Как да поправим напукано табло

Магазини, сервизи, цени, времето, пътна обстановка, GPS, car audio, гуми, консумативи и всякакви други полезни неща
Потребителски аватар
Очката
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 15 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2103
Контакти:

Мнение от Очката » 23 юли 2011 00:10

С течение на времето и под силните лъчи на слънцето, таблата на немалко автомобили се напукват. Това е често срещан и неприятен проблем. Ако бъде „хванат” навреме обаче, може да бъде поправен сравнително лесно.

1. Паркирайте автомобила на широко и проветриво място и отворете всички врати, за да се проветрява добре. Ще работите с лепила и изпаренията им са вредни.

2. Напълнете кофа с вода и в нея разтворете малко веро. Вземете гъба, напоете я и измийте добре таблото, или най-малкото, зоната на напукването. Може да поставите парцали на пода, за да го запазите сух.

3. Вземете макетно ножче и изрежете всички неравности в пукнатините, например набръчкан винил или стърчащи лентички. Погледнете дунапрена под пукнатините. Ако е разронен или мухлясъл, изрежете го. Почистете мястото добре и изчакайте да изсъхне. Може да използвате сешоар, за да ускорите процеса.

4. Отрежете подходящо по размер парче дунапрен и го поставете на място. Проверете да не стърчи и да не нарушава линиите на таблото. Залепете го с лепило за винил. Пропуснете тази стъпка, ако не сте рязали от стария дунапрен на таблото.

5. Вземете двукомпонентно лепило за винил (на винилова база) и смесете известно количество в чаша или бурканче. С помощта на лъжица изсипете лепилото в пукнатината. След това натиснете с гърба на лъжицата пукнатината силно, за да разнесете лепилото максимално добре. Не щадете лепилото, повтаряйте докато не се получи връхче над пукнатината. Нека то да покрие пукнатината и от всички страни от вън на поне 2 см. Изчакайте да изсъхне добре. Може да ускорите процеса със сешоар.

6. Вземете макетното ножче и постепенно изрязвайте слоевете, които са над таблото. Спрете, когато остане съвсем малко лепило над таблото.

7. Вземете шкурка 400 и леко и внимателно изшкурете зоната, докато я оформите по таблото. Почистете с влажна кърпа и изчакайте около седмица преди да третирате таблото с химикали или да го пребоядисвате.

автор: Мартин Дешев
http://www.ekak-avto.bg

Потребителски аватар
lordada
Регистриран: 20 юни 2008

Re: Как да поправим напукано табло

Мнение от lordada » 23 юли 2011 00:14

За по лесно може да се свали таблото не е сложно,а ако има по пукнатини които са по дълбоки може да се използва така наречения стъклен кит също става пробвано е.

Потребителски аватар
Очката
Регистриран: 15 април 2008
Автомобил: ВАЗ 2103
Контакти:

Мнение от Очката » 23 юли 2011 00:27

И аз това се замислих, но тъй като статията не е моя реших да я оставя в оригинален вид.

RETRO
Регистриран: 02 ноември 2010

Мнение от RETRO » 07 фев 2012 15:41

Аз имам табло от 5-ца, но точно над издутината за оборотомера и километража липсва всичко до желязо ... няма и дунапрен даже ... То е с големина около 25см ширина и 15см дължина ... Може ли някой да ми обясни как да ги поправя или трябва да се смени цялата обвивка на таблото ???

shr
Регистриран: 25 юни 2008
Автомобил: ВАЗ 2109

Мнение от shr » 01 дек 2018 13:53

Наскоро се заех да поправя напуканото табло на Самара. Почистих пукнатините, изрязах стърчащите ръбове на пластмасата. Запълних дупките с монтажна пяна и след това изрязах излишното с макетно ножче и загладих със шкурка. На места може да се работи и със стъкломат и епоксидна смола. Следващата стъпка е пръскане на цялото табло с шагрен - аз ползвах BODY 950 - няколко слоя след изсъхване.

shr
Регистриран: 25 юни 2008
Автомобил: ВАЗ 2109

Мнение от shr » 02 дек 2018 16:17

Пускам снимки на вече готовото и монтирано табло. Трябваше да го снимам свалено преди и след, но всичко е правено на юруш по тъмно и студено, та снимането ми беше последна грижа.
t1.JPG
t2.JPG
t3.JPG
t4.JPG
t5.JPG

Потребителски аватар
LADA-2107
Регистриран: 13 април 2008
Контакти:

Мнение от LADA-2107 » 03 дек 2018 10:39

Според мен това са временни решения. Ако колата продължава да стои на слънце облицовката на таблото ще продължи да се свива и пукнатините пак ще се отворят.

ipa-64
Регистриран: 31 март 2012
Автомобил: ВАЗ 21083
Контакти:

Мнение от ipa-64 » 03 дек 2018 11:31

Преди години реставрирах табло на Нива, но за съжаления не направих снимки. Закупих от практикер стъкломат от най-тънкия който имаха в момента / подобна дебелина на стъкло лентата за гипскартон/ и епоксидна смола. Първо изрязах внимателно пукнатините със завити краища, запълних ги със смола и много фини нарязани ивички от стъкломата. Напълно втвърдява след 14 - 18часа зависи и от околната температура. След това шлайфах с шкурка № 100 цялото табло. Подготвих си парчета от стъкломата горе долу оформени по мястото на поставяне, разбърквам смола и мажа таблото, поставям парче и го тупам с четка за блажна боя /от малките/ докато прелепни добре за таблото и не остане въздух, ако не е изкаран въздуха остават едни бели петна като мехури и се налага ремонтирането им. При поставяне на парчетата същите ги застъпвал 0,5 до 1 см. и така цялото табло. Внимавам около отворите за парното да е възможно най-фино да няма проблеми проблеми за въртенето на решетките. След изсъхване минавам със шкурка и след това с влакнест кит, шкурене, фин кит шкурене и накрая водна шкурка до получаване на огледална повърхност, боядисване с черна боя мат. Отнема два поне дни работа но стана перфектно. Скоро говорих със собственика който купи нивата и до момента таблото не е мръднало. Това е oт доста време, още не бях регистриран във форум. Работи се с латексови ръкавици от аптеката, при нужда и след работа се мие с кореселин.

Потребителски аватар
газаджията
Регистриран: 17 декември 2018
Автомобил: ВАЗ 2121
Контакти:

Мнение от газаджията » 27 дек 2018 19:55

Това последното е повече работа.
А идеята с шагрена е хубава, минус - драска се и след време ще се обели, като се напече. Аз бих предпочел да си купя кожа и с хелметекс директно върху старото отгоре да залепя, преди това с монтажна пяна да закрия дупките. Или ако имам възможност директно на тапицер и всичко в кожа :3 8-)

Отговори