Онлайн магазин за оригинални авточасти за Лада

Подготовка за зимата нa автомобила

Всякакви по смисъл и значение теми / The foreign users are welcome to post their messages in this forum
Потребителски аватар
kiril_bulgaria
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 21 март 2008

Подготовка за зимата нa автомобила

Мнение от kiril_bulgaria » 07 сеп 2009 08:36

Колеги, този морски вятър и това гадно време ми напомниха, че идва зимата. Използвайте очакваното "циганско лято" за да стегните автомобила.
Чрез търсачката намерих две добре развити теми от колегите peterco и denis4o, които ще Ви бъдат в полза. Пък ако някой се сети за нещо допълнително, да пише.

denis4o
Денис И. @ Подготовка за зимата + снимки, цени и адреси" onclick="window.open(this.href);return false;

peterco
viewtopic.php?f=8&t=2499&p=25364&hilit= ... %B0#p25364" onclick="window.open(this.href);return false;

Вериги за сняг – какви, използване, отзиви
Вериги за сняг – какви, използване, отзиви" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Re: Подготовка за зимата нa автомобила

Мнение от kiril_bulgaria » 07 дек 2010 20:45

Колеги, да не отврям нова тема. От петък се очаква голям студ, че малко предварителна подготовка щ ни помогне. Пък и Вие може да споделите някъкъв опит от миналата зима.

1. С какво се намазваха гумените уплатнения за да се предпазят от залепване?

2. Някой да е пробвал препоръчаното в някой автофоруми покриване вечер на стъклото с парче чаршаф

curse_m
Регистриран: 16 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2110

Мнение от curse_m » 07 дек 2010 20:50

Това с чаршафа или старо килимче става или друг голям парцал, комшията го практикува. Аз не, размръзвам се достатъчно бързо. :D

venciii
Регистриран: 17 януари 2009

Мнение от venciii » 07 дек 2010 21:31

Гумените уплатнения с течен парафин или спрей в големите вериги го има не е скъп (държи по-дълго време от парафина).
За предния прозорец кашон и го застъпваш с чистачките, във веригите пак има препарати за целта.
За ключалките WD40, ако вече е замръзнала ключалката или цялата брава течност за чистачки(зимна) антифриз или подобни препарати

curse_m

Мнение от curse_m » 07 дек 2010 21:49

А-а-а зимата е по голям рай, почти няма коли по главните пътища когато са в сняг де... :D
Ето една снимка от миналата година към Лакатник:
zima_02.2010.jpg
Против съм стъргалките, имам такава в жабката но не е ползвана никога. Но си нося пластмасова метла от тия за метене... определено помага... :lol:

Потребителски аватар
лада 2104
Регистриран: 11 ноември 2009

Мнение от лада 2104 » 08 дек 2010 00:04

Никакви стъргалки категорично, само размразяване с парното! Ако искате когато си измиете стъклото и карате нощем да ви се струва, че няма стъкло, а не да се виждат стотици драскотинки и фаровете на отсрещния да стават петорни. Всеки дефект по стъклото влошава видимостта, натоварва и изморява зрението аз дори не давам да ми мият стъклото и по бензиностанциите с техните кофи с тинясала вода която реално е абразив.

ven-lada2105

Мнение от ven-lada2105 » 09 дек 2010 16:52

Искам да споделя с вас какво практикувам през зимните месеци:
- Досега не съм използвал парафин или други мазгочи за гумените уплатнения на колата. Всели път като слизам от колата със сухо парцалче внимателно избърсвам гуменото уплътнение, както и частта на вратата където полепва уплътнението. Най често се мокри долната част на гумата(пада сняг и вода от обувките) както и горната страна (когато пръска снежец)

- За да не ми замръзнат ключалките използвам моторно масло. На всеки му остава масло от миналата смяна(резервата за доливане). За целта взех едно шишенце от лак за нокти. Измих го хубаво и налях от маслото в него. Вече година и половина не е протекло, нито дава признаци да се разгражда. С четчицата на шишенцето намазвам външно ключалките. Не замръзват и отблъскват водата да влиза към механизма. Процедурата се повтаря периодично. На пролетта забърсвам с парцал следите от масло.

- използвам стъргалка за лед. Най-обикновена пластмасова. Най-лесно става като се включи мотора и парното да духа на предното стъкло. Само малко е нужно и леда се отлепя със стъргалката много лесно.

За да не залепват чистачките за стъклото, може да се постави парче вестник под тях. Парното ми работи добре и не го практикувам.

Поздрави и избягвайте рисковите ситуации през зимата. При обилни снеговалежи и възможност да не пътувате с кола - не го правете.

Потребителски аватар
Kromida
Регистриран: 12 април 2008
Контакти:

Мнение от Kromida » 10 дек 2010 12:48

Вече замръзнала ключалка се отключва като се нагрее ключа със запалка и се остави за 4-5 сек в ключалката. Ако е много замръзнала- пак и пак, докато се размрази, тая практика е проверена и доказала се като безотказна в студените зими в Говедарско ;]
Течен парафин- най-ефтино и лесно за гумени уплътнения и за чистачки.
Да си вземете и спрей против запотяване на челното стъкло, 6 кинта е.

curse_m

Мнение от curse_m » 10 дек 2010 13:38

Против замръзване на ключалки, просто взимаш някаква смазка на спрей и пръскаш добре ключалката вътре, после малко и отвън на капачето с пружинка и избърсваш излишното. След стабилно миене на колата не е зле пак да се прави това на капачето за ключа. Така забравяш какво е това замръзнала ключалка завинаги и намаляваш износването на механизма. Няма спрейове, горещи води запалки и други такива проблеми... На мен така третирана ключалка не се е случвало да замръзне дори при -20 и по-малко. :idea:

п.п. Аз ползвам това:
motip.jpg
http://www.motip.com/?page=23&id=751" onclick="window.open(this.href);return false;
Последна промяна от curse_m на 10 дек 2010 16:26, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
kiril_bulgaria

Мнение от kiril_bulgaria » 10 дек 2010 13:58

В книжката на Сеата е написано:
..." През зимният сезон налягането в гумите трябва да бъде с 0.2bаr повече от предписаното за лятото. Виж лепинката на капачката на резрвоара..."

Отговори