Двигателят на Самарата умря. Лошоооо.

Ремонти и обслужване
Самара • Самара 2 • 2110/11/12
Ясен
Регистриран: 09 март 2008

Двигателят на Самарата умря. Лошоооо.

Мнение от Ясен » 30 май 2008 23:13

Този, който с толкова зор го монтирахме. И горе-долу вървеше.

Преди две-три седмици избяга центровката. Аз се учудих, но навих делкото и нещата потръгнаха. Тези дни пак избяга и вече нямах достатъчно ход на делкото, за да я центровам адекватно. Знаех си, че се оформя някаква беля, само че трябваше да се пътува.

Както си карала Дима по магистралата, двигателят се разтракал, изкихал водата, пуснал облак смрадлив пушек и тя решила да поспре и да ми се обади. Отидох, дадох и Нивата да си ходи по задачите, а мен ме докара TheMachine с въженце.

Водата съдържа явни примеси масло. Маслото мирише отвратително, но по количество е вярно и няма признаци на примесена вода. Махнах агренажния ремък - разпределителният вал едвам се помръдва с ръка. Водната помпа се върти лесно и плавно. По едната свещ има капка вода. При спирането радиаторът е бил студен.

Нещата май отиват към нова глава. Но защо, всичко това?

Потребителски аватар
iss-tuning
Регистриран: 08 март 2008
Контакти:

Re: Двигателят на Самарата умря. Лошоооо.

Мнение от iss-tuning » 30 май 2008 23:40

Няма страшно - ще го направим мотора!
Сваляй кратуната и снимай, за да знам какво да ти нося. ;)
ПП. Май съм бил прав за шпонката. :(

santaclash
Регистриран: 24 април 2008

Мнение от santaclash » 31 май 2008 00:29

Спуканата глава ти дава обяснение единствено на маслото във водата. Нищо друго. Да не е изкривила вал тая машина...

Ясен

Мнение от Ясен » 31 май 2008 09:36

Шпонката е много добро обяснение. Като събера днес морални сили, го почвам.

Ей, много мразим мърлячи, а тези, които са го сглобявали, са точно от тази порода.

Абе, двигател Самара 1500 беше ли способен да удари клапани в буталата? Щото по едно време при вече откачен агренаж го превъртяхме на скорост.

Потребителски аватар
iss-tuning
Контакти:

Мнение от iss-tuning » 31 май 2008 10:24

Ами зависи какво е правено по мотора :!:
По принцип не удря :!:

Потребителски аватар
SkyNet
Член на Лада Клуб България
Автомобил: ВАЗ 21083
Контакти:

Мнение от SkyNet » 31 май 2008 11:22

Ммм.... Аз ,че с акъл немога да помогна , немога. Ама с физическа сила ,ДА :)
Така че ако трябва помощ за нещо свиркай и ще направя всичко възможно да помогна :)
Да направиш добър и мощен атмосферен двигател е най-скъпия начин да си бавен !!! (victory)

Потребителски аватар
butaloto.
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 2103
Контакти:

Мнение от butaloto. » 31 май 2008 12:22

Еее, Ясене пак си я карал тази кола с някакво скапано алтернативно гориво. Видя ли сега какво направи :lol: Бъди пич, карай на бензин! :D
Няма страшно, ще смените главата и нещата ще си дойдат на мястото. Пак ще си работи като часовник. Аз вярвам във възможностите на Иван :)
Две неща никога няма да забравят сетивата ми - уханието на хубавата жена и мириса от старата Лада.

Ясен

Мнение от Ясен » 31 май 2008 17:04

Оф. Де да беше на пропан... с него е много трудно да прегрееш кола, защото изпарителят замръзва и колата спира. На метан обаче фокусът не работи - на него му трябва много малко топлина, лятото не се усеща изобщо дали през регулатора минава вода или не.

Потребителски аватар
iss-tuning
Контакти:

Мнение от iss-tuning » 31 май 2008 18:59

Хайде бре още ли не си я свалил тази чутура :?: Сваляй я за да знам какво да ти нося :!:

Ясен

Мнение от Ясен » 31 май 2008 23:14

Свалихме.
- Разпределителният вал има язви(раковини) по гърбиците. Извън това, целият ГРМ е общо взето жив. Клапаните, чашките изглеждат добре.
- Буталата и клапаните не са се срещали.
- Буталата са размер 82.8мм (втори ремонт), гарнитурта е (била) за 80мм, стърчи към цилиндрите яко. Прогорена към воден канал на 4-ти цилиндър. Вода в цилиндъра, трайно, променен вид на буталното чело спрямо другите цилиндри. Аман от мърлячи!!!
- Ролката на агренажа е препечена, с напукани препечени семеринги на лагера
- Забравих да погледна за шпонката...

Още не ми светва защо е прегрял така ужасно. Или термостатът зловещо е заклинил, или водната помпа е с откъсната перка (това възможно ли е?). Към варианта за откъсната перка сочат фактите, че имахме явно прескачане на зъби (на два пъти) с избягала центровка, а сега помпата се върти свободно и плавно. Може би трябва да я извадим, днес не стигнахме до нея.

Благодая на Евгени и Антон за оказаната помощ! Т.е. за свършена почти всичката работа, защото аз съм контузен и дясната ми ръка е почти безполезна.
ISS, ще ти се обадя утре, когато видя частите на светло. Хвана ни як дъжд и се скрихме скоропостижно.

Колебая се дали да сваляме блока (и всичко от него) за да го пилим. Не изглежда да е пилен (много) досега - недоходът, поне видимо, си стои. Не изглежда повърхността да е поразена, а е и чугун, все пак.

Отговори

Върни се в “Самара / Самара 2 / Десятка (семейство)”