на ЛКБ
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 21099
Контакти:

Мнение от Денис И. » 24 ное 2009 20:48

Именно това е идеята му (victory)
И аз имам доста резервни части в багажника, които съм купил, защото съм си мислел, че проблема е един, докато той е съвсем друг :)
http://www.ladaclub-bg.com - новини, статии, полезна информация, рекламни материали

Ясен
Регистриран: 09 март 2008

Мнение от Ясен » 28 ное 2009 11:00

Черното отлагане по изолатора е донякъде нормално.

boy123
Контакти:

Мнение от boy123 » 28 ное 2009 20:21

Отлагането беше само в/у една от свещите,върху керамиката отвън,явно е излизало около металния шестограм.Всеки ден карам колата и никакви проблеми вече.Явно това е била повредата.

Потребителски аватар
OgyWRC
Регистриран: 15 септември 2008

Мнение от OgyWRC » 01 дек 2009 14:53

Така е и аз веднъж се бях видял в чудо, а проблемът се оказа в новите кабели Bosch ...

Що се отнася до микропроцесорното управление - аз дълги години карах с такова и съм изключително доволен. Двигателят се развърташе много чисто, разхода беше нисък, нямаше проблем от намокряне на делкото. Също така нямаш механични загуби от въртенето на делкото и не се занимаваш с капачки и палци.

Единствения проблем при мен бяха бобините, от които две или три изгоряха, но всичко се реши, като сложих изолация между двете бобини и металната планка на която са закрепени.

Отговори

Върни се в “Самара / Самара 2 / Десятка (семейство)”