Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Подкалници - нужни ли са или не?

Ремонти и обслужване
Нива • 4х4 • Шеви-Нива
Vilito
Регистриран: 25 януари 2017
Автомобил: ВАЗ 21214

Мнение от Vilito » 26 яну 2017 11:46

Здравейте,

Скоро станах собственик на Лада Нива и си задавам въпроса, дали е необходимо да и слагам подкалници. Страхувам, че може по бързо да избие ръждата. Към момента няма. Също така искам да знам от къде мога да се сдобия с въпросните подкалници.
Трябва да уточна, че възнамерявам да я ползвам основно в гората за лов и по малко по друго предназначение.
Предварително благодаря за съветите.

Поздрави

Потребителски аватар
Денис И.
Председател на ЛКБ
Регистриран: 01 март 2008
Автомобил: ВАЗ 21099
Контакти:

Подкалници!

Мнение от Денис И. » 26 яну 2017 12:04

Нова ли е или втора ръка? Подкалниците са нож с две остриета, защото могат да задържат влага между тях и ламарината и да способстват гниенето, а не да го предотвратяват. Много зависи от подготовката на ламарината преди това. Ако е нова, то тя е фабрично поцинкована и не ти трябват подкалници.
http://www.ladaclub-bg.com - новини, статии, полезна информация, рекламни материали

Потребителски аватар
LADA-2107
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 26 яну 2017 12:40

За НИВА не знам. Моето ЖИГУЛИ бе леко позагнило тук там (където стандартно си гният). Майстор закърпи колата и монтира подкалници преди около 10 години. От тогава ръжда не е избила. Тоест започна да се появява на други места, но не и където бе преди.

Потребителски аватар
v_gelinski
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 15 септември 2011
Контакти:

Мнение от v_gelinski » 26 яну 2017 22:16

До колкото знам идеята на подкалниците е не толкова да запазят ламарината от влага - за това си има различни видове грундове и др. покрития, а да я предпазят от механично нарушаване на гореспоменатите. Все пак гумите (осбоено по черни пътища) изхвърлят с голяма скорост дребни камъчета, кал, пясък и др., които нарушават целостта на защитните покрития и се образуват огнищи на корозия. Така че, Денис е до голяма степен прав - ако вече има избила ръжда, подкалниците е възможно и да навредят, тъй като задържат влага. Но при добра обработка под тях според мен няма да са излишни.
Тогда нажмут водители стартеры И по лесам, по сопкам, по воде....

Vilito

Мнение от Vilito » 27 яну 2017 08:34

Здравейте отново,

Нивата е на 12 години, но не е карана много, на 55000км е. има тук там малко ръждичка, което е нормално за години си. Чудя се, дали да не обработя с антикор и после евентуално да се монторат.
Някой може ли да ми пропоръча, откъде мога да си закупя? Намерих в един сайт, но ми се струва, че са китайски и дали биха били добър избор.
Благодаря предварително

Поздрави

Потребителски аватар
bgbul
Регистриран: 17 ноември 2014
Автомобил: ВАЗ 21213
Контакти:

Мнение от bgbul » 27 яну 2017 23:16

Подкалниците ти улесняват живота и този на Нивата. Слагай ги веднага и не се замисляй. Има ги навсякъде около 60-80 лв комплекта.

djeki
Регистриран: 28 януари 2016

Мнение от djeki » 28 яну 2017 11:54

Здравейте колеги, подкалниците вардят много, обработваш си ламарината с антикор както си решил после с някакъв спрей боя или по добрия варянт нанасяш на тънак слой боди черно или бяло каквото си избереш, набиваш и подкалниците и забравяш, мойте ги купих за 45 лв, и съм много доволен, като имаш впредвид, че я карам по черни пътища и основно есенно зимния сезон, слагай няма да сбъркаш.

Vilito

Мнение от Vilito » 30 яну 2017 09:38

Благодаря на всички за полезните съвети.

Отговори