Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Блъскане под купето след пускане на съединителя

Ремонти и обслужване
Нива • 4х4 • Шеви-Нива
pukabi
Регистриран: 02 юли 2013

Блъскане под купето след пускане на съединителя

Мнение от pukabi » 07 юли 2013 18:50

Здравеите колеги от две седмици карам НИВА. Една малка збъдната мечта. не съм карал друга такава и ме претиснява едно малко вапросче.При по рязко потегляне или при пускане на саединителя се чува едно тупане от долу под купето което ме претеснява .Майстора които ми сменяше маншоните и накладките ми каза че те били така??? Раздатката била закачена на два тампона и премърдвала при ''натоварване'' Тя ''тупала'' Вапроса ми е така ли е наистина и ако НЕ какво е това ''ТУПАНЕ''. :roll:

philipp
Регистриран: 10 юли 2012
Контакти:

Re: Блyскане под купето след пускане на съединителя

Мнение от philipp » 08 юли 2013 11:38

Обикновено почукването при потегляне е поради хлабини при каретата на карданите. Ако не е силно, не трябва да те притеснява. Легни под колата и развърти на ръка карданите - ако ходовете им са големи, значи от там "чука".

Друго място за гледане е между раздатката и скоростната кутия - има едно голямо гумено каре, виж да не е скъсано. Пак там виж дали всички гайки са натегнати добре - разхлабват се понякога. Ама от това едва ли ще е почукване - по-скоро постоянни силни вибрации в движение.

Потребителски аватар
IvO
Регистриран: 14 август 2008

Мнение от IvO » 08 юли 2013 16:12

Може и някоя надлъжна щанга на задния мост да е хлабава. Поне при Класика като е хлабава или с разбит тампон чука като отпуснеш по рязко съединителя.

philipp
Контакти:

Мнение от philipp » 08 юли 2013 20:43

Да прав е колегата, но при Нива си има характерно почукване почти винаги. Ако е слабо - да не ти пука. Ако хлопа силно - обикновено е разбито каре на кардан.

Иначе pukabi няма лошо да си вземеш пълен комплект гумички за щангите и амортисьорите и да ги смениш. Смешни пари са, а рядко при кола втора употреба има здрави тампончета по щангите. Тампоните на раздатката по-рядко се прецакват. И ще се повторя - виж гуменото каре между раздатката и скоростната кутия дали е здраво.

Също така си гресирай шлиците на карданите. Ако можеш и каретата на карданите също (те се гресират по-трудно - трябва такаламид с остра човка, а такива вече не се намират). Пак стотинки струва ако отидеш в сервиз, а пести много пари в бъдеще

Карай със здраве! :)

pukabi
Регистриран: 02 юли 2013

Re: Блъскане под купето след пускане на съединителя

Мнение от pukabi » 08 юли 2013 21:42

Много ви благодаря за полезните съвети момчета. При първа възможност ще последвам съветите ви. Чукането не е силно но се чува, иначе вибрациите при каране са в "дупостимите норми" според мен . Започват над 70-80 км/ч. Чел съм че за нива това е нормално. (victory) добре че има такива форуми :D

philipp
Контакти:

Re: Блъскане под купето след пускане на съединителя

Мнение от philipp » 08 юли 2013 22:58

При здрави карета и балансирани кардани, вибрациите са константа независимо от скоростта. Ако ти се появяват вибрации от 70-80км/ч, които ги няма преди това, определено трябва да погледнеш каретата на карданите. Обикновено причинител е най-предното (то се разбива най-често).

Отговори