Лада Нива само с предно или задно предаване?

Ремонти и обслужване
Нива • 4х4 • Шеви-Нива
FoS7eR

Лада Нива само с предно или задно предаване?

Мнение от FoS7eR » 16 май 2008 05:07

Интересува ме дали може новата Нива (купена преди пет месеца) да се направи в режим само задно или само предно, а да не е 60/40...
Понеже ми казаха, че е възможно, реших да пробвам като махнах задния кардан - колата не мърда без блокаж. Същото стана като свалих и предния...
Та въпросът, който ме интересува е: Ако е възможно, как става това Нивата да е само с предно или само със задно предаване?

Благодаря предварително.

ivantcho
Регистриран: 11 април 2008
Контакти:

Re: Лада Нива ...

Мнение от ivantcho » 16 май 2008 09:56

Не разваляй нещо, което работи! 98% от нивите по улиците можеш да познаеш само по звука от виещите раздатка/диференциал ... Ако не те устройва разход/вървеж - смени автомобила ;)

Ясен
Регистриран: 09 март 2008

Re: Лада Нива само с предно или задно предаване?

Мнение от Ясен » 17 май 2008 10:47

Става точно така - сваляш единия кардан и блокираш раздатката. Или махаш раздатката и слагаш преработен кардан от Жигули направо до задния мост. Има и някакви комплекти, които се поставят на раздатката вместо диференциала и я правят като УАЗ - само заден мост, като ти потрябва, блокираш към предния.

Резултат - още по-неуправляема Нива на високи скорости, прегряване на работещия диференциал, разход - същия или с 1л/100км по-нисък, ако свалиш раздатката. Затъване в първата кална локва. Зимата - СМЕХ, СМЕХ... Проходимост - по-лоша от нормална кола със задно или предно.

Общо взето, това е начин да се прибереш у дома след сгъване на кардан или счупване на полуос или каре. Правил съм го - и само с преден, и само със заден мост. Голяма тесла.

Потребителски аватар
samarafan
Регистриран: 13 април 2008

Мнение от samarafan » 30 май 2008 23:10

На една "Нива" , се прецака карето на предния диференциал и за да се приберем свалихме кардана.За съжаление след първите 200-300 метра раздатката направо се разцепи - така бяха блокирали вътре зъбчатките.Мисля, че не удачно да се сваля който и да е кардан!

Ясен

Мнение от Ясен » 31 май 2008 17:12

Нещо не е била наред. Карал съм стотици километри със свален преден кардан (веднъж се прибирах от Троян и веднъж от Мелник с повреди по предното задвижване). Нищо и няма, ако не я зориш, а дори и тогава, няма да пострада първо раздатката.

Потребителски аватар
Dragan_Trial
Регистриран: 08 март 2008
Контакти:

Мнение от Dragan_Trial » 31 май 2008 19:45

Аз си спомням как Нивата дрифтеше със задното предаване по поляната до Черни Осъм и после си се прибра нормално до София!

Потребителски аватар
ton4o
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 11 април 2008

Мнение от ton4o » 25 юни 2008 19:11

Общо взето не е проблем да се кара без преден или заден кардан. Минал съм повече от 200 - 300 хиляди километра така. Това е решение, когато автомобила е служебен и му дават по две гуми на сезон, а не по четири. По големи последици има от това, че не са оставили пробка за наливане на масло в предния диференциал. Аз я пробих на 700 000 км. Първо опитах да видя колко има вътре. Оказа се около 50 гр. грес, която явно не е успяла да излезе през салника.

Потребителски аватар
sveteca666
Регистриран: 24 юни 2008
Контакти:

Мнение от sveteca666 » 09 юли 2008 11:43

Бях чел в едно списание, че двама инжинери от Велико Търново са измислели и патентовали устойство, с което може да се изключва предния или задния диференциал и нищо не се маха. Можеш да си ги контолираш от купето.

Ясен

Мнение от Ясен » 10 юли 2008 19:25

Устройството се нарича заварка, няма какво да го патентоват. Средство за закоравели уазкаджии, друга стойност няма.

Потребителски аватар
Дино
Регистриран: 11 ноември 2008

Мнение от Дино » 14 ное 2008 18:03

Устройството е испанско/патентовано,гаче ли никой руски инж.не е могъл или не може да измисли/и представлява осчица с муфа,която се монтира в раздатката на мястото на друга /без такава/.Малкият лост за бавните става с три положения,като с едно натискане на съединителя,дори по време на движение се изключва движението на предния мост от раздатката към скоростната.НО-диференциалът и карданът продължават да се въртят,демек не става както при УАЗ-ът да развиеш предните полуоски и дифът да спре да се върти ,заради пустите 2литра. Тук икономия почти няма,устойчивост тоже...Не искам да цитирам "предимствата",за които разправят търговците на такива оси.
И не на последно място- оста се предлага за 630 лева...Съжалявам,че нямям скенер да ви я щракна да я видите ,за мен няма по-голяма стойност от 50 лв .
Ако някой се чуди защо Россия не е предвидила изключване на преден/заден/мост,нека се осмели да попита в" нива 4х4.ру",където има мнооооооооого компетентни и ползвали съответния автомобил в истинския смисъл на думата.
Моето мнение?-не побългарявайте,дори с испанска-комерсиална помощ!
Въпреки всичко,ако някой се интересува за такъв доставчик-ще изровя списанията и ще препиша телефон от някоя рекламка...
Живи и /с Ниви/ здрави!!!!!!

Отговори